R5 3600 Overclock Değerleri Nasıldır?

Forcerecon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
AMD 3600 işlemcim var. Buna clock tuner ile O.C. Yaptım. 4.5GHz 1.25V ile kullanıyorum. Sistem boşta 30 derecede çalışıyor yük altında ise maksimum 80 dereceyi görüyor. Test yaparken cinebecH20 ve AIDA64 kullandım ikisinde de durum aynı. Prime95'te nedense testi başlatır başlatmaz program kapanıyor. Sistem çalışıyor onda bir sorun yok. Bu hızda kullanmanın bana bir zararı olur mu sıcaklıklar bu şekildeyken?

durum.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi BIOS'tan işlemci boostu kapatıp oradan voltaj verip hızı ayarladım ben. Program ile yapmadım. Son yaptığım BIOS updateden önce 4.2'yi görüyordum aynı voltaj ile. Benim işlemci 70 dereceyi görmüyordu ama.
Zaten arkadaşın kullandığı uygulama henüz BETA sürümünde tamamen yaygınlaşınca adından söz ettirecektir. Araştırmak isterseniz "Clock Tuner for Ryzen" diyerek araştırabilirsiniz. Sizin yaptığınız daha doğru ve testleri geçtiyse stabil olarak yeterlidir.

4.5 Ghz de nasıl stabil olabiliyor daha önce bu şekilde o.c. yapılan 3600 görmedim.

Ben 4.2 ye sabitleyince bile kafayı yiyor :)
4.2 de sabit bende kullanıyordum 1.1v ile ve kapanma vs olmadan test yaptım. Maksimum 70 derece görüyordum bende.
R15 veya 20 ile test ettiniz mi?
R20 ile test ettim.
Hocam bir önceki postunuzda da dahil olmuştum hatırlarsanız. Sizden bir deneme yapmanızı rica edeceğim. OC'nizi geri alarak prime95 yapmaya çalışın. Bakalım bir çekirdek kapanmasından mı test yapılmıyor yoksa başka bir sorun mu var.
Valla hocam O.C.C.T. ile de test yaptım ama çekirdek kapanmasına denk gelmedim. Müsait bir zamanda denerim.
Ben 4.1 yaptım 1.30V ile 4.2 yapınca sıkıntı çıkartıyor. Bir de 3600X benim kullandığım. O V ile nasıl 4.5 oluyor anlamadım. Ya arkadaş çok şanslı ya da bir yanlışlık var.
4.2ye kadar zaten CBP ile kendisi de çıkıyor.
2020 model 3600 daha düşük voltajla yüksek frekanslara çıkabiliyor silikon kalitesinden dolayı.

Açıkçası Prime95'te sistem kapanıyorsa bu, stabil bir overclock değildir bence.
Sistem kapanmıyor özellikle yazdım sadece program crash yiyor yani program kapanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı