R5 3500X sistemde mavi ekran hatası

Bengizli

Hectopat
Uzun süredir çok çeşitli hata kodları ile mavi ekran alıyorum. Garip tarafı ise bu hataların sadece bilgisayarın açıldığı ilk 5 dakika içerisinde olması. Yeniden başlayınca genelde o gün bir daha hata almıyorum. Aklıma gelen tek şey Windows 10 Home'dan Pro'ya yükseltme yapmıştım (yükseltme anahtarı ile) bu neden olabilir mi?

Sistem özellikleri:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X 6-Core Processor 3.59 GHz.
  • Anakart: Prime B450M-A
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1650 Super (sürücü sürümü: 31.0.15.1694)
  • RAM: Adata XPG Gammix D30 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16 (2 tane)
  • İşletim sistemi adı: Microsoft Windows 10 Pro (sürümü: 10.0.19044 derleme 19044)
  • BIOS Sürümü/Tarihi: American Megatrends ınc. 2203, 28.07.2020 (SMBIOS sürümü: 3.1)

Minidump dosyaları:

Son düzenleyen: Moderatör:
- Bilgisayarınız RAM bilgisi vermiyor. XMP veya başka bir şekilde RAM'lere OC yapmış olabilir misiniz? Eğer böyle bir durum varsa RAM'lerinizin Mhz hızını düşürerek stabil çalıştığı değere kadar indirin. Örneğin 3200 ise 3133 gibi.

- Genshin Impact oyun klasörüne girin. Anti-Cheat klasörü hangisiyse silin. Ardından bütün güvenlik programlarına (virüs programların) ve Windows gerçek zamanlı korumaya oyun klasörünü istisna olarak ekle. Daha sonra oyun dosyalarını doğrula de.

-Bitdefender yazılımını alttaki şekilde kaldırın.
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

İşlemlerin ardından sonucu dönüş yaparsınız. Eğer çözülmediyse yeni dump dosyalarınızla birlikte. İyi günler dilerim.

XMP açık mı diye bakmaya çalıştığımda bilgisayarda bir sorun daha çıktı, BIOS'a girmiyor. F2/DEL tuşları ile denedim Siyah ekranda kalıyor. Şu videodaki gibi denedim yine siyah ekranda kaldı 😕
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

XMP açık mı diye bakmaya çalıştığımda bilgisayarda bir sorun daha çıktı, BIOS'a girmiyor. F2/DEL tuşları ile denedim Siyah ekranda kalıyor. Şu videodaki gibi denedim yine siyah ekranda kaldı 😕
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Girmeye çalışmadığınızda sorun yaşamıyor ve Windows sorunsuz açılıyorsa diğer 2 çözümü uygulayın. Sonucu belirtin. Eğer artık bilgisayar açılmıyorsa garantiye gönderin. Ya da üretici firma servisine gönderin. Size arızalı olan donanımı söylerler. Cihaz BIOS'a girmiyorsa işlemci, ram, yanlış bios yükleme işlemi veya bozulan bios kaynaklı olabilir. Cihaza da BIOS çipine tekrar BIOS yüklemesini firma yapar. Ya da bilgisayarcılar. Evde yapmak için cihazına ihtiyacınız var oda yoktur. Nasıl bir yol izlediğinizi ve ne yapınca çözüldüğünü belirtirsiniz. Bu süreçte öneri almak isterseniz cevaplarsınız yine. İyi günler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı