R5 3600 sisteme ATX anakart önerisi

Dandoldenyus

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Havayolu Pilotu
Arkadaşlar merhaba,
PC'nin parçalarını peyderpey yükseltiyorum, geçen aylarda Noctua NH-D15 aldım ancak çok dikkat etmemişim, anakartım mATX olduğu için soğutucu/PCIE slotu ayarını yapamadım, hiçbir senaryoyla da birlikte kullanmak mümkün olmadı. Riser kablo aldım, o bile işe yaramadı. Pes edip soğutucuyu stok olanıyla geri değiştirdim ancak aklımda hala kenarda yatan canavarı kullanmak var. Haliyle anakartımı ATX bir versiyonla değiştirmek istiyorum ancak şu anda mevcut senaryoda B450 işimi görmesine rağmen "Eh, o kadar upgrade işine giriyoruz, adam gibi bir anakart da alayım." derken kendimi işin içinden çıkamaz halde buluyorum.

Aşağıdaki sisteme sahibim, bu kasaya anakart ne önerirsiniz? Bundan başka bir donanım ekleme gayem yok, ancak soğutucu bu kadar sağlam iken belki biraz overclock olayına girebilirim, onun haricinde Wi-Fi de içinde olsun diyebilirim. Ne dersiniz? B450'den devam mı etsem, yoksa B550-X570 gibi bir karta yönelmeli miyim?

AMD Ryzen 5 3600 - ASUS B450M Dragon - 2x8GB Team T-Force Vulcan TUF 3200MHz - ASUS Dual RTX 2070S Evo- XPG 8100 512 GB SSD - Corsair iCUE 465X - Cooler Master MPE7001 700W PSU - Dell S2716G 144Hz 1ms G-Sync - Logitech G502 Hero Kablolu Mouse - Logitech G513 Carbon Linear Switch - Logitech G Pro X

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,
Öncelikle değerli fikirlerini beyan eden tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Dün yazdığım başlıkta "imzaya referans verme" kuralını ihlal etmiş olduğumdan dolayı ilgili moderatör arkadaş 24 saat kadar mesaj yazma yetkimi kısıtladı, gerçekten gerekli miydi bu bilmiyorum ancak herhalde yazılı her kuralı uygulamak gibi bir adetleri var, ortada bir kural varsa diyecek bir şey yok tabii ki :)

Anakart konusuna dönersek, benim de aklımda B550 vardı ancak gerek X570 ile fiyat farkının çok ama çok az olması, gerekse B450'nin neredeyse 2 katı fiyat verecek olmama rağmen reel olarak kazancımın ne olacağını bilmemem aklımı karıştırdı. Bütçe çok mühim değil 2.000TL'ye kadar verebilirim, zaten yukarıda moderatör arkadaş sağolsun imzadaki sistemi mesajıma kopyalamış (imzalar değişir, gelir geçer değil mi), bu parçaları kullanarak B450 ile B550 arasında ne kazanacağımı bile bilmezken "parçanın iyisini kullanmasına kullanayım fakat bu bana ne sağlayacak" sorusu aklımı kurcalıyor.

Zaten değerli görüşlerinize başvurmamın da sebebi buydu, parçalar bu, soğutucum güzel olduğu için belki biraz O/C yaparım ancak çok farklı bir kullanım senaryom yok nette gezinip bazı AAA oyunları oynuyorum. Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız? Bu arada B550 alırsam kendime belirlediğim kart Asus ROG Strix B550-F (madem kart değiştiriyorum dahili Wi-Fi de olsun istiyorum).
Herkese tekrar selamlar, youtube'da gezinirken Ali Güngör ve Recep Baltaş'ın incelediği Tuf Gaming B550-Plus içeriğine rastladım ve tam aradığım kartın bu olduğuna karar verdim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Az önce de Amazon'dan siparişini verdim yarın geleceği söyleniyor. Değerli fikirlerini belirten tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı