R5 1600 AF OC yapılmalı mı?

onuralp0

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rtx 2060 1tb m.2 ssd b450m k ıı 16 gb 3200 mhz ram 165 hz va panel monitör R5 1600AF
Arkadaşlar R5 1600 AF var. Ekran kartı olarak 2060 kullanıyorum. Darboğaz olacağını düşündüğüm. Oyunlar var hızını 4.0'a çıkarırsam 3600'a yaklaşabilir mi? Eğer yaparsam stok soğutucu yeterli olur mu?

Ekran kartını ucu ucuna besliyor işlemci ama yine de bazı oyunlarda darboğaz yaşarsınız kaçarı yok. R5 1600 AF işlemcinizi stok soğutucuyla 3.8'e rahat çekersiniz ama 4'ü kurtarır mı bilmiyorum açıkçası. Şahsen işlemcinin fazla ısınacağını düşünüyorum. 3600 ile 2600 arasında koca bir uçurum var bu arada. OC yaparsanız işlemcinin performansı kayda değer şekilde artar ama 3600'e kesinlikle yaklaşamaz.

Ekran kartını ucu ucuna besliyor işlemci ama yine de bazı oyunlarda darboğaz yaşarsınız kaçarı yok. R5 1600 AF işlemcinizi stok soğutucuyla 3.8'e rahat çekersiniz ama 4'ü kurtarır mı bilmiyorum açıkçası. Şahsen işlemcinin fazla ısınacağını düşünüyorum. 3600 ile 2600 arasında koca bir uçurum var bu arada. OC yaparsanız işlemcinin performansı kayda değer şekilde artar ama 3600'e kesinlikle yaklaşamaz.

Bu 3.8'e çekersem darboğaz kalkar mı ya da ne kadar oranla azaltabilirim?

İşlemciye OC yapmak yerine RAM’e yaparsan cok daha fazla performans kazanırsın.
Mavi ekran yiyorum normal de 3200 3200 ama birisi 2400 de calısıyor oc yaptığım da ise mavi ekran yiyorum birisi zaten 3000 e kadar çıkıyor

Darboğaz kesinlikle kalkmaz ama azıcık da olsa faydası olur elbette.
Stock soğutucu ile kullanabilirmiyim peki? Zaten yakın zaman da 3600 e geçeceğim idare etmesi açısından yapmak istiyorum

3.8'e çekilir stok soğutucuyla ama dediğim gibi 4'ü kurtarmaz büyük olasılıkla. İsterseniz Prime95 ile test edin OC yaptıktan sonra. Baktınız işlemci stabil çalışıyor OC değerini biraz daha artırıp deneyin. Muhtemelen 3.8'den sonrası stabil olmaz stok soğutucuyla.

3.8'e çekilir stok soğutucuyla ama dediğim gibi 4'ü kurtarmaz büyük olasılıkla. İsterseniz Prime95 ile test edin OC yaptıktan sonra. Baktınız işlemci stabil çalışıyor OC değerini biraz daha artırıp deneyin. Muhtemelen 3.8'den sonrası stabil olmaz stok soğutucuyla.
4.0 yapmasam da olur. 3.8 de olsa da olur. Peki nasıl yapacağım?

Yeni konular

Geri
Yukarı