R5 2600 ve GTX 1660 Super darboğaz yapıyor

Ekran kartına güç yetiremiyor olamaz mı? Hem 500W hem de Gamepower. Normal yani öyle mi?
Güç yetirememe gibi bir durum olsa sistem otomatik olarak reset atardı. Arkadaşın sorunu yanlış grafik ayarı, çözünürlük ayarı ya da sürücüler ile alakalı bir durum gibi. Belki bir ihtimal işlemci fazla ısınıp frekans düşürüyor da olabilir ama sonuç olarak PSU'nun böyle bir şeye sebep olacağını zerre sanmıyorum. Tamam kaliteli bir PSU değil ama direk markaya bakarak da sorunlu olduğunu söylemek doğru olmaz. Kaldı ki arkadaşın yaşadığı sorunla uzaktan yakından alakası yok.
1920X1080P çözürlükte oynuyorum.
Grafik ayar durumunuz nasıl?

İşlemcin oyun esnasında çok ısınıp frekans düşürüyor olabilir, ilk önce bunu kontrol et. 2. aklıma gelen şey PSU; kalitesiz olduğu için ekran kartına dengesiz güç iletiyor olabilir. Tek kanal RAM kullanmanız da performansı etkiliyor, en kısa zamanda 2x8'e geçmeye çalışın.

Modeli nedir hocam kasanızın?

GamePower Dark Side RGB Fan+Şerit Gaming Oyuncu Bilgisayar Kasası Fiyatları ve Özellikleri kasam bu
Güç yetirememe gibi bir durum olsa sistem otomatik olarak reset atardı. Arkadaşın sorunu yanlış grafik ayarı, çözünürlük ayarı ya da sürücüler ile alakalı bir durum gibi. Belki bir ihtimal işlemci fazla ısınıp frekans düşürüyor da olabilir ama sonuç olarak PSU'nun böyle bir şeye sebep olacağını zerre sanmıyorum. Tamam kaliteli bir PSU değil ama direk markaya bakarak da sorunlu olduğunu söylemek doğru olmaz. Kaldı ki arkadaşın yaşadığı sorunla uzaktan yakından alakası yok.

Grafik ayar durumunuz nasıl?

Ultra'da çektim her şeyi GPU %40 % 50 arası arası en düşük ayara getirdim değişiklik olmadı.

@Özgür Adam kasanızda da problem gözükmüyor. Önünden yeteri kadar hava alıyordur zaten. Bence siz en iyisi DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp son sürümü temiz kurulum yapın. Keza BIOS güncellenecek ise onuda güncelleyin. Baktınız durum hala aynı o zaman @Jonathan North arkadaşın dediği gibi durum oyun ile alakalı olabilir. Keza R5 3600, RX 5700 XT ile 1080P AC Odyssess de ultra ayarlarda FPS'nin işlemci kaynaklı 46'ya kadar düştüğünü gördüm. Yani oyundan oyuna bu tarz şeyler olabiliyor. Çok takmamak lazım.

İşlemciye aşırı yük bindiren oyunlarda bir nebze olsa da yapabilir, zaten BF v Online 64 kişilik sunucularda 1080P'de tam olarak besleyemiyor o kartı. Benzer şekilde son iki Hitman oyunun kalabalık alanlı bölgeleri de, tıpkı Assassin's Creed Odyssey'in şehirsel mekanları gibi işlemciyi kırbaçlıyor. Ancak, burada kullanım verileri beklenilenden daha düşük kaydedilmiş, grafik ayarları düşük veya normalse preseti Ultra'ya çekmeyi deneyin derim, ek olarak çift kanal RAM kullanmanız bir nebze de olsa GPU'yu daha etkin ve verimli kullanmanızı kolaylaştıracaktır. Ryzen sistemler için günümüzde en azından 2x8 GB Dual Channel destekli RAM konfigürasyonu kullanılması önerilir.

Sorunum singel Channel RAM kullanmamdan mı kaynaklı ona göre almak istiyorum. Bu karttan önce ASUS ROG STRIX RX 570 GB vardı onda da FPS droplar yiyordum.

Sorunum single channel RAM kullanmamdan mı kaynaklı ona göre almak istiyorum. Bu karttan önce ASUS ROG STRIX RX 570 GB vardı onda da FPS droplar yiyordum.
MSI Afterburner ile bakıp anlayabilirsiniz. RAM kullanımı limitlerde ise oda yapabilir. Yanına bir 8 GB daha ekleyerek RAM sorununu kökten halledebilirsiniz.

@Özgür Adam kasanızda da problem gözükmüyor. Önünden yeteri kadar hava alıyordur zaten. Bence siz en iyisi DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp son sürümü temiz kurulum yapın. Keza BIOS güncellenecek ise onu da güncelleyin. Baktınız durum hala aynı o zaman @Jonathan North arkadaşın dediği gibi durum oyun ile alakalı olabilir. Keza R5 3600, RX 5700 XT ile 1080P AC odyssess de Ultra ayarlarda FPS'nin işlemci kaynaklı 46'ya kadar düştüğünü gördüm. Yani oyundan oyuna bu tarz şeyler olabiliyor. Çok takmamak lazım.

Sırf bu durumu yaşıyorum diye gidip bu ekran kartına tonla para verdim ama değişen bir şey olmadı :/
MSI Afterburner ile bakıp anlayabilirsiniz. RAM kullanımı limitlerde ise oda yapabilir. Yanına bir 8 GB daha ekleyerek RAM sorununu kökten halledebilirsiniz.

RAM'ın yetmedeğinin bende farkıdayım MSI Afterburn açtığım zaman RAM yetmediği zaman GPU kullanımı düşüyor mu kesin ona göre RAM almak istiyorum.
Hayret ederek okudum, güç kaynağından kaynaklı bir sorun olabilir dostum ve BIOS sürümünün güncel olup olmadığını da kontrol ettin mi? Ayrıca BIOS'tan belirli ayarları da yapmalısın.

Hangi ayarlar onlar?
RAM'ları 2x8 yaptım sorunum düzeldi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı