R5 1600 AF overclock

ronark

Decapat
Gigabyte B450M S2H kullanmaktayım. R5 1600 AF işlemcime overclock yapmayı planlıyorum. Stock soğutucu kullanmaktayım yüksek değerlere gerek yok 3.9 civarında kullanmayı düşünüyorum. Ekran kartım RX 550 ekran kartı besleme durumu ile alakalı değil hem overclock yapmayı öğrenmek için hem de merak ediyorum açıkcası. Nasıl yapabilirim voltaj değerlerini kaç yapmalıyım ve test edeceğim program olarak ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
CPU LLC'yi low yapın 3.9 GHZ 1.20 volt deneyiniz AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapın eğer hata verir ise program yada restart eder ise sistem 1.25 volt yapın hala restart eder ise 1.30 yapın eğer kararlı olur ve sıcaklıklar optimum seviye de ise frekans artırmaya devam ediniz.

CPU LLC'yi low yapın 3.9 GHZ 1.20 volt deneyiniz AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapın eğer hata verir ise program yada restart eder ise sistem 1.25 volt yapın hala restart eder ise 1.30 yapın eğer kararlı olur ve sıcaklıklar optimum seviye de ise frekans artırmaya devam ediniz.
Ek olarak Core Boost Performance seçeneğini devre dışı bırakmayı unutmayınız. Çekirdekler kaliteli çıkar umarım 3.9 a çıkarsın. Tekrar ediyorum stock soğutucu ile sıcaklık değerleri kritik sevilere çıkabilir.

Ek olarak Core Boost performance seçeneğini devre dışı bırakmayı unutmayınız. Çekirdekler kaliteli çıkar umarım 3.9'a çıkarsın. Tekrar ediyorum stock soğutucu ile sıcaklık değerleri kritik sevilere çıkabilir.

Soğutucu hızını BIOS'tan yükseltsem uzun vadede yıpranma durumu olur mu?
En fazla %60-70 aralığına çıkaracağım.

Geri
Yukarı