R5 2600 ve RX 590 Texture Flickering (Anti-Aliasing) sorunu

Makaleler
1
Yer
In STEM World
Daha fazla  
Oynadığım her oyunda bu sorundan müzdaribim. TXAA desteği olan oyunlarda bile bu sorun mevcut. Sorun oyunlarla ilgili değil sorun AMD ile ilgili gibi görünüyor.
Mesela FarCry New Dawn oyununu oynarken karakterimi hareket ettirdiğim de her yer titriyor; ağaçlar, çimler, objelerin güneş gören yüzeyleri(basamak şeklinde), teller gibi gibi...
Sorun elektrik ile ilgili de değil, FSP marka UPS kullanıyorum ayrıca topraklama mevcut.
BIOS güncellemesi yapıldı, Ekran kartı Driver'ı önce AMD clean-up Utility ardından DDU ile güvenli modda silindi. Windows Uptade'leri yapıldı. ( Windows 10 kutulu sürüm kullanıyorum Vatan'dan satın aldım. Microsoft'un sunmuş olduğu flash bellekten Windows 10 Pro yeniden kuruldu. XMP profillerinden RAM Overclock yapıldı. Anlaşılacağı üzere sorun Yazılımsal değildir. Bu arada korsan hiçbir yazılım asla kurulmadı. Her şey Ubisoft Launcher ve Steam'den lisanslıdır. Ayrıca oyun dosyaları bütünlüğü doğrulandı.
System Specs:
AMD Ryzen 5 2600, 6 Core Processor
AMD Saphhire RX 590 8 GB GPU(Adrenalin 20.2.2 recommended WHQL)
MSI B450M PRO M.2 V2(The latest version)
Corsair 3000MHz RAM 1x16 CL12
Thermaltake Litepower serisi 650W tek Kanal'dan 12V Power Supply 80+
Kingston 3D SSD 200GB(System)
WD 1TB HDD(/D:)
Aerocool One frost Mesh 4 fanlı kasa
LG FHD FreeSync 75Hz 1ms IPS panel monitör.
Tüm sistem Vatan PC'den alınmıştır.
Ekran kartı sıcaklığı (azami): 75°
İşlemci " (azami): 59°

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran görüntüsü paylaşabilir misiz?

Monitörün tam modelini belirtirseniz iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video şahsıma aittir.
Ekran görüntüsü şu an da atamıyorum yarın atacağım.
LG 22MK400H-B 21,5 Full HD Monitör | LG Electronics Türkiye monitör

Video da özellikle çitlere dikkat ediniz sanki düşük çizimmiş gibi. Bu arada çok amatör bir video oldu oyunculuğum da kötüdür kusuruma bakmayın Video'yu YouTube üzerinden 1080P seyrediniz.
https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/2020-03-20-12-53-png.517315/ Gears 5 benchmark

Son düzenleme:
Gerçekten yaşamayanın büyük ihtimal "Ne var bunda abartıyosunuz" diyeceği, yaşayanın ise major depresyona sürükleneceği iğrenç bir problem. AMD ile alakası olduğunu zannetmiyorum bu arada, Nvidia'larda da AMD'deki kadar sık görülüyor

Beni aşırı rahatsız etmedi ama sorun var gibi. Belki 10" tabletten izlediğim için olabilir. Monitör kaynaklı bi' sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü bende de hissediliyor.
  • VSR ile çözünürlüğü arttırıp deneyin nasıl sonuç alıcaksınız bi' görelim.
  • Bi' diğer önerim ise oyunu özellikler kısmından uyumluluk penceresinden "Tam ekran iyileştirmelerini" devre dışı bırakarak denemenizi öneririm. Ayriyeten DPI ayarlarından yüksek DPI'ı devre dışı bırak.
  • Son olaraksa bu sorun hep var mıydı?

