R5 3600 92 dereceye çıkıyor

Soğutucu montajı düzgün yapılmamış olabilir ya da kullandığın macun kalitesizdi. Başka bir şey olma ihtimali yok gibi.
Hocam şimdi aklıma geldi benim fan stok fan gibi ama biraz büyüğü onu kule tipiyle değiştirsem fark eder mi? birde macun önerirseniz sevinirim. İşlemciyi hallettik diyelim ekran kartını nasıl çözeceğiz grafikleri yükseltemem şuanda.

5-10 fpsden fedakarlık ederek Bios ayarlarından Core Performance Boost'u kapatabilirsin eğer açıksa. Aynı işlemciye sahibim 10-15 derece sıcaklık fark ediyor. İşlemci hızını 3.6 ya sabitliyorsun.

Ama aldığın sıcaklıklar pek normal değil. 1.5 yıldır macun sürmememe ve stock soğutucu kullanmama rağmen coreboost açıkken bile o sıcaklıklara ulaşmıyordu.
bir gariplik var ama anlamadım hiç grafik ayarları ağır oyunlar oynadınız mı?

Sistemim ASRock A320M, R5 3600 ve GTX 1660 OC. İşlemcimin fanı stok fan değil daha iyisi ve macununu süreli çok olmadı. DayZ Gone gibi grafik yükü fazla oyunlarda ekran kartı ısınıyor, bu sefer grafikleri düşürüyorum yük işlemciye biniyor 92 civarlarında seyredip 100'e çıktığı oluyor. Anakartım biraz eski model farkındayım. B450 alsam iyileşme olur mu?
Kullandığın fan ne?

Hocam şimdi aklıma geldi benim fan stok fan gibi ama biraz büyüğü onu kule tipiyle değiştirsem fark eder mi? birde macun önerirseniz sevinirim. İşlemciyi hallettik diyelim ekran kartını nasıl çözeceğiz grafikleri yükseltemem şuanda.

bir gariplik var ama anlamadım hiç grafik ayarları ağır oyunlar oynadınız mı?
Oynadım, days gone da mesela 65-77 arası sıcaklık değerim vardı. En yüksek gördüğüm 87 derece dying light 2 de almıştım ondan sonra hem o ayarı kapattım hem de soğutucuları temizlemiştim.

Masraf yapmadan önce Boost modu varsa BIOS'tan kapatılabilir. Ya da işlemcinin watt sınırlamasını yapabilirsiniz. Ben i5 11400F işlemcimde Turbo modda çok fazla ısındığını fark edince kapatmıştım Turbo modunu ardından FPS dropları yaşadım o yüzden Turbo modu açıp verilen gücü biraz düşürdüm. Şu an aldığım değerler iyi.

Ayrıca soğutucunun çentikleri tam oturmuş mu anakartın arkasından bakmak gerek.

Geri
Yukarı