R3 3300X ve RTX 3060 sistemde darboğaz azaltma

3300X ile 6600 XT kullanıyorum RAM'lere overclock yaparak darboğazı minimuma indirdim işlemcinin gücünü ve performansını artırmakta çok faydalı hiç yoksa %10+ destek verdi.

Tabii overclock yalnızca hız aşırtma sadeliğinde değil, gecikmeleri düşürmek de çok önemli bunu her RAM modeli karşılayamıyor maalsef.

RAM hızlarım 3200MHz'de, eskiden 3000MHz de idi kaç yapmam gerek?

3300X ile 6600 XT kullanıyorum RAM'lere overclock yaparak darboğazı minimuma indirdim işlemcinin gücünü ve performansını artırmakta çok faydalı hiç yoksa %10+ destek verdi.

Tabii overclock yalnızca hız aşırtma sadeliğinde değil, gecikmeleri düşürmek de çok önemli bunu her RAM modeli karşılayamıyor maalsef.
RAM alırken ''ışıklı mışıklı'' olanı değil hızlı olanı almak lazım. Kötü belleğe de OC yapılıyor ama aynı seviyede olmuyor.

Samsung C-die ile XMP 67ns, Uzun uğraşlar ile yaptığım OC sonrası 62ns falan görüyordum. Yeni Samsung B-die ise iki günlük çaba ile 54ns gördü.

Forumda birkaç tüyo aldım daha altını görebilmek için fakat sanıyorum daha iyi soğutmaya ve muhtemelen daha fazla voltaja ihtiyacım var.

RAM için ayrı konu açın, yardımcı olsunlar. Stabil olmazsa Windows'u ya da yüklü programları bozman gayet olası.

O yaramaz gecikmeler de ayrı önemli. Benim değerler bu şekilde.

Screenshot_7 (1).jpg

Geri
Yukarı