Beni aşırı rahatsız etmedi ama sorun var gibi. Belki 10" tabletten izlediğim için olabilir. Monitör kaynaklı bi' sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü bende de hissediliyor.
  • Bi' diğer önerim ise oyunu özellikler kısmından uyumluluk penceresinden "Tam ekran iyileştirmelerini" devre dışı bırakarak denemenizi öneririm. Ayriyeten DPI ayarlarından yüksek DPI'ı devre dışı bırak.
VSR açtığım zaman 2K da büyük oranda düzeliyor lakinfps kaybı da ağır oluyor. Bu sorun önceden yoktu. DPI ile ilgili olan durumu yapsam da işe yaramıyor o sadece Korsanlar da işe yarar sanırım.
Donanım üreticilerin başı yakın gelecekte çok ağrayacak gibi duruyor. Bu sorun gittikçe büyük bir hal almaya başladı. Eskiden binlerce kişide varken şimdi milyonlarca insanın makinesinide aynı sorun var. LinusTechTips vb yerlerde bile 160'ı aşkın sayfada bu sorundan mağdur kullanıcı var.
Zaten İnternet'e bu sorun arama yapıldığında işin ciddiyetini anlıyoruz. Dediğim gibi milyonlarca insan bu sorunu yaşıyor. Basit bir sorun asla değil. Sadece bu forumda bile 100'ü aşkın bu sorundan müzdarip kişiler var. Ve öyle bir şeyki bir an da ortaya çıkıyor. Orijinal Windows, Orijinal Yazılımlar, donanımlar ne kullansan kullan bir gün mutlaka çıkıyor bu sorun.
Bunlar da Far Cry'ın videosu fps droplara dikkat edin.
Yalnız GPU kullanımının böyle inmesi bence çok ilginç. Çünkü her oyunda durum böyle ki darboğaz olma ihtimali hiç yok. Ryzen 5 2600 fazlasıyla besleyen bir işlemci.

Son düzenleme:
VSR ayarı ile (nVidia'da DSR'ye tekabül ediyor sanırım) çözünürlüğü 1080p'den yüksek ayarlara, hele hele 4K'ya çekince sorun tamamen düzeliyor sayılır. Ama FPS de 60'tan 20'lere düştüğü için malesef...

Merhabalar aynı işlemci ve aynı ekran kartına sahibiz bu ve daha nice sorunları ile 2 haftadır boğuşmaktayım ve hiç bir çözüm bulamadım.Garantiye göndereceğim fakat tarafıma sorun yok diye geri gönderileceğine %100 eminim.Farklı monitör , ram ,psu ile denedim sorunum çözülmedi.Kötülemek istemesemde en büyük pişmanlığım amd almaktır.

VSR ayarı ile (nVidia'da DSR'ye tekabül ediyor sanırım) çözünürlüğü 1080p'den yüksek ayarlara, hele hele 4K'ya çekince sorun tamamen düzeliyor sayılır. Ama FPS de 60'tan 20'lere düştüğü için malesef...
Bu sorun ile ilgili AMD'ye ticket attım. Sizin de atmanızı tavsiye ederim. Bir kişiyi umursamayabilirler. Lakin,
Merhabalar aynı işlemci ve aynı ekran kartına sahibiz bu ve daha nice sorunları ile 2 haftadır boğuşmaktayım ve hiç bir çözüm bulamadım.Garantiye göndereceğim fakat tarafıma sorun yok diye geri gönderileceğine %100 eminim.Farklı monitör , ram ,psu ile denedim sorunum çözülmedi.Kötülemek istemesemde en büyük pişmanlığım amd almaktır.
Bence bu sorun anakart veya işlemci ile alakalı
Benim en büyük pişmanlığım Xbox one x almamak oldu. AMD boş çıktı açıkçası. Zaten bütün oyunları konsollar için yapıyorlar. Pc de oyunlar neden ucuz sanıyorsunuz. Pc de gördüğünüz bugların bir tanesini konsolda göremezsiniz. Al Xbox yap SuperSampling 60fps krallar gibi oyna. Sorun mu çıktı ver servise yenisi yollasınlar. Pc toplamak pişmanlıktır.
Bir daha asla PC toplamayacağım.
5000 lira para verip PC alacağıma 3200 TL Xbox one x + Benq 4K IPS HDR ekran alırdım. Ayrıca 1 yıllık gamepass. Fıstık gibi

Son düzenleme:
"Bu sorun ile ilgili AMD'ye ticket attım. Sizin de atmanızı tavsiye ederim. Bir kişiyi umursamayabilirler."
AMD'ye ticket yolladım ve "AA sorunu yaşadığınızı fark ediyorum, bunu driver takımına ilettim, lütfen sonraki güncellemeleri bekleyin" denildi.
"Kötülemek istemesemde en büyük pişmanlığım amd almaktır."
AMD ile alakalı değil sıkıntı. Hatta nVidia'ya has bir sıkıntı zannediyor çoğu kişi, nVidia'da daha sık görülüyor.

Fakir olmasaydık hem PC hem de PS/Xbox'ımız olurdu, bu ikileme düşmezdik. Ama bir tane seçim hakkım olduğu için ben PC'den yanayım şahsen. Çünkü oynadığım oyunlar genellikle PC için üretilmiş oyunlar (Arma 3, Bannerlord, ETS 2/ATS, Strateji oyunları vs.), ayrıca genellikle oyundan başka şeyler için kullanıyorum bilgisayarı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı