R5 2600 dalgalı CPU frekansı

Sedat34

Decapat
Arkadaşlar; bir süredir PC boşta kilitliyor, oyunda kilitlemiyor aylar oldu sorunu çözemedim.

Fakat bir şey dikkatimi çekti, PC bostayken arka planda bir şey açık değilken bile. 1.20-3.60 GHz arası işlemci hızı değişiyor. Ve devamlı inişli çıkışlı değişiyor. Bu sorun neden kaynaklı olabilir?

Anakart: MSI B450M PRO M.2 V2
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.

Not: BIOS güncel default ayarda- güç seçeneği dengeli önerilen modda.

(Cool and quiet disable yap düzelir sorunun dediler benzer sorun var çözülmüş ya da bir diğer çözüm Core performance Boost disabled yap düzelir dediler."Bunları henüz denemedim, buradan gelen yorumlara göre deneyeceğim.)

Hocam, yüksek performans seçeneği bunun için var. Nette dolaşma esnasında dengeli güç profili seçili ise ani GHz değişimleri normaldir. Bu bir sorun değil. Sürekli yüksek frekans çalışması için yüksek performans modunda kullanmanız gerekiyor, hatta yüksek performans modu dâhi normal kullanımda GHz düşürebilir. Dilerseniz nihai performans güç profilini ekleyebilirsiniz, böylelikle sürekli maksimum frekansta kalır işlemci. Profili eklemek için CMD'yi yönetici olarak çalıştırın,
Kod:
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61
bu kodu kopyalayıp yapıştırın.

Hocam, yüksek performans seçeneği bunun için var. Nette dolaşma esnasında dengeli güç profili seçili ise ani GHz değişimleri normaldir. Bu bir sorun değil. Sürekli yüksek frekans çalışması için yüksek performans modunda kullanmanız gerekiyor, hatta yüksek performans modu dâhi normal kullanımda GHz düşürebilir. Dilerseniz nihai performans güç profilini ekleyebilirsiniz, böylelikle sürekli maksimum frekansta kalır işlemci. Profili eklemek için CMD'yi yönetici olarak çalıştırın,
Kod:
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61
bu kodu kopyalayıp yapıştırın.

Dostum bu anormal degil mı bostayken neden yükte çalışsın PC devamlı oyundaymis gibi 3.7GHz'de.
Dostum bu anormal degil mı bostayken neden yükte çalışsın PC devamlı oyundaymis gibi 3.7GHz'de.
Şuan AMD balanced de güç seçeneği dur bakalım nolcak .denicem devamlı yükte.

Geri
Yukarı