R5 3600 GTX 1080 Ti sistem günceleme

FSP'nin hangi 500W modeli bu? 12V kanalından verebildiği güç önemli.

Başka bir forumda @crazyreign'in bir mesajını gördüm,

Tamamen modele bağlı bir durum, sağlam bir güç kaynağıysa, hemen güç kaynağı almadan idare edebilirsiniz bir süre.

Kasayla birlikte benim önerim üstteki 2 Cooler Master modeli olacaktır, ilkinin fiyatı ekonomik en azından bu PSU ve kasa için, ikincisi biraz lükse kaçıyor nasıl tercih ederseniz tabii. İkinci kasada 750W 80+ Gold bir güç kaynağı da var ek olarak.

Bu kasalar pahalı geldiyse başka kasa ve güç kaynağı da bulabiliriz.

Güç kaynağı bu var FSP FSP500-60AHBC 500W PFC aktif Power Supply.

Kasa olarak hava akışı çok güzel olacak şekilde fiyat performans olarak varsa çok iyi olur.
Aklımda bir kasa var ama adını unuttum böyle kasanın özelliği bir stand üzerinde dik durmasıydı o fiyatı 700TL civarı birşeydi o kasalardan alsam sıkıntı yaşar mıyım?

Bunun dışında Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD (MZ-V7S500BW)
Monster Pusat V8 Gaming Mouse
Monster Pusat Vırtual 7.1 Rgb Oyuncu Headset Kulaklık

Bunları ekledim listeye. Tabi belki daha iyileride vardır çok bilgim yok.
FSP'nin hangi 500W modeli bu? 12V kanalından verebildiği güç önemli.

Başka bir forumda @crazyreign'in bir mesajını gördüm,

Tamamen modele bağlı bir durum, sağlam bir güç kaynağıysa hemen güç kaynağı almadan idare edebilirsiniz bir süre.

Kasayla birlikte benim önerim üstteki 2 Cooler Master modeli olacaktır, ilkinin fiyatı ekonomik en azından bu PSU ve kasa için, ikincisi biraz lükse kaçıyor nasıl tercih ederseniz tabii. İkinci kasada 750W 80+ Gold bir güç kaynağı da var ek olarak.

Bu kasalar pahalı geldiyse başka kasa ve güç kaynağı da bulabiliriz.

Ayrıca Ryzen 5 3600'ü stok soğutucuyla kullanıyorsanız ve ısınma problemi varsa aşağıdaki ürünü önerebilirim,

Isı sorunu çok olmuyor en son böyle bir test yapmıştım sol taraftan değerleri görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu güç kaynağı 12V kanalından 434W veriyormuş. Yeterli gibi, giriş seviye bir güç kaynağı diye biliyorum ama yine de FSP kalitesi var. 310 TL civarı sıfırının fiyatı şu aralar. Kaç senelik bu arada güç kaynağı? 1080 Ti gibi sağlam bir ekran kartı daha iyi PSU'lara emanet edilebilir tabi miyadını doldurduysa elinizdeki PSU. 500W tam sınırda kalıyor. Ama overclock vb. işler ile uğraşmıyorsanız ve şimdilik PSU almak istemiyorsanız yeterli. 600, 650W gibi bir PSU ilerisi için iyi olabilir tabi. Almak isterseniz 12V kanalından 600W'ın tamamını verebilen oldukça kaliteli, GOLD verimliliği olan ve benim de 750W olanını kullandığım bir güç kaynağı,

Monster çevre birimleri hakkında hiçbir fikrim yok maalesef. Kullanıcı yorumları iyiyse tercih edilebilir. Bakmışsınızdır zaten.

Dediğiniz kasayı tam olarak çıkaramadım.

F/P olarak şu kasa var güç kaynağıyla birlikte ama hava akışı hafif ortada kalıyor sanırım. Bir araştırmak lazım, kötü olmadığını biliyorum ama nasıldır hatırlamıyorum.

Veya güç kaynaksız şunlar var,

Ryzen 5 3600 ile 60 dereceler gayet iyiymiş. BIOS'tan işlemci fan ayarı yapıp işlemcinin Core Performance Boost özelliğini mi kapadınız? Yani 3.6 GHz = 3600 MHz'de mi çalışıyor işlemci stok değerleriyle?

Bu güç kaynağı 12V kanalından 434W veriyormuş. Yeterli gibi, giriş seviye bir güç kaynağı diye biliyorum ama yine de FSP kalitesi var. 310 TL civarı sıfırının fiyatı şu aralar. Kaç senelik bu arada güç kaynağı? 1080 Ti gibi sağlam bir ekran kartı daha iyi PSU'lara emanet edilebilir tabii miyadını doldurduysa elinizdeki PSU. 500W tam sınırda kalıyor. Ama overclock vb. işler ile uğraşmıyorsanız ve şimdilik PSU almak istemiyorsanız yeterli. 600, 650W gibi bir PSU ilerisi için iyi olabilir tabii. Almak isterseniz 12V kanalından 600W'ın tamamını verebilen oldukça kaliteli, Gold verimliliği olan ve benim de 750W olanını kullandığım bir güç kaynağı,

Monster çevre birimleri hakkında hiçbir fikrim yok maalesef. Kullanıcı yorumları iyiyse tercih edilebilir. Bakmışsınızdır zaten.

Dediğiniz kasayı tam olarak çıkaramadım.

F/P olarak şu kasa var güç kaynağıyla birlikte ama hava akışı hafif ortada kalıyor sanırım. Bir araştırmak lazım, kötü olmadığını biliyorum ama nasıldır hatırlamıyorum.

Veya güç kaynaksız şunlar var,

Güç kaynağı yeni daha nisan ayında falan alındı. Her türlü testi yaptım hiçbir sorun olmadı Crysis 3 8K testide yaptım ( OC yapmıştım bunu yaparken ) hiçbir sorun çıkmadı.

Bahsettiğim kasa rush bıgkeen rca909 tempered glass ATX bilgisayar kasası.

Şimdi dediğiniz kasalar bakacağım.

Aslında dik duruyor diyince aklıma aynı bu tarz kasalar geldi ama ihtimal vermedim başta. Açıkçası bu kasalarla ilgili yeni bir kasa öneri konusu açmak ve altına bu tarz kasa modellerini bilenlere sormak daha iyi olur. Ama attığım kasalar hava akışı olarak iyi kasalar problem yaşamazsınız.

Aslında dik duruyor deyince aklıma aynı bu tarz kasalar geldi ama ihtimal vermedim başta. Açıkçası bu kasalarla ilgili yeni bir kasa öneri konusu açmak ve altına bu tarz kasa modellerini bilenlere sormak daha iyi olur. Ama attığım kasalar hava akışı olarak iyi kasalar problem yaşamazsınız.

Kasa olarak da o zaman ben bunu eklemek istiyorum.

SSD Samsung M.2 500GB.
Fare, kulaklık, kasa.

Geriye kalan paraya RAM takviyesi yapsam bir yararı olur mu emin değilim.

16 GB RAM'ı elden cıkartıp 32 GB 3600MHz. İleriye dönük olabilir belki ve yeni oyunlara güven olmuyor Warzone 13-14 GB RAM harcıyor.

Bu kadar yüksek RAM kullanımı oyunun motoruyla alakalı bir durum diye okumuştum. Diğer oyunlar bu kadar değil. 16 GB hala yeterli bence. Yayın yapacaksanız ayrı tabi. O zaman eklenebilir.

2021'de veya daha sonrasında AM5 soket ve DDR5 RAM gelecek. Şu an 16 yetiyorsa 32 yapmaktansa bekleyebilirsiniz. Ama evet, yeni oyunlar abartmaya başladı kullanımı.

Kasadan emin olmak için bir konu açın derim yine de.

Son olarak önemli bir konu daha var RAM kullanımıyla ilgili. Ben de sorunumu bu şekilde çözmüştüm, problem olursa mutlaka deneyin. Örnek olarak Battlefield V ve Apex Legends gibi oyunlarda yaşanıyor bu problem.

Bu kadar yüksek RAM kullanımı oyunun motoruyla alakalı bir durum diye okumuştum. Diğer oyunlar bu kadar değil. 16 GB hala yeterli bence. Yayın yapacaksanız ayrı tabii. O zaman eklenebilir.

2021'de veya daha sonrasında AM5 soket ve DDR5 RAM gelecek. Şu an 16 yetiyorsa 32 yapmaktansa bekleyebilirsiniz. Ama evet, yeni oyunlar abartmaya başladı kullanımı.

Kasadan emin olmak için bir konu açın derim yine de.

Son olarak önemli bir konu daha var RAM kullanımıyla ilgili. Ben de sorunumu bu şekilde çözmüştüm, problem olursa mutlaka deneyin. Örnek olarak Battlefield V ve Apex Legends gibi oyunlarda yaşanıyor bu problem.

Teşekkür ederim bakacağım şimdi.

Kasa olarak Gamepower warCry e karar verdim. Sizce nasıl?
PSU suz halini bulamadım yanında + 650W PSU geliyor acaba onu kullansam güvenli olur mu? :D.
Fanlar içerisinde geliyor mu acaba hiçbir fikrim yok.

Ve bu kasaya ekran kartı yan takma aparatı gerekiyor öneriniz var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı