R3 1200 ve RX 580 Sistemde Kasma Sorunu

Flores

Decapat
Daha 6 aylık bile olmayan kasamda (en yaşlı parça 6 aylık) son 2 aydır ne yaptıysam çözemediğim bir sorun var...
Ekran kaydı + ses kaydı şeklinde kayıt aldım ama orada sorunum belli olmadı maalesef.

Şöyle bir kasma bahsettiğim, yarım saniye kadar kasılıyor ve ''zzz'' gibi bir ses geliyor, kelime sonları uzuyor gibi. Yarım saate bir yada saatte bir yapıyor.. Eğer bir ses varsa youtube yada oyun müzik gibi, orada çok belli ediyor kendini. Hatta ilk hoparlörde sandım sorunu kulaklıkta da aynen yaptı. Anlatmak çok zor bu sorunu o yüzden iki aydır uğraşıyorum ne tam kasma gibi ne takılıyor nede sadece ses sorunu. Tam güçte yada boştayken hiç fark etmiyor sadece Youtube'da da olabiliyor. Format da attım sonuç aynı. O zaman donanıma döndü oklar.

Öncelikle kasamdaki donanımları gireyim;

• PSU: X-Power 80+ 500w
  • Anakart: MSI B350M H-Pro VD Plus
  • RAM: Hyperx Fury Black 8 GB 2400MHz
  • İşlemci: Ryzen 3 1200 (OC 3.9) Cooler Master Hyper 212 LED soğutucu ile. (Soğutucu yokken de yapıyordu..)
    Ekran kartı: Aorus RX 580 8 GB
Öncelikle şöyle başlayayım 2 hafta öncesine kadar ekran kartım RX 570'di ve işlemcimde OC yoktu yani bu ve sorun o dönemde vardı, OC ve ekran kartı yüzünden olamaz demek oluyor bu.

Anakart ve PSU gibi geliyor bana. Garantiye göndersem bunu teknik servisteki adam kesinlikle fark etmeyecek çünkü saatte bir yapıyor ve bahsettiğim gibi yarım saniyelik birşey odaklandığınız birşeyde belirginleşiyor (oyun-film). PSU sisteme yetmiyor desem hem matematiksel olarak yeterli hemde sistem boştayken de yapması ilginç.

Dostlar yardım edin kafayı sıyırmak üzereyim.
s20.gif
Hangi parçayı servise göndereyim, serviste bunu fark etmezlerse ne olacak? Atıyorum PSU'dan yapıyor çalışıyor bu diye geri gönderirlerse ?
Okuyan ve fikir verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tahminlerim şunlar;
1)PSU yetmiyor olabilir.
2)Kasada sorunlu bir parça siz de biliyorsunuz ki var benim size onerim olay daha da buyumeden tum parçaları garantiye gönderip bir süre bilgisayardan feragat etmek eğer bir gün bile geç kalırsanız bu paranızın bir kısmının çöpe gitmesi demek.
Bana sorarsaniz 2. olasılık daha yüksek çünkü zaten eskiden yoktu diyorsunuz.He bir de kasa çok ısınıyor olabilir. Bunun dışında mahalle bilgisayarcısı hariç bilgisayardan iyi anlayan biri varsa ona danışmanız bizden daha yararlı olabilir.Benim başka bir fikrim yok bu arada sorunun PSU veya anakarttan olabileceğini neden düşünüyorsunuz?

Kasa sıcaklığı gayet normal, ekran kartı zaten yeni değişti onu çıkardık, işlemci sıfır alındı ve 10 yıl giden en uzun ömürlü donanım 6 ay çalışıp 2. ayında tırtlayacak? oda mantıksız geliyor olur mu olur tabi. Psu gayet verimli ve bilindik bir marka ve yeterli bir watt kotası var ama bu sorunun kaynağı bu olabilir diye göz önünde tutyorum. Anakart kasaya elektrik mi kaçırıyor acaba diye de anakart dedim ram zaten genelde ya sorunlu olur yada olmaz mavi ekranı falan var onun böyle bi sorun çıkarmaz gibi.. Valla uzun uzun yazdım ama işin içinden aylardır çıkamıyorum sinir krizi geçireceğim en son..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı