R5 2600 ve MSI B450 Gaming Plus Anakartta CPU LED'i Yanıyor

Rakuyy

Hectopat
Yer
istanbul
Merhaba, yeni bilgisayarımı topladım ve her şey güç tuşuna basmamla başladı, size parçalardan bahsedeyim;
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (başka parçalar ile denendi %100 çalışıyor.)
  • Anakart MSI B450 Gaming Plus (Servis tarafından BIOS güncellendi ve görüntü alındığına dair belge ile geri geldi.)
  • RAM: Corsair Vengeance LPX (2x8) 16 GB RAM (1 tanesi bütün slotlarda çalışıyor, diğeri hiçbir slotta çalışmadı, ikisi ile birlikte görüntü alamıyorum, doğal olarak.)
  • Ekran kartı: MSI Armor GTX 1070 Ti (2 aydır kullandığım eski bilgisayarımdan kalan tek parça sorunsuz çalışıyor.)
  • Güç kaynağı: Corsair vs 650 80+(Güç çıkışlardı ölçüldü ver sorunsuz çalışıyor).
Soruma gelecek olursak anakart üzerindeki işlemci LED'i yanıyordu ve bunu baz alarak başladım BIOS pilini söktüm, RAM'leri tek slot çalıştırmaya çalıştım ama ikisini de denedim mi hatırlamıyorum. Belki de benim bozuk diye düşündüğüm RAM ile denedim ve bir sonuca ulaşamadım.
Sonra işlemciyi güç kaynağını ve anakartı Vatanbilgisayar'a götürdüm servis için götürdüğüm arkadaş boşta parçalar olduğunu bir kontrol edebileceğimizi söyledi işlemci ve PSU'yu farklı bir anakartta denedik ekran kartı ve RAM Vatanbilgisayar'a aitti ve görüntü geldi fakat benim anakartım üzerinden çalıştıramadık, orada da CPU LED'i yanınca anakartı garantiye yolladım ve bugün elime ulaştı. Anakart BIOS'u güncellemişler ve kontroller yapmışlar tekrar bir sevinçle aldım ama yine hüsran yine işlemci LED'i yandı başka bir olasılık kalmadığı için RAM'leri denedim ve tek slotta çalıştı RAM diğeri çalışmadı ve ikisi birlikte de çalışmadı.
RAM'lerin birinin bozuk çıkmasına mı üzüleyim PC çalıştı sevineyim mi bilemedim, o kadar fazla uğraştım ki aklıma takılan iki soru var;
1. Vatanbilgisayar'da denediğimizde RAM, ekran kartı onlara aitti benim anakartımda işlemci LED'i yandı çalışmadı yukarıdan MSI B450 Tomahawk getirdiler ve o anakart üzerinde çalıştı anakart BIOS güncellemesi geldiği için mi ben bugün denerken çalıştırdım acaba Servispoint ile görüştüm BIOS güncellemesini her servise gelen anakarta yapıyoruz zaten onun haricinde kontroller yapılmış parça çalışıyor denildi, işlemcinizi RAM'ınızı anakartınızı alın gelin sorunlu parçayı bulalım dediler.
2. RAM'leri yarın incehesab'a değişim için yollayacağım her ne kadar Vatanbilgisayar'daki olay beni anakarta yönlendirse de şu an tek slot RAM takılı Windows vb. kurdum bilgisayarıma bilgisayardan yazıyorum diğer RAM çalışmıyor incehesap'ta tahminimce servis raporuna göre hareket edecek çıkacak sonucu merak ediyorum.
O kadar fazla uğraştım ki kafam karma karışık oldu RAM'in birisi bariz bir şekilde çalışmıyor hiçbir slotta ama hala kuşkularım var değerli fikirlerinizi yorumlarınızı bekliyorum. Acayip bunaldım baya uzun bir yazı oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostum yaşadığın probleme üzüldüm bende corsair ram almayı düşünüyodum inventusda 595 tl ye buldum önümüzdeki günlerde almayı planlıyodum tekrar bi düşüneceğim ram konusunu.
CORSAIR CMK8GX4M1D3000C16 VENGEANCE LPX DDR4-3000Mhz C16 8GB (1x8GB) (16-20-20-38) 1.35V Bellek - inventus

Senin sorununa gelecek olursak anakart servisten geldiğine göre bi sıkıntı yoktur sanırım ramlerde sıkıntı var heralde tek ramle de idare edebilirsin ama okadar para vermişsin neden 2x8 olmasın inşallah yeni bi aynı ramden yollarlar

Merhabalar,

Sonucu buraya yazmamışsınız sanırım ama bir sonraki başka konuda mesajınıza baktım ve sanırım Ramlerden kaynaklıymış sorun. Öncellikle geçmiş olsun ve aynı sorunu bende yaşıyorum. Birebir aynı anlattığınız herşey denemediğim şey kalmadı. Araştırma yaparken konunuza denk geldim ve acaba Ram de mi sorun diye denedim. Sonuç dediğiniz gibi ikisi takılınca açılmayan sistem birini takınca açıldı. Sorunlu olduğunu düşündüğüm ram ile açılmıyor işlemci ledi yakıyor B450 Tomahawk anakartım. Bugün vatan bilgisayara götürmeyi planlıyorum ramleri umarım sorunun kaynağı ramdir de biter bu çile. Sizlere tekrar geçmiş olsun ve bu konuyu açıp beni aydınlattığınız için minnettarım. Sonucu mutlaka yazarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı