R5 2600 sistemde oyunlarda ani FPS düşüşü

Arif Değer

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
200 üstü FPS aldığım oyunlarda aşırı düşüş yaşıyorum ve belirli bir zaman sonra 60-70'lere düşüyor. Isı kaynaklı olduğunu düşündüğümden işlemci ve ekran kartının termal macununu (Cooler Master MasterGel Pro v2) değiştirdim. Format attım, her şeyi ince ince ayarladım. Sonuç olarak ilerleme kaydedemedim. Sorunun nerede olduğunu nasıl tespit edebilirim?

Sistem:
İşlemci: Ryzen 5 2600 Anakart: Gigabyte B450 Gaming X Ekran Kartı: Sapphire RX570 Nitro+ 8 GB
RAM: Patriot Viper 3200MHz 2x8 Kasa: Rampage X-Core PSU: Gametech GTP-550 M.2: Corsair MP-300 128 GB SSD: Kingston HyperX 2x480GB Monitör: ASUS TUF 27" 144Hz Monitör 2: LG 21.5" 75Hz Klavye: Magic Refiner MK-22
Mouse: Razer Viper Mini Kulaklık: Galax Sonar 01

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    23,4 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Yakın zamanda yeni bir Anno oyunu çıkmadı mı? Galiba GeForce NOW geldi de ben yeni oyun sandım. DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip NVIDIA'nın kendi sitesinden son sürücüyü indirin. Bilgisayarda otomatik sürücü güncelleme uygulamaları (Driver Booster vb.) varsa silin.
Büyük ihtimal optimizasyon sorunu birkaç gün bekle. Artık yeni çıkan oyunları PC'de düzgün oynamak için 1 hafta bekliyoruz. Testerlar uyuyor herhalde.

Yakın zamanda yeni bir anno oyunu çıkmadı mı? Galiba GeForce NOW geldi de ben yeni oyun sandım. DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip NVIDIA'nın kendi sitesinden son sürücüyü indirin. Bilgisayarda otomatik sürücü güncelleme uygulamaları(Driver Booster vb.)Varsa silin.
Büyük ihtimal optimizasyon sorunu birkaç gün bekle. Artık yeni çıkan oyunları PC'de düzgün oynamak için 1 hafta bekliyoruz. Testerlar uyuyor herhalde.

Konu sahibi formatladım diyor ve ekran kartı RX 570 yani AMD, senin GeForce NOW ile dediğinin aksine. Okumadan yorum yapmışsın. Artı olarak DDU ile silmeye ne gerek var zaten format sonrası temiz kurulum oluyor yani dediğin hiçbir şey değiştirmeyecek kusura bakma.

200 üstü FPS aldığım oyunlarda aşırı düşüş yaşıyorum ve belirli bir zaman sonra 60-70'lere düşüyor. Isı kaynaklı olduğunu düşündüğümden işlemci ve ekran kartının termal macununu (Cooler Master MasterGel Pro v2) değiştirdim. Format attım, her şeyi ince ince ayarladım. Sonuç olarak ilerleme kaydedemedim. Sorunun nerede olduğunu nasıl tespit edebilirim?

Sistem:
işlemci: Ryzen 5 2600 anakart: Gigabyte B450 Gaming X ekran kartı: Sapphire RX570 Nitro+ 8 GB.
RAM: Patriot Viper 3200MHz 2x8 kasa: Rampage X-Core PSU: Gametech GTP-550 M.2: Corsair MP-300 128 GB SSD: Kingston HyperX 2x480GB monitör: ASUS TUF 27" 144Hz monitör 2: LG 21.5" 75Hz klavye: Magic Refiner MK-22
mouse: Razer Viper Mini kulaklık: Galax sonar 01.

Bir bakar mısın ben MSI Afterburner'dan enable unified GPU usage monitoring ayarını tikleyerek çözdüm sanırsam tam emin değilim ama normalde darboğaz oluyordu ekran kartı az çalışıyor işlemci %100 çalışıyordu biraz kurcaladım FPS arttı gibi daha tam test edemedim sana geri dönüş yaparım ama istersen bir kurcala bunu açtıktan sonra grafik ayarlarını. Çünkü fikrimce AMD kartlarda olan bir sorun ve driver falan yapınca genelde bu hata oluyor emin olmamakla beraber.

Son düzenleme:
Yakın zamanda yeni bir Anno oyunu çıkmadı mı? Galiba GeForce NOW geldi de ben yeni oyun sandım. DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip NVIDIA'nın kendi sitesinden son sürücüyü indirin. Bilgisayarda otomatik sürücü güncelleme uygulamaları (Driver Booster vb.) varsa silin.
Hocam konuyla alakasız yorumunuz için teşekkür ederim ancak sürücü güncel.

Bir bakar mısın ben MSI Afterburner'dan enable unified GPU usage monitoring ayarını tikleyerek çözdüm sanırsam tam emin değilim ama normalde darboğaz oluyordu ekran kartı az çalışıyor işlemci %100 çalışıyordu biraz kurcaladım FPS arttı gibi daha tam test edemedim sana geri dönüş yaparım ama istersen bir kurcala bunu açtıktan sonra grafik ayarlarını. Çünkü fikrimce AMD kartlarda olan bir sorun ve driver falan yapınca genelde bu hata oluyor emin olmamakla beraber.
Ekran kartım Sapphire, Radeon Softwaredan ayar yapmayı denemedim formattan sonra ama daha önce böyle bi sorunum yoktu şuan neden ayara ihtiyaç duyayım ki? Ben sorunun ne olduğunu anlamak istiyorum.

Hocam konuyla alakasız yorumunuz için teşekkür ederim ancak sürücü güncel.

Ekran kartım Sapphire, Radeon Software'dan ayar yapmayı denemedim formattan sonra ama daha önce böyle bir sorunum yoktu şu an neden ayara ihtiyaç duyayım ki? Ben sorunun ne olduğunu anlamak istiyorum.

Doğru dedin lakin belki son yüklediğin sürücü artık ne zaman yüklediysen bir hata sonucu belki de sıkıntılar başlamış olabilir, dediğim yöntem bir nebze çözebilir ama tam çözüm değil çünkü bende işe yaramadı.

Doğru dedin lakin belki son yüklediğin sürücü artık ne zaman yüklediysen bir hata sonucu belki de sıkıntılar başlamış olabilir, dediğim yöntem bir nebze çözebilir ama tam çözüm değil çünkü bende işe yaramadı.
Defalarca denedim sürücüleri yeniden kurmayı. Biosla alakalı birçok ayar yaptım, şimdi tek tek sayamıyorum. Sonuç olarak bişey olmadı.

Defalarca denedim sürücüleri yeniden kurmayı. Biosla alakalı birçok ayar yaptım, şimdi tek tek sayamıyorum. Sonuç olarak bişey olmadı.
Ki zaten disklerde hiçbişey yüklü değildi daha önce de, sadece valorant oynuyordum. Tam olarak ne zaman hatırlamıyorum ama böyle 60 fpsler hatta aşırı düşüşler ve donmalar bir anda olmaya başlamıştı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı