R5 3500X ve RX 5500XT sistem aniden donuyor

Tataru Kaizen

Hectopat
RAM
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM
SSD veya HDD modeli
Adata SWORDFISH 500GB 1800/1200MB/s NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
ASUS DUAL RX5500XT O4G EVO 4GB GDDR6 128Bit
Anakart
Asus Prime B450M-K B450 Soket AM4 DDR4 4400(OC)MHz
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500X 3.60GHz 35MB Soket AM4 MPK

Merhaba değerli Technopat topluluğu,

Uzunca bir süredir bilgisayarımda devam eden bir problem var. Birçok şey denedim fakat hatayı tespit edemedim. Bilgisayarım günlük kullanımda yükte veya boşlukta fark etmeksizin görüntü donuyor. Örnek ve olayın daha çok yaşandığı durumlar:
  • Oyun oynarken Alt Tab kombinasyonunu kullanırken ve Google Chrome, Spotify gibi programlar açıkken,
  • YouTube'da video izlerken fareyi hareket ettirdiğimde.

Tahminimce sistem sabit bir işten aniden uyandırıldığında veya başka bir şey yapılması istendiğinde görüntü donuyor ve yanıt vermiyor ancak maalesef bilgi düzeyim burada eksik kalıyor.
Sistem donduğunda arkadan gelen seslerin bir süre daha devam ediyor ekranda o an ne varsa öyle kalıyor, DisplayPort kablosunu çıkarıp tekrardan takıldığında ekranın siyah bir şekilde kalıyor ve bilgisayarın açma tuşundan kapatılarak tekrardan açıldığında hiçbir hata ile karşılaşmamaktayım.

"Minidump" dosyalarının oluşturulması için özellikleri aktif ettim ancak herhangi bir mavi ekran hatası olmaması nedeniyle minidump dosyasında .dmp uzantılı dosya oluşmadı. Bu durum nedeniyle hatayı tespit etmekte zorlanıyorum.

Aşağıda özelliklerini belirtmiş olduğum sistemimin:
  • Windows Update'leri yapılmış ve mevcut durumda orijinal dijital lisansa sahip 22H2 sürüm Windows 11 Pro kullanılmaktadır.
  • Anakart BIOS'u günceldir ve çıkmış olan en son sürüm 4002'yi kullanmaktadır.
  • Chipset sürücüsü günceldir ve 5.05.16.529 sürümünü kullanmaktadır.
  • Ekran kartı sürücüsü günceldir.
  • Windows bellek tanılama kullanılmış ve hata tespit edilememiştir.
  • HD Tune programı ile disk tarama yapılmış ve "bad sector" tespit edilmemiştir.

Sistem özelliklerinde yer verilmemesi nedeniyle kasa ve güç kaynağımın özelliklerini de paylaşıyorum.
  • Gamepower Horizon Gaming mesh panel 650W 80+ Bronze dahili PSU 4*120mm RGB fan.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Merhaba değerli Technopat topluluğu,

Uzunca bir süredir bilgisayarımda devam eden bir problem var. Birçok şey denedim fakat hatayı tespit edemedim. Bilgisayarım günlük kullanımda yükte veya boşlukta fark etmeksizin görüntü donuyor. Örnek ve olayın daha çok yaşandığı durumlar:
  • Oyun oynarken Alt Tab kombinasyonunu kullanırken ve Google Chrome, Spotify gibi programlar açıkken,
  • YouTube'da video izlerken fareyi hareket ettirdiğimde.

Tahminimce sistem sabit bir işten aniden uyandırıldığında veya başka bir şey yapılması istendiğinde görüntü donuyor ve yanıt vermiyor ancak maalesef bilgi düzeyim burada eksik kalıyor.
Sistem donduğunda arkadan gelen seslerin bir süre daha devam ediyor ekranda o an ne varsa öyle kalıyor, DisplayPort kablosunu çıkarıp tekrardan takıldığında ekranın siyah bir şekilde kalıyor ve bilgisayarın açma tuşundan kapatılarak tekrardan açıldığında hiçbir hata ile karşılaşmamaktayım.

"Minidump" dosyalarının oluşturulması için özellikleri aktif ettim ancak herhangi bir mavi ekran hatası olmaması nedeniyle minidump dosyasında .dmp uzantılı dosya oluşmadı. Bu durum nedeniyle hatayı tespit etmekte zorlanıyorum.

Aşağıda özelliklerini belirtmiş olduğum sistemimin:
  • Windows Update'leri yapılmış ve mevcut durumda orijinal dijital lisansa sahip 22H2 sürüm Windows 11 Pro kullanılmaktadır.
  • Anakart BIOS'u günceldir ve çıkmış olan en son sürüm 4002'yi kullanmaktadır.
  • Chipset sürücüsü günceldir ve 5.05.16.529 sürümünü kullanmaktadır.
  • Ekran kartı sürücüsü günceldir.
  • Windows bellek tanılama kullanılmış ve hata tespit edilememiştir.
  • HD Tune programı ile disk tarama yapılmış ve "bad sector" tespit edilmemiştir.

Sistem özelliklerinde yer verilmemesi nedeniyle kasa ve güç kaynağımın özelliklerini de paylaşıyorum.
  • Gamepower Horizon Gaming mesh panel 650W 80+ Bronze dahili PSU 4*120mm RGB fan.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Uzun uzun yazmışsın da ben az bişey okuyup konuyu anladigimi her neyse...

Dostum 2 şeyden kaynaklanabilir kasa muamma bir yerde ise biseyler olup ram oynayabilir böylece sıkıntı çıkar

2. Sorun ise disktir. Zaten diski ya da diskleri takmazsan direkt hata alırsın. Bu başka.bilesenler için de böyledir fakat donmanin ekran kartı, anakart, herhangi bir v ram, islemci, ısınma sorunu olduğu için olduğunu sanmıyorum. Saygılar.

Merhaba,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yukarıda da bahsettiğim üzere Bellek ve SSD'de testler yapmıştım ancak hata bulamamıştım. Tekrardan "Badsector" ve windows bellek tanılama yaptırayım. Burada sonuçları sizinle paylaşayım.

Çok önceden bir arkadaşıma bilgisayar toplamıştık. O da B450 serisi bi anakarta ve Ryzen R5 1600 AF model bi işlemciye sahipti. Ramleri 3600 MHZ tercih etmiştik ve sonradan öğrendik ki bu işlemci modeli her ne kadar yenilenmiş olsa da 3600 MHZ bellekleri desteklemiyormuş. Burada da aynısı gibi bi problem olabilir mi merak ediyorum. Resmi siteye girdiğimde bu desteğin olduğunu görüyorum.

Peki ne yapmamı tavsiye edersiniz? Belleklerin yerini değiştirmenin veya XMP modunu kapatarak 2400 MHZ'de denemenin bir faydası olur mu?

Saygılar...

Merhaba,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yukarıda da bahsettiğim üzere bellek ve SSD'de testler yapmıştım ancak hata bulamamıştım. Tekrardan "badsector" ve Windows bellek tanılama yaptırayım. Burada sonuçları sizinle paylaşayım.

Çok önceden bir arkadaşıma bilgisayar toplamıştık. O da B450 serisi bir anakarta ve Ryzen R5 1600 AF model bir işlemciye sahipti. RAM'leri 3600 MHz tercih etmiştik ve sonradan öğrendik ki bu işlemci modeli her ne kadar yenilenmiş olsa da 3600 MHz bellekleri desteklemiyormuş. Burada da aynısı gibi bir problem olabilir mi merak ediyorum. Resmi siteye girdiğimde bu desteğin olduğunu görüyorum.

Peki ne yapmamı tavsiye edersiniz? Belleklerin yerini değiştirmenin veya XMP modunu kapatarak 2400 MHz'de denemenin bir faydası olur mu?

Saygılar...

RAM'leri tek tek kullanarak bir deneyebilirsin. Daha önce kullandığım RAM'de Windows hata bulamamasına rağmen bozuk çıkmıştı bende kapanma olmuyordu bütün sistem 3-4 saniyeliğine kasıyordu seslerle birlikte.

Geri
Yukarı