R3 2200G sisteme güç gitmiyor

French ArKaDaTa

Hectopat
RAM
HyperX Fury 4x2
SSD veya HDD modeli
Western Digital 2TB
Anakart
A320 m HDVR4 ASRock
İşlemci
APU Ryzen 3 2200G
Arkadaşlar bu eski bilgisayarımdı ve tekrar topluyorum. Aşırı detaylı anlamıyorum montajdan vs. ama her şeyi uyumlu bir şekilde bağladım. Power tuşunun kablosunu her sokete her şekilde denedim ancak açılmıyor PC. Ayrı olarak kısa devre ile denedim olmadı. Bir keresinde yaptığımda olmuştu. Güç kablosunu da oturttuğumdan eminim. Sorun sizce ne olabilir? Kasa içini kabaca ve net çekmeye çalıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Aynen. Güç ana konnektör içerisindeki yeşil ile gri kabloların giriş pinlerini kısa bir zil teli ile kısadevre ettiriyorduk

Hocam kısa devre yaptırdım dediğiniz şekilde. Güç kaynağı çalışıyor bir sorunu yok. Yeni anakart da geldi ancak Power tuşundan hala çalıştıramıyorum. Yeni anakarta bağlıyken bir kere çalıştı ama nasıl çalıştı anlamadım. İşlemci beslemesi takılı değildi. Sadece tek RAM takılıydı ve yeni aldığım hard diski takmaya çalışırken bir anda güç gitti ve çalıştı. Kapattım tekrar açmaya çalıştım ancak olmadı. Daha sonra kısa devre yaptım güç kaynağından emin oldum. Sizce sorun nedir? Kasanın Power tuşu/kablosu bozulmuş olabilir mi? Güç bağlantısı olarak sadece Power qs yi takıyorum. Diğer LED vs. takmıyorum. Acaba kabloları mı yanlış bağlıyorum ancak imkansız. Çünkü hepsini uyduğu yere titizlikle bağladım.

RAM'in tekini sök, tüm kasa bağlantılarını sök ( Power, reset, USB, vs.), HDD güç girişi ve SATA kablosunu sök, anakartta sadece işlemci ve anakart beslemesi bağlı olsun. Sonra tekrar kısa devre ile start vermeyi dene.

Daha da çalışmıyorsa anakartı kasadan ayırıp dene.

Hala çalışmıyorsa PSU'nun tüm bağlantılarını söküp kendi başına kısa devreyle çalıştır( YouTube'da videoları var ufak bir kablo sokuşturuyorsun içine).
PSU bağımsızken çalışıyor ise anakartın cortlamış demektir.
Hocam kısa devre yaptırdım dediğiniz şekilde. Güç kaynağı çalışıyor bir sorunu yok. Yeni anakart da geldi ancak Power tuşundan hala çalıştıramıyorum. Yeni anakarta bağlıyken bir kere çalıştı ama nasıl çalıştı anlamadım. İşlemci beslemesi takılı değildi. Sadece tek RAM takılıydı ve yeni aldığım hard diski takmaya çalışırken bir anda güç gitti ve çalıştı. Kapattım tekrar açmaya çalıştım ancak olmadı. Daha sonra kısa devre yaptım güç kaynağından emin oldum. Sizce sorun nedir? Kasanın Power tuşu/kablosu bozulmuş olabilir mi? Güç bağlantısı olarak sadece Power qs yi takıyorum. Diğer LED vs. takmıyorum. Acaba kabloları mı yanlış bağlıyorum ancak imkansız. Çünkü hepsini uyduğu yere titizlikle bağladım.

Güncel bilgi vereyim. Anakart PSU güç kablosunu bağladım ve zil teli ile Power tuşunun oraya kısa devre yaptırdım ve çalışıyor şu anda. Yani Power qs kablosu zortlamış gibi duruyor. Bir sonraki adımda her şeyi bağlayıp öyle yapmayı deneyeceğim.

