R5 2600 RX590 Sisteme Linux Dağıtımı Önerisi

Loxyko

Kilopat
Merhaba, hayatım da ilk defa Linux kullanmayı planlıyorum. Hem işletim sistemlerini daha iyi öğrenmek hem de Unity'de kendimi geliştirmek istiyorum. C# Microsoft'un olduğu için Linux'da Unity ile çalışmak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Bunun hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Siz Linux'da Unity ile hiç çalıştınız mı? Son olarak benim için en iyi Linux dağıtımı sizce hangisidir? Dual boot olarak kurmayı planlıyorum teşekkürler.

Sistem özelliklerim:
R5 2600
Sapphire RX590 Nitro+ special editon
16GB Ram.

Son düzenleyen: Moderatör:
C# Microsoft'un olduğu için Linux'da Unity ile çalışmak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Bunun hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Siz Linux'da Unity ile hiç çalıştınız mı? Son olarak benim için en iyi Linux dağıtımı sizce hangisidir? Dual boot olarak kurmayı planlıyorum teşekkürler.
Kullanım alanına göre değişir.
Bu arada C# ile Linux'ta kod yazmak gayet mümkün. .NET desteği de Linux'ta mevcut.

Unity'ni eskiden biraz kurcalamıştım Debian'da. Sorunsuz çalışıyordu.

Ben kesinlikle Debian KDE derim. Manjaro da iyidir.

Fedora.
openSUSE.
Debian.
Manjaro.

Şöyle toparlayayım ben.

Aramıza hoş geldin dostum, arkadaşlar C# için açıklama yapmışlar zaten. Sistemin gerçekten çok iyi ve kuvvetli, her dağıtımı açacaktır. Ben UbuntuDDE, Linux Mint Cinnamon, Pop!OS, Elementary OS, Zorin OS, Kubuntu öneririm. Bunlar Ubuntu tabanlı dağıtımlar ve yeniler için uygundur, tavsiye ederim.

Öncelikle bu kadar iyi bir sisteminiz varken ve oyun geliştiriyorken neden Windows yerine Linux kullanmak istiyorsunuz? Unity özel olarak Linux için optimize edilmiyor.

Yani Windows'ta yazılımda iyileştirmeler yaparken Linux tarafında daha az yapılıyor. Yani bu da demek oluyor ki Windows'taki performansı yakalamanız daha zor olacaktır.

Öncelikle bu kadar iyi bir sisteminiz varken ve oyun geliştiriyorken neden Windows yerine Linux kullanmak istiyorsunuz? Unity özel olarak Linux için optimize edilmiyor.

Yani Windows'ta yazılımda iyileştirmeler yaparken Linux tarafında daha az yapılıyor. Yani bu da demek oluyor ki Windows'taki performansı yakalamanız daha zor olacaktır.

Aslında iki nedeni var. İlki Windows'dan sıkılmam hayatım boyunca sadece Windows kullandım.
İkincisi ise bu kadar iyi bir sisteme sahip olmama rağmen Windows'un bazen sapıtması. Bu yüzden Dual Boot olarak Linux'a geçmeyi düşünüyorum.

Fedora biraz daha Workstation ağırlıklı distrolar yayınlıyor. Eğer amacınız kodlama, projeler Unity, c++,Java vb ise Fedora önerimdir. Eğer başka işleriniz de varsa Fedora'yı yine kullanabilirsiniz. Direk Linux'a geçmenizi önermem. Zorluk yaşayabilirsiniz. İlk tavsiyem VM'ye kurup deneyimlemeniz, ardından videoları seyrederek pratik yapmanızdır.

Eğer Fedora dağıtımından hoşlamazsanız, Debian tabanlı diğer dağıtımlara yönelin derim. Debian tabanlı dağıtımlar daha çok yazılım desteği sunar.
(Arch Tabanlı dağıtımlara göre.)

Yeni konular

Geri
Yukarı