R3 3100 oyunda 86 derece

mMichaelMYERS

Hectopat
Yer
Haddonfield, Illinois
Arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır işlemcim çok ısınmaya başladı. Onun aksine de ekran kartım buz gibi. Bu durumu nasıl çözebilirim? Grafikler yüksekte işlemcinin yükünü almak için ama hala ısınıyor. Termal macun yeni T6 Ultra soğutucu takılı. Forza'da en çok 80, Valorant'ta 86, Detroit'te 96 gördüm. Performansı hiç etkilemiyor ancak beni uyuz ediyor yüksek derece. Bu derecelerde işlemcimin yanmasından korkmam lazım mı?

BIOS'a girip CPB'yi devre disi birakin isterseniz. Gelismis islemci ayarlarindan Core Performance Boost'u kapatinca islemcinin temel hiza sabitlenmesi lazim. Böylece biraz daha serin calismis olur.

Bu derecelerde işlemcimin yanmasından korkmam lazım mı?

Modern islemcilerde sicaklik belirli bir noktaya ulasinca ya otomatik olarak hizini düsürür ya da sistem kendini korumaya alir ve bilgisayar kapanir. Kolay kolay yanmaz.

Detroit'te 96 gördüm.

Elinizdeki sogutucunun kalitesini bilmiyorum fakat bu kadar isinmamasi gerek. Degerlere nereden bakiyorsunuz tam olarak? Kasanin havalandirmasi ne durumda?

Son düzenleme:
BIOS'a girip CPB'yi devre disi birakin isterseniz. Gelismis islemci ayarlarindan Core Performance Boost'u kapatinca islemcinin temel hiza sabitlenmesi lazim. Böylece biraz daha serin calismis olur.

Modern islemcilerde sicaklik belirli bir noktaya ulasinca ya otomatik olarak hizini düsürür ya da sistem kendini korumaya alir ve bilgisayar kapanir. Kolay kolay yanmaz.

Elinizdeki sogutucunun kalitesini bilmiyorum fakat bu kadar isinmamasi gerek. Degerlere nereden bakiyorsunuz tam olarak? Kasanin havalandirmasi ne durumda?

MSI Afterburner, Ryzen Master, NZXT cam hepsi aynı gösteriyor. Anakartım Colorful Battle ax V14 aşırı dandik bir kart ve aradığım hiçbir şeyi bulamıyorum. CPB çok aradım ama bulamadım.

Eğer Boost moddaysa dengeli moda almayı deneyin.
BIOS üzerinden fan hızını arttırabilirsiniz.
Ve bir de OC yaptınız mı eğer OC yapmadıysanız Ryzen Master üzerinden voltaj sabitlemeyi deneyin belki işlemci fazla voltaj çekiyordur çünkü bu bende de oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı