R5 1600 12 nm ile 14nm test sonuçları çok yakın

İnperial

Hectopat
Merhaba, R5 1600 AF işlemcim bulunmakta. CPU Z Benchmark'da tekli çekirdek puanı 408, çoklu çekirdek puanı 3200.Ve işlemci 3.425GHz üstüne çıkmıyor. Cinebench R20 testinde 2601 skor elde etti. Bu puanlar baktığım kadarı ile 14nm ile çok yakın. Sizce sorun ne? Bu testleri RAM MHz'ı etkiliyor mu? Veya Single Channel olması?
(Bilgisayar yüksek performans modunda, anakart yüzünden O.C yapamıyorum.)

Kaldırmanı tavsiye ederim yanlış O.C olmuş. En fazla 2400MHz oluyorsa fazla uğraşmaya değmez. Eğer O.C yapacağım diyorsan ayrı konu aç derim.

Dediğiniz gibi kaldıracağım sadece performansı artacak mı diye denemiştim. Sanırım MHz arttırırken gecikme değerini arttırdım. Yakın zamanda elimdekini emekliye ayırıp 2 yeni RAM almayı düşünüyorum. O yüzden O.C yapmak değmez.

Voltajla oynamadan işlemciyi 3.7 Ghz'e overclock yaparak frekansın dalgalanmasını önleyebilirsiniz. Eğer overclock yapmazsanız işlemci sıcaklığı arttıkça frekansı azaltacaktır ve bu da performansınızı olumsuz etkileyecektir. Hatta isterseniz undervolt yaparak işlemcinin performansından hiçbir kayıp yaşamadan sıcaklığı ve güç tüketimini düşürebilirsiniz. Ben 1.265 V değerinden 1.20 V'a çekerek işlemciyi 3.70 Ghz'de stabil şekilde çalıştırıp işlemcinin stok haline göre daha performanslı ve verimli şekilde çalıştırabildim.

Yeni konular

Geri
Yukarı