R5 1600 RX 5600 XT Sistem Değerlendirmesi

Xurmirac

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | RTX 3060Ti
Hayırlı ramazanlar. Öncelikle sistemimi DDR3 sistemden DDR4 sisteme güncelleme kararı aldım. Bu kararda işlemciyi seçerken bir ekran kartı yükseltmesi yapacağım aklımda yoktu, sonradan elime para geçmesiyle birlikte böyle bir karar aldım ve MSI RX 5600 XT Gaming X modelini sipariş verdim. Bu sistem dengesiz mi oldu, ve yorumlarınız nedir?

• Gigabyte B450M S2H
  • Ryzen 5 1600 12nm 3.9GHz 1.4V -- Arctic Freezer e-Sports Duo
  • Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz DDR4
  • MSI RX 5600 XT Gaming X
  • Kingston HyperX 3K 120GB SSD -- James Donkey JD960 SSD
  • Xigmatek Vector S 750W 80+
Yorumlarınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
James Donkey' den uzak durun hocam.

R5 1600'ün RTX 2060'a darboğaz yaptığını biliyorum 5600XT de RTX2060-2060s arasında bir ekran kartı o yüzden darboğaz yapacaktır. GPU Check'de FPS düşüşü %20 diyor.

Bence oldukça ideal bir build yapmışsınız. Bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, klasik 14nm 1600 ile 5600 XT kullanan bir çok kişi var. Sizinki AF olacak hem de, yani darboğaz ihtimali yok diyebilirim. Benim işlemcim Ryzen 1500x ve RX 5500 XT 8GB ile uyumlu ve sorunsuz çalışıyor. Sizinki de aşağı yukarı böyle olacaktır. Anakart ve ram'ler de güzel seçim. Yalnızca SSD ve güç kaynağı marka/modellerini tekrar gözden geçirmeniz iyi olur.

Son düzenleme:
İnternette baktığım bazı videolarda CPU %100 kullanılmamasına rağmen GPU kullanımının az olduğunu görüyorum. Neden olabilir? Bir de şundan endişelendim, ekran kartı anakartın soketlerini engelleyecek mi acaba :/

İnternette baktığım bazı videolarda CPU %100 kullanılmamasına rağmen GPU kullanımının az olduğunu görüyorum. Neden olabilir? Bir de şundan endişelendim, ekran kartı anakartın soketlerini engelleyecek mi acaba :/
CPU'nun GPU'yu beslemesi direk düz mantık bir şey değil. Bazen CPU %30 kullanılır GPU 70'te kalabilir. Dediğim gibi ekran kartı CPU'nun biraz üstü. Tam dengi benimki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı