R5 3500 fanı boşta 2100 RPM'de çalışıyor

blackbird34

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni aldım hazır sistem olarak. Bilgisayardan yüksek ses gelince fan devrine bakayım dedim, bilgisayar boştayken CPU fanı 2100 RPM civarlarında çalışıyor. İşlemci de soğuk durumda. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Ekran Alıntısı.PNG

Hocam değiştirdim silent moda aldım fakat rpm 100-200 değer arası değişti ses yine aynıya yakın.
Silent modda RPM bazında çok daha fazla düşmesi gerekirdi aslında, anlayamadım. Manuel olarak ayarlamayi denediniz mi? Misal 40 derecede 700-800 RPM dönecek sekilde ayarlayabilirsiniz. Kademe kademe derecelere göre yüzde arttırımı yaparsınız. Bir de öyle deneyin bakalım.

Fan hızı % olarak yazıyor ve kaç derecede % kaçta dönmesi gerektiğini bilmediğimden çok oynamadım orasıyla işlemciye sıkıntı olmasın diye.
Bu olay işlemciye ya da fanlara en ufak zarar verecek bir islem değildir merak etmeyin. Sıcaklıkları gözlemleyin sadece.
En düşük fan hızı olarak %30'dan başlayın 40 derecede,
50 derece %45
60 derece %55
65 derece %65
70 derece %75
Manuel birkac nokta daha ekleyebilirsiniz isteğinize göre(anakart izin veriyor ise), 75'de %85 olarak son yüzdeyi girersiniz mesela. Kasa havalandırması ve soğutucunuz iyi ise %100'e gerek bile kalmayabilir. Duruma göre derecelerde bulunan yüzdeleri arttırsınız. CPU Isınacak olursa 5. kademenin derecesini biraz daha yükseğe alıp hızı da %100'e çekersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı