R5 3500U LoL Düşük Performans

İşletim sistemi
Windows 10

cccemalccc

Hectopat
Eskiden sıfır kasma donmayla oynadığım oyun şimdi işkenceye döndü. MSI Afterburner programıyla baktığımda %65 GPU kullanımı sabit ve hiç yükselmiyor. İşlemcim %30'larda. Grafikleri veya çözünürlüğü yükselttim sonuç değişmiyor. GPU kullanımını nasıl arttırabilirim? Oyun late Game'de 40 FPS'lere kadar düşüyor oynanmayacak derecede. AMD sürümüm güncel.
Ryzen 5 3500U
Vega 8
8 GB RAM
256 GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Amd benim kaanatimce yazılan değerleri full şişiren bir firma neden böyle diyorsun diyeceksin. Bak güzel kardeşim Knight online oyunu oynayan bir insan amd nin ve intelin ne olduğunu oyunlardaki kasmadan dolayı öğrenmiş oluyor. Sonrasında bu bilgi birikimi diğer bileşenlerin ne olduğunu öğrenmekle devam ediyor. Neden bu kadar felsefe yapıyorsun diyeceksin. Güzel kardeşim gidip vatan bilgisayardan intel 8265u işlemcili bir Notebook aldım. Sevdiğim bir kardeşimde senin şuan sahip olduğun işlemcili notebooku aldı . Benim notebookum güç seçeneklerinden yüksek performansa aldığımda 1.6 dan max değeri 3.9 ghzye ulaşıp stabil şekilde çalışırken , Amd atıyorum 2.1ghzde taban frekansı turboyla 3.7 ghz ye ulaşması gerekirken 2.6 3.00 ghzlerde dolaşıyor . Turbolamıyor oyun hafif geliyor sanırım oyun için tasarlanmamış gibi Amd bu şekilde çalışıyor . Düşük frekansta çalıştığı için lolde 50fps açık ara farkla fps farkı atıyorum. Oyunlar çoklu çekirdek değil tekli çekirdek performansına baz alarak çalışır . Çoklu çekirdeği devreye sokabilmek için oyunu 2k yada 4K zorlaman gerekir ki Amd biraz kendini gösterebilsin. Sorununa çözümden ziyade deneyimimi aktarmak istedim iyi forumlar.

U ibareli islemciler dusuk islemcilerdir öncelikle. Laptopun sag alt kosesindeki pil isaretinden guc seceneklerine girin ve ordan dengeli modu seçin. Bu sayede yük altında veya hafif yük altında oyun oynarken vs. Gpu ve cpu kullaniminiz artacaktır boşta ise gpu ve cpu kullanimi azalcak bu sayede parçalarınızın ömrü daha uzun kalır laptoplarda direkt olarak yüksek performansa almak asla önerilemez birşey işlemcinin boşta bile tam performans çalışması nitekim ömrü azaltacaktır. Birde masaüstünüze sağ tıklayıp radeon ayarlarına girin burdanda ayarlardan ekran kartları kısmından kullanıcı profilinizi standart yapın. 3 tane profil vardır standart, gaming ve e-spor. Standart olanı kullanın. Çözülmediği takdirde geri dönüş yaparsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı