R5 1600 AF OC yüksek voltaj isteme sorunu

O ayar nerede BIOS'ta mı?

Tamam p0'da imiş bir şey yapmanıza gerek yok Advanced CPU settings ayarındadır. Belirttiğim ayarlarda test yapın.

1.425V ile çarpanı 38 veya 39 yapın Core performance Boost, cool&quiet function, SWM mode, global C-state Control, ayarlarını kapatın F10 - enter yapın sistem Boot etmezse 1.450V verin daha da yukarı çıkmayın derim.

Dediğim ayarları yapın 30dk OCCT, 30dk Prime95 torture test, 20dk AIDA64 stress testi yapın hata çıkmazsa isterseniz frekansı bir tık daha yükseltebilirsiniz ama voltajı 1.450'yi geçmeyin heleki uzun zamanlı kullanacaksanız.

BIOS'da gördüğünüz voltaja değil yük altında HWINFO ile gördüğünüz core voltage değerine bakmanız gerekiyor. Ayrı bir adı vardı ama hatırlamıyorum. Shimada Sensei'nin önerileri işe yaramadı mı?

O bana işi öğretti ama galiba benim sistem bozuk çünkü 3.85 ghz de 1.43 verebiliyorum maximum daha üstüne çıkmıyor biostan yetmedi resmen şaka gibi 2 gün oldu sistemi alalı 3.9 ghz oc bile yapılmıyor inanamıyorum

Boostu kapatmanız gerekmiyomu? Bende de 1.30 v da 3.8 ghz de çalıyor. Daha yukarı çıkamıyorum. Sonradan voltaji düşürmeye başladım. 1.28 de İlk başlarda resetliyordu şimdi alıştı böyle çalışıyor sorunsuz.

1.43 veriyorum 3.85 ghz e yinede sistem restart atıyor yada aida64 hardware failure hatası alıyorum.
En fazla verebildiğim voltaj bu BIOS'tan +300 oluyor maximum. 3.9 GHz için stres testi yapacağım tekrar Core Boost'u kapattım yine restart alacak büyük ihtimal.
3.9 Ghz 1.42 voltaj kapandı yine galiba yapamayacağım vazgeçtim

Dosya Ekleri

• ....png
    ....png
    204,6 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
1.43 veriyorum 3.85 GHz'e yine de sistem restart atıyor ya da AIDA64 hardware failure hatası alıyorum.
En fazla verebildiğim voltaj bu BIOS'tan +300 oluyor maximum. 3.9 GHz için stres testi yapacağım tekrar Core Boost'u kapattım yine restart alacak büyük ihtimal.
3.9 GHz 1.42 voltaj kapandı yine galiba yapamayacağım vazgeçtim.

Yapacak bir şey yok sistemin iyi illa Extreme overcloğu yapmak zorunda değilsin benim de keşke senin gibi PC donanımlarım olsaydı ama yok elindekinin değerini bilin derim en kötü 38 çarpanında 1.43V verin çalışacaktır diye umuyorum. Hatta o sistemde overclock yapmaya bile gerek yok.

Stok ayarlara çektim. Sağ olun yine de yardımlarınız için dediğin gibi sistem fena değil ama insan fazlasını istiyor doğası gereği 😁 neyse artık yetmediği zaman anakart veya PSU değişip bir daha denerim. Overclock hiç yapmadığım için merak etmiştim bir de.

Geri
Yukarı