R5 3600 sıcaklığı nasıl düşürülür?

• Konuyu başlatan Aija
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 394

Aija

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar merhaba, bilgisayarımın yaz için detaylı temizliğini yapacağım. Hazır temizlik yapacakken işlemcim ve ekran kartımın termal macununu yenilemek istiyorum. İşlemcim Ryzen 5 3600, ekran kartım MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB OC. Önerebileceğiniz fiyat performans ürünü olan kaliteli bir termal macun var mı? İşlemcim için ekstra olarak Xigmatek Windpower Pro kule tipi soğutucu kullanıyorum fakat boşta iken işlemcim 50 dereceleri görüyor. Bunun için öncelikle termal macunu yenilemek istiyorum. Ayrıca BIOS'tan voltaj ayarlarını yapmayı bilmiyorum, bu konuda işlemcimin gücünü kısmadan sıcaklık değerlerini sabitleyebilmem için açıklayıcı bir rehber video var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar merhaba, bilgisayarımın yaz için detaylı temizliğini yapacağım. Hazır temizlik yapacakken işlemcim ve ekran kartımın termal macununu yenilemek istiyorum. İşlemcim Ryzen 5 3600, ekran kartım MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB OC. Önerebileceğiniz fiyat performans ürünü olan kaliteli bir termal macun var mı? İşlemcim için ekstra olarak Xigmatek Windpower Pro kule tipi soğutucu kullanıyorum fakat boşta iken işlemcim 50 dereceleri görüyor. Bunun için öncelikle termal macunu yenilemek istiyorum. Ayrıca BIOS'tan voltaj ayarlarını yapmayı bilmiyorum, bu konuda işlemcimin gücünü kısmadan sıcaklık değerlerini sabitleyebilmem için açıklayıcı bir rehber video var mı?

Kaç GHz değeri görüyorsunuz görev yöneticinde performans yerinde var.

İşlemcinizin hızını kısmanıza hiç gerek yok. Isısını termal macun ile düşürüp stock hızında kullanmanız daha mantıklı, kaliteli macun ile de overclock yapma şansınız var. Ben 2.93 stock hızı 3.60'da sabit bir şekilde kullanabiliyorum. En fazla 60 derece sıcaklığı gördüm benchmark testlerinde. Grizzly Kryonaut veya MX-4 tercih ettiğin zaman bir sorunun kalmaz. İkisi de kaliteli macundur.

Kaç GHz değeri görüyorsunuz görev yöneticinde performans yerinde var.
Kullanım %5-6 arası ve 3.49 - .3.69 GHz arası gidip geliyor sadece youtubeda şarkı dinlerken.

İşlemcinizin hızını kısmanıza hiç gerek yok. Isısını termal macun ile düşürüp stock hızında kullanmanız daha mantıklı, kaliteli macun ile de overclock yapma şansınız var. Ben 2.93 stock hızı 3.60'da sabit bir şekilde kullanabiliyorum. En fazla 60 derece sıcaklığı gördüm benchmark testlerinde. Grizzly Kryonaut veya MX-4 tercih ettiğin zaman bir sorunun kalmaz. İkisi de kaliteli macundur.
Bende işlemci hızını kısmak istemiyorum. Fakat voltaj değerlerini manuel ayarlayın diyorlar bir çok sitede, bu manuel ayarlamada işlemci hızı kısılmadan aynı performansla sadece ısı değerini dengede tutmak mümkün mü bunu merak ediyorum. Önerdiğiniz marka termal macunlara bakacağım.

Kullanım %5-6 arası ve 3.49 -.3.69 GHz arası gidip geliyor sadece YouTube'da şarkı dinlerken.

Bende işlemci hızını kısmak istemiyorum. Fakat voltaj değerlerini manuel ayarlayın diyorlar birçok sitede, bu manuel ayarlamada işlemci hızı kısılmadan aynı performansla sadece sıcaklık değerini dengede tutmak mümkün mü bunu merak ediyorum. Önerdiğiniz marka termal macunlara bakacağım.

Bir oyun oynayıp atabilir misiniz?

Bir oyun oynayıp atabilir misiniz?
AIDA64 ile 10 dakikalık teste soktum ve sonuçları fotoğrafta ki gibi. Max 78-79 dereceleri gördüm kullanım %100 idi fakat 3.94 GHz üstüne çıkmadı ve 1.100 voltaj sabitti yanlış görmediysem.

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    380,7 KB · Görüntüleme: 21

Önerdiğim termal macunlar Arctic MX-4, Cooler Master MasterGel Pro, Corsair TM30, Noctua NT-H1 ve Thermal Grizzly Kryonaut'ır

Geri
Yukarı