R5 2600X bilgisayar Durduk Yere Kapanıyor

mikeehrmantraut

Kilopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. İki adet bilgisayarım var ve ikisinde de aynı anakart, aynı model PSU'nun 650W ve 750W modelleri var. Birisi gayet düzgün çalışırken, 2. bilgisayarımda 4-5 saat kullanımdan sonra aniden kapanıyor ve anında tekrar başlıyor fakat fanlar dönüyor duruyor tekrar dönüyor duruyor ekrana görüntü gelmiyor, ardından restart tuşuna basmam gerekiyor ve basınca kapatıp açılıyor gayet normal şekilde yine devam ediyor. Sebebi ne olabilir? Sorunu yaşadığım sistemin özelliklerini ve diğer sistemi aşağıya yazıyorum, dediğim gibi 1. sistemde hiçbir problem yokken 2. sistemde bu problem oluyor.

Sorunu yaşadığım sistem:
B450 Tomahawk Max
Ryzen 5 2600X
16 GB 3200 MHz Tek Modül RAM
HD 6950 Ekran Kartı
Cooler Master MWE 650W 80+

Sorunsuz çalışan sistem:
B450 Tomahawk Max
Ryzen 7 3700X
32 GB(16x2) 3600 MHz RAM
GTX 1080 Ti
Cooler Master MWE 750W Gold 80+

Donanımsal bir arıza olabilir. Sorun yaşanan sistemdeki ekran kartı çok eski olduğu için ondan şüpheleniyorum.

Hocam sorun yaşanılan sistemi 1 hafta önce kurdum ve HD 6950 ekran kartını 2-2.5 yıldır başka bir bilgisayarda sorunsuzca kullanıyordum, sağlam olduğunu düşünüyorum. Acaba işlemcinin voltaj değerleri ile alakası var mıdır bu durumun? Ben işlemciyi taktığımda BIOS ekranından 1.4V harcadığını gördüm ve elle 1.35V'a çektim, bundan dolayı olabilir mi?

Hocam sorun yaşanılan sistemi 1 hafta önce kurdum ve HD 6950 ekran kartını 2-2.5 yıldır başka bir bilgisayarda sorunsuzca kullanıyordum, sağlam olduğunu düşünüyorum. Acaba işlemcinin voltaj değerleri ile alakası var mıdır bu durumun? Ben işlemciyi taktığımda BIOS ekranından 1.4V harcadığını gördüm ve elle 1.35V'a çektim, bundan dolayı olabilir mi?
İşlemcinin doğasına karışmanıza gerek yok. Boost frekansına çıkma inme durumlarında anlık farklı voltaj değerleri gözükebilir. Bu durumun Ryzen işlemcilerin doğasında olduğuna dair AMD açıklama bile yaptı. Elle ayar yapmana gerek yok. Sistemin kapanma sebebi tamamen voltajı oynamanla alakalı.

İşlemcinin doğasına karışmanıza gerek yok. Boost frekansına çıkma inme durumlarında anlık farklı voltaj değerleri gözükebilir. Bu durumun Ryzen işlemcilerin doğasında olduğuna dair AMD açıklama bile yaptı. Elle ayar yapmana gerek yok. Sistemin kapanma sebebi tamamen voltajı oynamanla alakalı.

Hocam MSI anakartlarda otomatik voltajın biraz fazla verildiğini görmüştüm, bundan dolayı düşürdüm. Açıkçası voltaj ve overclocking ayarları hakkında pek bir bilgim yok fakat 1.4V fazla değil midir? Cevaplarsanız sevinirim.

Hocam MSI anakartlarda otomatik voltajın biraz fazla verildiğini görmüştüm, bundan dolayı düşürdüm. Açıkçası voltaj ve overclocking ayarları hakkında pek bir bilgim yok fakat 1.4V fazla değil midir? Cevaplarsanız sevinirim.
Overclock için 1.425 üstü riskli derler ama genel düşünce işlemciyi soğutabildiğin sürece herhangi bir voltaj limiti olmadığıdır. Tabi bu söylediğim overclock senaryoları için geçerli. Stok işlemcide 1.4V normal bir değer. Ryzen işlemcilerde voltaj ve frekans sürekli değişiyor. İnsanlarda bunu bir sorun var olarak algılıyorlar. Her şeyi stok ayarlara döndürüp Ryzen master yazılımından işlemcinin anlık değerlerine bakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı