R5 2600X'ten R7 5800X'e geçilir mi?

Sahipsiz

Hectopat
Merhaba.
Elimde ASUS TUF B450-Plus Gaming Anakart ve Ryzen 5 2600X işlemci var. Yaklaşık 2 yıldır gayet mutlu bir şekilde kullanıyorum.
Geçen gün işlemciyi terfi ettirme konusunda bir araştırma yaptığımda anakartımın Ryzen 7 5800X desteklendiğini gördüm. Bu yeni nesil işlemciye geçmek konusunda çok istek duyuyorum ancak kafamda bazı soru işaretleri var.
Biraz oyun oynarım. RTX 2070 Super ekran kartım var. 4K 60 FPS oynamayı sevdiğim için şu ana kadar bende bir darboğaz yaşatmadı. DaVinci Resolve ile yamaç paraşütü videolarımı montajlıyorum. Bunlar da 4K ve 5K 30/25 FPS H264 oluyor. Ufak tefek zorluklar yaşıyorum ancak katlanılamayacak kadar değil.
Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim, bu sistemime 6 bin TL vererek işlemci takviyesi yapmak mantıklı mı? Ryzen 7 5800X beni mutlu eder mi? Önermek istediğiniz alternatif var mı? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
Elimde ASUS TUF B450-Plus Gaming anakart ve Ryzen 5 2600X işlemci var. Yaklaşık 2 yıldır gayet mutlu bir şekilde kullanıyorum.
Geçen gün işlemciyi terfi ettirme konusunda bir araştırma yaptığımda anakartımın Ryzen 7 5800X desteklendiğini gördüm. Bu yeni nesil işlemciye geçmek konusunda çok istek duyuyorum ancak kafamda bazı soru işaretleri var.
Biraz oyun oynarım. RTX 2070 Super ekran kartım var. 4K 60 FPS oynamayı sevdiğim için şu ana kadar bende bir darboğaz yaşatmadı. DaVinci Resolve ile yamaç paraşütü videolarımı montajlıyorum. Bunlar da 4K ve 5K 30/25 FPS H264 oluyor. Ufak tefek zorluklar yaşıyorum ancak katlanılamayacak kadar değil.
Tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim, bu sistemime 6 bin TL vererek işlemci takviyesi yapmak mantıklı mı? Ryzen 7 5800X beni mutlu eder mi? Önermek istediğiniz alternatif var mı? Teşekkür ederim.

Profesyonel render yapiyorsaniz 5800X alabilirsiniz.
Anakartinizida degistirmeniz daha iyi olur, o islemci için dusuk kalir.

Profesyonel render yapmiyorsaniz 5600X alabilirsiniz.
Ayni sekilde anakart degismeli.

Butceniz nedir?

5800X abartı olur, oyunlarda hiçbir artısı olmaz zaten 4K çözünürlüktesin. 5600X yeterli, veya istersen para biriktirip Ryzen 6000 serisini bekle. Sana kalmış tamamen ama 5800X biraz abartı kaçar.

Sıfır alacaksan direkt alma, overpriced fiyatlar şu an sıfır tarafında. İkinci el uyguna gelir bir tane.

Geri
Yukarı