Güncel bilgi vereyim. Anakart PSU güç kablosunu bağladım ve zil teli ile Power tuşunun oraya kısa devre yaptırdım ve çalışıyor şu anda. Yani Power qs kablosu zortlamış gibi duruyor. Bir sonraki adımda her şeyi bağlayıp öyle yapmayı deneyeceğim.

Güncel bilgi vereyim. Eski anakartı taktım her şeyi bağladım zar zor kısa devre yaptım ancak görüntü gitmedi ekrana. HDD yeni ama en azından bir BIOS gözükürdü değil mi? HDD üzerinde çok hafif bir ısı hissettim. RAM'ler ve işlemci soğuktu.
Kısa devre ile Anakartı yakmış olabilir miyim?
Sağlam olan bir Power'da eger kart tetik almiyorsa, Kart kendi arızasından dolayı kendini kilitler ki hiçbir devre elemanı zarar görmesin diye. Bunu IO cip dediğimiz tüm anakartın calisma prensibine emir veren parça yapar. Arkadas bu emri hiçe saymiş sadece. Düz kontak yapip inadina calisacaksin demiş ki o kartin yaşama şansi yok o dakikadan sonra cok fazla. KART ŞASE çekiyor, kısa devre var ve bu her şeyden olabilir...Asla deneyim. ŞEMATİK VE TEKNİK BİLGİNİZ YOKSA, BESLEME ÖLÇÜMÜ VE TAKİBİNİ BİLMIYORSANIZ BU İŞLERE GİRMEYİN. 10 LİRALIK MOSFET YÜZÜNDEN 300 LİRALIK KARTI YERSİNİZ...

Bir kişi böyle yazmış.
RAM'in tekini sök, tüm kasa bağlantılarını sök ( Power, reset, USB, vs.), HDD güç girişi ve SATA kablosunu sök, anakartta sadece işlemci ve anakart beslemesi bağlı olsun. Sonra tekrar kısa devre ile start vermeyi dene.

Daha da çalışmıyorsa anakartı kasadan ayırıp dene.

Hala çalışmıyorsa PSU'nun tüm bağlantılarını söküp kendi başına kısa devreyle çalıştır( YouTube'da videoları var ufak bir kablo sokuşturuyorsun içine).
PSU bağımsızken çalışıyor ise anakartın cortlamış demektir.

Hocam yardımınız lazım. Anakart cortlamış sanırım ama emin olamıyorum. Yenisini takıp kısa devre vermek istemiyorum o da yanmasın. Yarın Power kablosu gelecek onu kasaya bağlayıp öyle mi deneyeyim. Dediğiniz gibi oldu. PSU çalışıyor bağımsız ancak anakarttayken start vermiyor. Bir kere oldu ancak onda da ekrana görüntü gelmedi BIOS vs.

Son düzenleme:

Güncel bilgi vereyim. Eski anakartı taktım her şeyi bağladım zar zor kısa devre yaptım ancak görüntü gitmedi ekrana. HDD yeni ama en azından bir BIOS gözükürdü değil mi? HDD üzerinde çok hafif bir ısı hissettim. RAM'ler ve işlemci soğuktu.
Kısa devre ile Anakartı yakmış olabilir miyim?
Sağlam olan bir Power'da eger kart tetik almiyorsa, Kart kendi arızasından dolayı kendini kilitler ki hiçbir devre elemanı zarar görmesin diye. Bunu IO cip dediğimiz tüm anakartın calisma prensibine emir veren parça yapar. Arkadas bu emri hiçe saymiş sadece. Düz kontak yapip inadina calisacaksin demiş ki o kartin yaşama şansi yok o dakikadan sonra cok fazla. KART ŞASE çekiyor, kısa devre var ve bu her şeyden olabilir...Asla deneyim. ŞEMATİK VE TEKNİK BİLGİNİZ YOKSA, BESLEME ÖLÇÜMÜ VE TAKİBİNİ BİLMIYORSANIZ BU İŞLERE GİRMEYİN. 10 LİRALIK MOSFET YÜZÜNDEN 300 LİRALIK KARTI YERSİNİZ...

Bir kişi böyle yazmış.

Hocam yardımınız lazım. Anakart cortlamış sanırım ama emin olamıyorum. Yenisini takıp kısa devre vermek istemiyorum o da yanmasın. Yarın Power kablosu gelecek onu kasaya bağlayıp öyle mi deneyeyim. Dediğiniz gibi oldu. PSU çalışıyor bağımsız ancak anakarttayken start vermiyor. Bir kere oldu ancak onda da ekrana görüntü gelmedi BIOS vs.
Kardeşim ben söyledim sana ne yapman gerekeni. Sen hala hdd falan bağlıyorsun pc ye.

Anakartı kasadan tamamen sök dışarı çıkar. Üzerine işlemci ve 1 adet ram bağla.

Sadece işlemcinin güç kablosunu ana karta bağla.

Psu'dan da anakarta güç beslemesini bağla.

Monitörün kablosunu anakarta tak.

Kısa devre ile anakart üzerinden start ver.

Görüntü almak için hdd'ye gerek yok.

Psu sağlam dedin, bu yöntemle sistem start almazsa anakartta kısa devre var demektir.

Start alıyor, ama görüntü gelmiyorsa bios pilini söküp 5 dk bekle.

Sonra tekrar start ver.

Kardeşim ben söyledim sana ne yapman gerekeni. Sen hala HDD falan bağlıyorsun PC'ye.

Anakartı kasadan tamamen sök dışarı çıkar. Üzerine işlemci ve 1 adet RAM bağla.

Sadece işlemcinin güç kablosunu anakarta bağla.

PSU'dan da anakarta güç beslemesini bağla.

Monitörün kablosunu anakarta tak.

Kısa devre ile anakart üzerinden start ver.

Görüntü almak için HDD'ye gerek yok.

PSU sağlam dedin, bu yöntemle sistem start almazsa anakartta kısa devre var demektir.

Start alıyor, ama görüntü gelmiyorsa BIOS pilini söküp 5 dk bekle.

Sonra tekrar start ver.

Dediğinizi yaptım start aldı. Görüntü gitmediği için şu anda BIOS pilini söktüm ve bekliyorum. BIOS'u tekrar taktığımda yine görüntü gelmezse ne yapacağız hocam? Ayrıyeten işlemci de çok ısındı yani güç gidiyor işlemciye. Yani bu anakart yanmamış demek midir?

BIOS pilini 5 dk dışarıda bekletip geri takacaktın eksik yazmışım.
Ayrıca şu anki haliyle bana bir resim gönder neyi nereye bağladığını görelim.

BIOS pilini geri takıp denedim start verdi ancak görüntü gelmedi yine ekrana. Atayım hocam.
Bios pilini 5 dk dışarda bekletip geri takacaktın eksik yazmışım.
Ayrıca şu anki haliyle bana bi resim gönder neyi nereye bağladığını görelim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
İşlemci soğutucusunu bağla. Fan kablosunuda yerine tak. RAM'i söküp silgiyle güzelce sil. Diğer slota takıp tekrar start ver.

Hocam bir süre çalıştı fan ile birlikte sonra durdu. Tekrardan kontak vermeye çalışınca bir saniye çalışıp duruyor. Zorlanıyormuş gibi oluyor.
1 saat sonra tekrar denedim sonuç aynı. Kısa devreyi yapıyorum PSU 1 saniye dönüp kapanıyor.

PSU'yu anakarta bağlamadan start verebilirsin. Deneyip boşta çalışıyor mu bir bakman lazım. Hemen cezasını kesmeyelim :)

Hocam 2 ay oldu halen çözemedim. Sıfır güç kaynağı ve sıfır aynı anakart ile denedim. İşlemci çipinde yanık da yok. Olmadığı için ürünleri iade ettim. RAM'leri ana PC'ye taktım çalışıyorlar. Geriye değiştirmediğim tek parça işlemci kaldı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı