R5 2600X sıcaklık sabit değil

serhatzorlu45

Femtopat
Merhaba. İşlemcimi önceden 4.0 GHz'de kullanıyordum. 1.236-1.248 arası voltaj değişiyordu. BIOS'dan +0.072V vermiştim. Bu değerlerle anlık bir şekilde Max 75 dereceyi görüyordu ama AIDA64 testinin 5. dakikasından sonra 68 dereceye sabitleniyordu. Bugün deneme amaçlı +0.072 olan voltajı +0.098'e aldım. Yani 1.272V civarı. Aynı zamanda 4.1 GHz'e çektim. 10 dakikalık stress testinde anlık olarak Max 73 dereceyi gördü ama asla sıcaklığı sabitlenmedi. 58'e inip birden 69'a fırladığı oldu vs.
kısacası sıcaklık sabit değil. Aniden artan sıcaklık işlemciye ileride bir zarar verir mi? Eski ayarlarıma geri mi dönmeliyim?
Teşekkürler.

Voltaj ayarları vs. yaparken CBP kapatmayı unutmuş olabilir misiniz? Ani sıçramalar CBP açıkken oluyor genelde.
CBP kapalı. Benim anlamadığım şu. 4.0 GHZ’de sabitlenirken, neden 4.1 GHZ’de bu kadar oynak bu değerler? Onu anlamadım. Bu sıçrayışların zararı var mıdır? İşlemciyi bir senede çöp etmek istemem. Ona göre eski ayarlarına döndüreceğim.

AMD işlemci ve ekran kartları Intel ve NVIDIA'ya göre daha oynaktır yükselir ve alçalır dengesizdir kısaca bu bilinir. Sıcaklık olarak işlemciyi 70+ yapmamaya çalış ekran kartı da 80+ olmasın yoksa ömürleri kısalır hatta yanabilir.

AMD işlemci ve ekran kartları Intel ve NVIDIA'ya göre daha oynaktır yükselir ve alçalır dengesizdir kısaca bu bilinir. Sıcaklık olarak işlemciyi 70+ yapmamaya çalış ekran kartı da 80+ olmasın yoksa ömürleri kısalır hatta yanabilir.

Yanamazlar. Çünkü sistem kendini korumaya alır ve kapatır. Bir aralar anlık olarak 105 dereceyi gördüm işlemcide. Ama sonradan sorunu çözdüm.

Geri
Yukarı