R5 3600 RX 6700 için O.C yapılmalı mı?

GörkemVarolKAP

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600 - Sapphire RX 6700 10gb - 2x8 3200 MHz corsair RGB - 650w 80plus PSU - MSİ mag Forge 100R - Asus b450- plus II - 1Tb M.2 SSD - Noctua NH-U12S Kule tipi soğutucu
RAM
2x8 3200 mhz
Ekran kartı
Rx 6700
Anakart
ASUS TUF B450m Plus 2
İşlemci
R5 3600
Merhaba yeni RX 6700 aldım işlemcim ısındığı için 3.6 GHz'te kullanıyordum darboğazın azalması için Core Boost açtım ve soğutucu olarak Noctua NH-U12S aldım şu an Ryzen Master programının Auto O.C özelliğini kullanıyorum grafiğe yüklenmediğim oyunlarda (örneğin. Fortnite) Darboğaz oluyor yine de, biraz daha O.C yapsam işime yarar mı yardımcı olur musunuz? Prime 95 programında small FFTs'te 69 70 derecenin üstünde çıkmıyor.

İşlemci testlerde maksimum 70'e çıkıyorsa yapın daha yukarı çıkıyorsa 90'lara gidebilir.

İşlemciniz ısınıyorsa yapmayın. İyi bir soğutucu ike yapın.
Noctua NH-U12S aldım soğutması gayet iyi full yükte testte 70C yi geçmiyor normal oyunlarda %60 70 kullanımlarda 56 55 derecelerde o yüzden biraz O.C olabilitesini sordum.

İşlemci testlerde maksimum 70'e çıkıyorsa yapın daha yukarı çıkıyorsa 90'lara gidebilir.
bu konuda bilginiz var ise ryzen master programından voltaj ayarlarını nasıl yapmalıyım sizce kaça kaç olabilir. 4.4Ghz'e yolu var gibi geliyor ama bilemedim.

Noctua NH-U12S aldım soğutması gayet iyi full yükte testte 70C yi geçmiyor normal oyunlarda %60 70 kullanımlarda 56 55 derecelerde o yüzden biraz O.C olabilitesini sordum.
Yap o zaman.

bu konuda bilginiz var ise ryzen master programından voltaj ayarlarını nasıl yapmalıyım sizce kaça kaç olabilir. 4.4Ghz'e yolu var gibi geliyor ama bilemedim.
Bence öyle uğraşma direkt Adrenalin'den kendi overclockunu yap.

Gerek yok, CPB zaten maksimuma yakın performans veriyor daha da yetişmiyorsa overclock mucize yaratamaz. Tek çare daha güçlü tekli çekirdeğe sahip bir işlemciye geçmek, örneğin 5600.
aklımda o var fakat bi süre beni idare etmesi için düşünmüştüm cbp baya bi işe yaradı genel olarak biraz daha yaparsam acaba biraz giderir mi diye düşünmüştüm teşekkürler yinede.

Yap o zaman.

Bence öyle uğraşma direkt Adrenalin'den kendi overclockunu yap.
adrenalinde sizin dediğiniz oto o.c 5000 serisinde sanırım o ayar bende gözükmüyor sadece gpu gözüküyor yine de ilginiz için teşekkürler.

Aklımda o var fakat bi süre beni idare etmesi için düşünmüştüm cbp baya bi işe yaradı genel olarak biraz daha yaparsam acaba biraz giderir mi diye düşünmüştüm teşekkürler yine de.

Pek mucize bekleme işte topyekün bir OC daha etkili olabilir. Onun için de şu anda işlemcin CPB ile 4200Mhz takılıyorsa onu 4400Mhz'e zorlamak ve RAM'lerini de gecikmesini uçurmadan 3600-3733Mhz seviyesine çıkarmaya çalışmak olabilir.

Ama işte yazıldığı kadar kolay olmuyor. İşlemcinin silikon, RAM'lerin kontolcü ve bellek kalitesi burada önem taşıyor.

Geri
Yukarı