R5 2600 sisteme yükseltme önerisi

S0LurD3X

Femtopat
Daha fazla  
Aktif olarak 2-3 senedir kullandığım sistemim eksik gelmeye başladı ve sistemimi yavaş ve düzgün sıra ile güçlendirmek istiyorum.
Şu anki aktif olarak kullandığım sistemim:
  • Addlink 512 GB S68 NVMe okuma 2100 MB-yazma 1700 MB M.2 SSD (AD512GBS68m2p)
  • GeIL 16 GB(2x8) EVO Spear AMD Edition 3000MHz CL16 DDR4 RAM (gasb48 GB3000C16ascx2)
  • MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X 8G 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı.
  • Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ güç kaynağı.
  • MSI B450M-A Pro Max 3466MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart.
  • Sharkoon TG4 RGB fan USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
  • AMD Ryzen 5 2600 3.40 GHz 6 çekirdek 19MB AM4 12nm işlemci.
Şu an'ki sistemim buydu değişecegim şeyler kasa, işlemci, anakart, yedek depolama alanı, RAM olacak şu an araştırıp bulduğum şeyler bunlardır.

Kasa seçimini: Dark Guardian 4x12 frgb LED fanlı mesh panel kasa.
Yedek depolama olarak seçimim: Seagate 2TB Barracuda 256MB HDD.
İşlemci olarak seçimim: Ryzen 5 5600X.
Anakart olarak seçimim: MSI MAG B550 Tomahawk.
RAM: Tam olarak seçmedim.
Sizce seçim yaptığım şeyler mantıklı mı değişmem gereken parçalar var mıdır tüm parçaları bir anda almayacagım RAM seçimim 8x4 olacak çünkü 16 GB RAM yetmiyor dostlar.

Kasa - HDD - anakart - işlemci - RAM bu sıra şeklinde sistemi toplayacagım.

Şimdiden teşekkürler dostar.

Aktif olarak 2-3 senedir kullandığım sistemim eksik gelmeye başladı ve sistemimi yavaş ve düzgün sıra ile güçlendirmek istiyorum.
Şu anki aktif olarak kullandığım sistemim:
  • Addlink 512 GB S68 NVMe okuma 2100 MB-yazma 1700 MB M.2 SSD (AD512GBS68m2p)
  • GeIL 16 GB(2x8) EVO Spear AMD Edition 3000MHz CL16 DDR4 RAM (gasb48 GB3000C16ascx2)
  • MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X 8G 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı.
  • Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ güç kaynağı.
  • MSI B450M-A Pro Max 3466MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart.
  • Sharkoon TG4 RGB fan USB 3.0 ATX mid Tower kasa.
  • AMD Ryzen 5 2600 3.40 GHz 6 çekirdek 19MB AM4 12nm işlemci.
Şu an'ki sistemim buydu değişecegim şeyler kasa, işlemci, anakart, yedek depolama alanı, RAM olacak şu an araştırıp bulduğum şeyler bunlardır.

Kasa seçimini: Dark Guardian 4x12 frgb LED fanlı mesh panel kasa.
Yedek depolama olarak seçimim: Seagate 2TB Barracuda 256MB HDD.
İşlemci olarak seçimim: Ryzen 5 5600X.
Anakart olarak seçimim: MSI MAG B550 Tomahawk.
RAM: Tam olarak seçmedim.
Sizce seçim yaptığım şeyler mantıklı mı değişmem gereken parçalar var mıdır tüm parçaları bir anda almayacagım RAM seçimim 8x4 olacak çünkü 16 GB RAM yetmiyor dostlar.

Kasa - HDD - anakart - işlemci - RAM bu sıra şeklinde sistemi toplayacagım.

Şimdiden teşekkürler dostar.

İlk olarak 5600X yerine 5600 tercih edin, aralarına 1000 TL fark var performans farkı neredeyse hiç yok. RAM'ı geliştirmenize gerek yok derdim ama 16 GB yaptığınız şey için yetersiz olduğunu söylüyorsunuz, o yüzden ona bir şey diyemem. Artık HDD alınmaz, onun yerine bir SSD tercih edin. Kasa değiştirmenize gerek yok, 5600'ü aynı anakartta kullanabilirken neden anakartı değiştiriyorsunuz? Anakartta istediğiniz sizin için önemli farklı bir özellik mi var? Ve ekran kartı hariç neden her şeyi geliştiriyorsunuz? Bilgisayarın oyun performansı için en önemli parça odur. Şu anlık olan haliyle çok önemli olmayan parçalarda ciddi bir para masrafı var gibi duruyor ve alınan performans yok denebilir. Bütçeniz nedir tam olarak?

İlk olarak 5600X yerine 5600 tercih edin, aralarına 1000 TL fark var performans farkı neredeyse hiç yok. RAM'ı geliştirmenize gerek yok derdim ama 16 GB yaptığınız şey için yetersiz olduğunu söylüyorsunuz, o yüzden ona bir şey diyemem. Artık HDD alınmaz, onun yerine bir SSD tercih edin. Kasa değiştirmenize gerek yok, 5600'ü aynı anakartta kullanabilirken neden anakartı değiştiriyorsunuz? Anakartta istediğiniz sizin için önemli farklı bir özellik mi var? Ve ekran kartı hariç neden her şeyi geliştiriyorsunuz? Bilgisayarın oyun performansı için en önemli parça odur. Şu anlık olan haliyle çok önemli olmayan parçalarda ciddi bir para masrafı var gibi duruyor ve alınan performans yok denebilir. Bütçeniz nedir tam olarak?

İlk başta kasa değiştirme sebebi mi söyleyeyim eski kasam ciddi anlamda hava sirkülasyon ve kalite bakımından kötü bir kasa Kasa'nın hava alan tek yeri alttaki PSU hava deliği önündeki yerler yetersiz.

2. olarak RAM konusuna değinmek istiyorum aktif olarak Rust oynarken bile 8 10 GB RAM kullanmakta arkada tarayıcı vb şeyler açtığım zaman sıkıntı yaratmaya başlıyor FiveM gibi oyunlarda RAM daha fazla sıkıntı çıkartıyor.

3. olarak ekran kartı şu anlık bana yetiyor değişiklik şu anlık yapmayı düşünmüyorum yapacagım zaman tekrardan konu açacagım zaten.

4. olarak anakart mevzusu bu anakart ileri dönük gelmiyor çok fazla 2 adet RAM slotu olması en büyük değiştirme sebelerimden bir Tanesi'dir aslında amacım AM4'ten AM5 sokete geçmekti dönemin ekoni şartlarından dolayı fazla pahalı ve gereksiz olduğu söylendi ve önerdikleri anakart bu oldu.

5. olarak işlemcim çok yetersiz kalmaya başladı güncel oyunlarda en çok önerdikleri işlemci o oldu.

6. SSD öneriniz için teşekkürler tam anlamı ile aklımdan çıkmış öneriniz varsa M.2 veya normal açığım önerilere.

Tüm parçaları bir anda almayacagım için yavaş yavaş toplayacagım ortalama bütçe 12 14 k arası 3 ay a bölerek en gerekliden en gereksize doğru alacagım.

Fakat ekran kartı önerisi yaparsanız tabii ki de memnun kalırım.

4. olarak anakart mevzusu bu anakart ileri dönük gelmiyor çok fazla 2 adet RAM slotu olması en büyük değiştirme sebelerimden bir Tanesi'dir aslında amacım AM4'ten AM5 sokete geçmekti dönemin ekoni şartlarından dolayı fazla pahalı ve gereksiz olduğu söylendi ve önerdikleri anakart bu oldu.

AM4'ün zaten kendisi artık ileri dönük olmayacak ve RAM'ı zaten geliştireceğiniz için 2x16 alıp kullanabilirsiniz 2 slotlu anakartta. Ben şahsen aynı işlemcileri destekleyen ve çoğunlukla aynı şeyleri yapan bir anakarta 4.500 TL vermeyi çok uygun görmedim, ama herkesin kendi kullanım amacına göre değişir. İleri dönük olmasını istiyorsanız AM5'e geçmek sizin için daha mantıklı olabilir. AM5 + 7600 + 32 GB DDR5 RAM 12-13K gibi bir fiyatı oluyor, ama parçaları kullanmak için hepsinin olması lazım. Ama sizde ayrı ayrı 3 ay içinde alacağınız için o 3 ay boyunca kullanamamış olursunuz.

5. olarak işlemcim çok yetersiz kalmaya başladı güncel oyunlarda en çok önerdikleri işlemci o oldu.

Ryzen 5 5600X'in tek alınma sebebi ilk çıktığında 5600 yoktu diye, bende o yüzden 5600X almıştım. Şu an ise 5600 varken alınacak bir işlemci değil. 5600X ile aynı performansı veriyor ve çok daha uygun bir fiyatı var. O yüzden kesinlikle onu öneririm.

AM4'ün zaten kendisi artık ileri dönük olmayacak ve RAM'ı zaten geliştireceğiniz için 2x16 alıp kullanabilirsiniz 2 slotlu anakartta. Ben şahsen aynı işlemcileri destekleyen ve çoğunlukla aynı şeyleri yapan bir anakarta 4.500 TL vermeyi çok uygun görmedim, ama herkesin kendi kullanım amacına göre değişir. İleri dönük olmasını istiyorsanız AM5'e geçmek sizin için daha mantıklı olabilir. AM5 + 7600 + 32 GB DDR5 RAM 12-13K gibi bir fiyatı oluyor, ama parçaları kullanmak için hepsinin olması lazım. Ama sizde ayrı ayrı 3 ay içinde alacağınız için o 3 ay boyunca kullanamamış olursunuz.

Ryzen 5 5600X'in tek alınma sebebi ilk çıktığında 5600 yoktu diye, bende o yüzden 5600X almıştım. Şu an ise 5600 varken alınacak bir işlemci değil. 5600X ile aynı performansı veriyor ve çok daha uygun bir fiyatı var. O yüzden kesinlikle onu öneririm.

Dediğin fazlası ile mantıklı fakat kasa falan içerisine girince fiyat fazla uçuyor ama kasa ile SSD almam fazlası ile gerekiyor şu anki kasa ile devam edemem bildiğin metal kutu onları aldıktan sonra aktif duruma göre ya AM5'ya da AM4 ile devam ederim.

5600 ile 5600X arasındaki farka baktım 200 MHz fark olduğu yazıyor forumlarda bir de 5600X OC yapmaya yatkın imiş fakat OC yapmadan kullanıyorum işlemcimi eğer AM4 devam edeceksem 5600 daha mantıklı gibi duruyor şimdi baktımda 1300 TL gibi bir fark varmış ciddi şok oldum o para ile güzel bir soğutucu alınır ekstra bütçe çıkar.

RAM olarak da 2 X 16 mı mantıklı olur yoksa 8x4 mü hocam

Ve artı olarak hocam güzel bir SSD önerebilir misiniz 1 veya 2 TB anakart değişmez isem M.2 değil normal almam gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı