R5 2600 R9 380 Sistemde FPS Düşmeleri

Nestherr

Centipat
Merhaba arkadaşlar Ağır oyunlarda özellikle GTA 5'de çok oluyor FPS değerlerim 70-75 arası stabil iken birden 30'lara düşüyor ve 20 saniye falan öyle kalıp düzeliyor Afterburner'de izlediğim kadarıyla ekran kartım Max 71 derece işlemcim ise Max 66 dereceyi görüyor ve bu olay olduğu anda ekran kartım ve işlemcinin kullanım oranlarında ve MHz'lerinde düşme olduğunu görmüyorum. Sorunun ne kaynaklı olabileceği hakkında bilgi verebilir misiniz arkadaşlar teşekkür ediyorum şimdiden.

R9 380 4 GB
Ryzen 5 2600
A320M HD
8 GB 3000MHz RAM
(Oyun HDD'de)

Son düzenleyen: Moderatör:
yani şu anda hdd den ve ram den şüpheleniyoruz şuan arka planda hd tune ile hdd re error scan testi yapıyorum çıkan sonuçları paylaşırım ve ram ile ilgili nasıl bir sorunumuz olabilir ?

yani şu anda hdd den ve ram den şüpheleniyoruz şuan arka planda hd tune ile hdd re error scan testi yapıyorum çıkan sonuçları paylaşırım ve ram ile ilgili nasıl bir sorunumuz olabilir ?
HDD'nin sorunlu olduğundan değil yavaş olduğundan dolayı bu problemi çekeceğinizi düşünüyorum. HDD'ye kurulu GTA V'i SSD'ye geçirince bende FPS drop dediğimiz olay fazlasıyla azalmıştı. RAM'de günümüzde 8 GB artık GTA V'te olsa yetersiz kalıyor. İlk olarak oyunu HDD'den SSD'ye taşımayı deneyin eğer sorununuz düzelmediyse birinden ödünç alarak 16 GB RAM ile deneyin. Sorun yine devam etmekteyse yazılımsal bir sıkıntı olmalı.

Peki varsayıyorum yazlımsal bir problem var ne gibi bir yol izlemeliyim ? Ekran kartımı ddu ile kaldırıp son güncellemeyi 0 dan kurdum Ben bu sorunları şu zaman yaşamaya başladım yakın zamanda anakart işlemci ve ram 3lüsünü değiştirdim bundan sora bu olaylar yaşanmaya başladı daha aklıma deneyebileceğim bir şey gelmiyor kendi zihnimde toparlıyorum birazcık ekran kartında sorun olsa o 20 saniyelik fps drop sırasında mhzlerde ve kullanım oranında düşüş olurdu aynı şekilde işlemcimde sorun olsa o 20 saniyede ghz de ve kullanımda düşüş olurdu ama yok hddyi şuan teste tabi tutuyorum yarım saattir 100 mb nin altına düşmüyor hızı ramlarden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz fakat apex legend de denediğimde gta 5 den daha fazla ram harcıyor ve apex de bu sorun hiç yaşanmıyor bi yandan da düşünmeye başlıyorum gta 5 e özel bir durum mu var acaba diye ramlar ile alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü dediğim gibi daha fazla ram kullanan oyunlarda sorun çıkarmadı o zaman geriye tek sorun ya hdd im bozuk ya da hızı yetişmiyor ama hızı yetişmiyor olsa oyunu oynayıp 20 saniye fps drop yiyip düzeldikten sonra 1 saate yakın sorunsuz oynayıp tekrar anı şeyin yaşanması biraz garip değil mi eğer öyle olsaydı hız yetişmeme daha erkenden bu baş göstermesi gerekirdi bir nevi hızının yetşmeme teorisi de kalkıyor gibi aslında fps drop gibi de değil sorun bende ki 20 saniye boyunca 35 de duruyor resmen ve sonra 70 lere eski haline dönüyor cidden çok gairp bir problem. hdd test sonuçlarını bitince paylaşacağım burdan eğer anlıyorsanız incelerseniz çok sevinirim

Geri
Yukarı