R5 3600 sistemde WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

trpeeper

Decapat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Air 2017
Meslek
Öğrenci
RAM
Corsair 3200Mhz 8x2 Ram
SSD veya HDD modeli
1TB Codegen NVME m.2 SSD
Ekran kartı
RTX 3060ti
Anakart
B450 Tomhawk Max
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba, başlıkta yazmış olduğum hatayı alıyorum. Bilgisayarı açtığımda hiçbir problem yok ancak oyuna girdiğimde bilgisayar tepki vermeyip mavi ekran hatası veriyor. Dosyaları sizinle paylaşamıyorum çünkü mavi ekran hatasını verdiğinde %0 da takılı kalıyor ve bilgisayarın açma tuşundan kapatmadığım sürece aynı kalıyor.

Merhaba, başlıkta yazmış olduğum hatayı alıyorum. Bilgisayarı açtığımda hiçbir problem yok ancak oyuna girdiğimde bilgisayar tepki vermeyip mavi ekran hatası veriyor. Dosyaları sizinle paylaşamıyorum çünkü mavi ekran hatasını verdiğinde %0 da takılı kalıyor ve bilgisayarın açma tuşundan kapatmadığım sürece aynı kalıyor.

Bu hata 4 sebepten alınır;

- Sistem driverları bozuktur. (Driver Booster kullanmak buna yol açabilir. Sisteme format atın ve driverları orijinal sitelerden indirin.

- Ekran kartı ya da CPU aşırı ısınır. (temizleyin ya da kasanın içini ferah tutun)

- Yuvalardan biri bozuktur. (özellikle RAM ve GPU'da bu olur. Slot varsa değiştirin.)

- Donanım arızalıdır. RAM'lerden biri bozuk olabilir. GPU Slot'u yanmak üzeredir ya da GPU girişi bozuktur.

Bellekler için Technopat'ın hazırlamış olduğu bellek testi rehberini uyguladım hiçbir sorun çıkmadı. Yazıya yeni bir güncelleme de yapayım God of War oyununu 2 saat sorunsuz bir şekilde oynadıktan sonra oyunu kapattım ( bilgisayar halen daha açık ) 1 saat gibi bir süre bekledikten sonra tekrardan oyuna girdim sorunsuz gibi duruyordu birkaç dakika oynadım ardından bir sinematik girdi ve yine bilgisayar donup mavi ekran hatası verdi.

Bu hata 4 sebepten alınır;

- Sistem driverları bozuktur. (Driver Booster kullanmak buna yol açabilir. Sisteme format atın ve driverları orijinal sitelerden indirin.

- Ekran kartı ya da CPU aşırı ısınır. (temizleyin ya da kasanın içini ferah tutun)

- Yuvalardan biri bozuktur. (özellikle RAM ve GPU'da bu olur. Slot varsa değiştirin.)

- Donanım arızalıdır. RAM'lerden biri bozuk olabilir. GPU Slot'u yanmak üzeredir ya da GPU girişi bozuktur.
Hiç de bile hocam.

Tüm sebepler:

1. En genel sebep Chipset sürücüsü bileşen eksikliği veya eski sürücü.
2. NVMe SSD ile yeni nesil sistemlerde Chipset çakışması olabiliyor.
3. Güç kaynağı problemlidir.
4. Chipset direkt arızalıdır.
5. İşlemci pinleri sorunludur.
6. İşlemci soketi kaynaklı bir sorun vardır.

Ama dosya yazılmadığı için biraz daha değişik düşünülmesi gerek.

@trpeeper Minidump rehberindeki ayarın açık olup olmadığını kontrol eder misiniz?
Açık değilse açın ki dosya yazılsın.

Hocam rehberdeki yazılım ile test ettim bahsettiğiniz ayarı ayarda sıkıntı yok mavi ekranda yükleme tamamlanınca klasörde hata dosyasını oluşturuyor. Ancak @Coplukcu dediğinden yola çıkarak sistemi kasadan söktüm ve uzay montajda ekran kartının slotunu değiştirdim sorun aldığım noktalarda hata almadım birkaç saat daha test edip eğer ki bir hata daha alırsam elimde farklı bir SATA SSD var ona Windows kurup aynı işlemleri yapıp test edeceğim, olmazsa zaten yazdıklarınıza bakacak olursak birkaç parçayı değiştirmem gerekiyor gibi.

Hiç de bile hocam.

Tüm sebepler:

1. en genel sebep chipset sürücüsü bileşen eksikliği veya eski sürücü.
2. NVMe SSD ile yeni nesil sistemlerde chipset çakışması olabiliyor.
3. güç kaynağı problemlidir.
4. chipset direkt arızalıdır.
5. işlemci pinleri sorunludur.
6. işlemci soketi kaynaklı bir sorun vardır.

Ama dosya yazılmadığı için biraz daha değişik düşünülmesi gerek.

@trpeeper minidump rehberindeki ayarın açık olup olmadığını kontrol eder misiniz?
Açık değilse açın ki dosya yazılsın.

Başıma geldiği için dedim hocam. Bu sebeplerin dördünü de yaşadım maalesef :D

Yeni konular

Geri
Yukarı