Çözüldü R5 2600 frekans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

@karakacan1694

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba.
Anakart ASUS B450M-K.
Anakarttan hiçbir ayara ellememiştim(sistem arkadaşımın). Sadece RAM'leri 3000MHz'e çekmiştim. Yalnız arkadadaşım bana performans düşüklüğü yaşadığını söyledi. Ben de işlemci frekansına baktığım zaman 2800 MHz olduğunu gördüm. BIOS'a girdiğimde ise 3400 MHz olduğunu gördum CPU Ratio'nun. Ben de voltajı manuel vermeyi denedim. 1.137V gözüküyordu. Offset Mod'a çekip(anakartta manuel mod yok) + 0.10000 değerini girdim. Bu seferde PC açıldıktan yaklaşık 1 dakika sonra mavi ekran yedim. Voltajı neden 1.25 yapamadım?

Çözüm
Öncelikle BIOS'u sıfırla. Sonra DOCP ile 3000MHz tekrar çek ve AMD CBS ayarını kapat. Ardından sağ üstteki normal modu performansa çek 3, 85 GHz çıktığını göreceksin. Voltajı da kendisi yeterli şekilde ayarlıyor 3, 85 GHz'de 1, 30'u geçmiyor. Her bir ayarı yaparken F10 ile kaydet ardından sonraki ayarı yap.

Cevap için teşekkür ederim sorunu çözdük. Arkadaş Windows güç yönetiminden işlemci gücünü %99'a çekmiş %100 yapınca temel frekanslara geri döndü işlemci. Dolayısıyla manuel OC yapmaya gerek kalmadı. Ama mavi ekranın sebebini hala anlayamadım.
Öncelikle BIOS'u sıfırla. Sonra DOCP ile 3000MHz tekrar çek ve AMD CBS ayarını kapat. Ardından sağ üstteki normal modu performansa çek 3, 85 GHz çıktığını göreceksin. Voltajı da kendisi yeterli şekilde ayarlıyor 3, 85 GHz'de 1, 30'u geçmiyor. Her bir ayarı yaparken F10 ile kaydet ardından sonraki ayarı yap.

Cevap için teşekkür ederim sorunu çözdük. Arkadaş Windows güç yönetiminden işlemci gücünü %99'a çekmiş %100 yapınca temel frekanslara geri döndü işlemci. Dolayısıyla manuel OC yapmaya gerek kalmadı. Ama mavi ekranın sebebini hala anlayamadım.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı