R5 3600 sisteme OC nasıl yapılır?

Elina_089

Kilopat
Sistem:
  • 1- AMD R5 3600 - Arctic Freezer 34 Duo - Gigabyte RX 5700XT - ASRock B450M PRO4 - XPG D10 3000MHz 2x8GB - Corsair Carbide Spec Delta - Corsair VS550 - Samsung 970 Evo - ViewSonic VX2758-2KP-mhd.
İşlemci soğutucusunu almadan önce CPB açmayı denediğimde işlemci stok fanla boşta 80C dereceye yükselip 60 dereceye düşüp tekrar yükseliyordu. Araştırma sonunda BIOS'tan CPB'yi kapattım ve uzun bir süre ısı sıkıntısı yaşamadım.

Bugün elime işlemci soğutucum geçti ve montajını yaptım. CPB açmayı denediğimde 80C'ye kadar yükselmese de sıcaklığın inip çıktığını gördüm. Araştırma sonunda CPB açmanın voltajı 1.4-1.5v arasına aldığını fark ettim. Fark eder etmez de kapattım. İşlemciyi öldürmeye niyetim yok. 1.3v üzerine çıkmayı düşünmüyorum.

Manuel OC yapmak istiyorum. En fazla 1.3v hadi en en en fazla 1.35V görürüm diye niyetlendim. Frekansa kaça kadar çıkarsa benim için o kadar iyi. Ancak öğrendiğim kadarıyla CPU'ya OC yapmak GPU'ya yapmak kadar basit değil. Manuel işine girince ortaya bolca kısaltmaları açıklanmayan BIOS ayarı çıkıyor. Neyin ne olduğunu bilmediğim için de buraya uğrayayım dedim.

soru(ları)m:
Manuel OC nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Ryzen Master üzerinden OS içerisinde GPU OC'si gibi OC yapmak yeterli midir? BIOS'tan değiştirilecek ayarlar nelerdir, açılımları nelerdir? Frekans voltaj vs. ayarladıktan sonra stabilite testi için hangi programlar kullanılır?

Her şeyi bebeğe yemek yedirir gibi elden yazıp göndermenize gerek yok. (Aşırı teknik dil olmadığı sürece) ingilizceya da Türkçe hazır dosya/tutorial vs. bulunuyorsa bunları atarsanız da çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tutorial arıyorsan YouTube üzerinde Türkçe dahil bir sürü video var onları inceleyerek yapabilirsin. Anlamadığın yerde veya bir şeyi yapamadığında konu açarsın. Ama sana önerim işlemci soğutucuyu daha yeni monte etmişsin o yüzden 3-4 gün normal kullan termal macun bir otursun ondan sonra düzgün performans verir. Bu arada ben de Ryzen 3600 ile aynı soğutucuyu kullanıyorum boşta 30-40 derece yük altında 50-55 arası gidip geliyor. Cinebench sırasında Max 56 dereceyi gördü kasa hava akışına göre çok farkedebilir senin değerlerin bundan çok daha iyi de olabilir kötü de olabilir ama aklında fikir oluşması açısından yazdım. Ben CPB açık kullanıyorum çünkü işlemci hep 1.4 V çalışmıyor gerektiği zaman 0.6V kadar düşüyor ve yük altında iken 1.25V civarı çalışıyor. 1.4’e yaptığı pikler gerekmese yapmaz işlemcinin çalışma prensibi o şekilde ayarlanmış. Zaten Ryzen’lerde OC değil de undervolt yapılıyor daha çok ama sen soğutucu satın aldığın için bence uğraşmana gerek yok ama yine sen bilirsin.

O soğutucu ile CPB açık olsa bile o dereceler hiç normal değil. Ayrıca CPB kapatmak iyi bir şey değil. İşlemcini base clock hıza sabitliyorsun haliyle sıcaklık düşüyor. Performans olmayan yerde sıcaklıkta olmaz. Ayrıca RAM'leri 3000 MHZ'den 2133 MHZ'e çektiğinde sıcaklık yine düşecektir. Performans açığa çıkmadığı için ısıda olmayacaktır. Tek yapman gereken 4.1-4.2 GHZ'e işlemcini sabitlemek ve voltaj olarak 1.215 vermen.

O soğutucu ile CPB açık olsa bile o dereceler hiç normal değil. Ayrıca CPB kapatmak iyi bir şey değil. İşlemcini base clock hıza sabitliyorsun haliyle sıcaklık düşüyor. Performans olmayan yerde sıcaklıkta olmaz. Ayrıca RAM'leri 3000 MHZ'den 2133 MHZ'e çektiğinde sıcaklık yine düşecektir. Performans açığa çıkmadığı için ısıda olmayacaktır. Tek yapman gereken 4.1-4.2 GHZ'e işlemcini sabitlemek ve voltaj olarak 1.215 vermen.
1.5V için bence gayet normal. Hatırladığım kadarıyla 70C olmuştu en fazla (idle)
1.4’e yaptığı pikler gerekmese yapmaz
Hatalı bilgi? Yük altında daha düşük voltaj ile aynı frekansa ulaşıyorsa benim kannımca bu düpedüz gereksizdir.
Ayrıca 1.4 E pik yapmıyor. Sürekli 1.4v üzerinde pikler 1.5v a oluyor..

İşlemcinin stok fan ile boşta 60 -80 dereceleri anlık bile olsa görmesi hiç normal bir durum değil dostum. 1.5V olsa ile yaz sıcaklarınında geçtiğini düşünürsek bir problem var. Ayrıca CPB açık bırakıp, dediğim ayarları yaptıktan sonra değerleri paylaşırsan daha iyi olur.

1.5V için bence gayet normal. Hatırladığım kadarıyla 70C olmuştu en fazla (idle)

Hatalı bilgi? Yük altında daha düşük voltaj ile aynı frekansa ulaşıyorsa benim kannımca bu düpedüz gereksizdir.
Ayrıca 1.4 E pik yapmıyor. Sürekli 1.4v üzerinde pikler 1.5v a oluyor..
O zaman anakartınla alakalıdır belki de bende Asus Tuf var 1.4e çıktığı nadir.

İşlemcinin stok fan ile boşta 60 -80 dereceleri anlık bile olsa görmesi hiç normal bir durum değil dostum. 1.5V olsa ile yaz sıcaklarınında geçtiğini düşünürsek bir problem var. Ayrıca CPB açık bırakıp, dediğim ayarları yaptıktan sonra değerleri paylaşırsan daha iyi olur.
İşlemciye 5 dk lığına bile 1.4v verme niyetim yok.
O dereceler yaz sıcağında oluyordu bu arada
O ısıların PBO yüzünden olduğunu fark ettim.
CBP açıp PBO kapayınca oyunda 70C~ boşta 50C oluyor.

Şu an ikisini de kapattım boşta 40C. Manuel deneyeceğim.
Tutorial arıyorsan YouTube üzerinde Türkçe dahil bir sürü video var onları inceleyerek yapabilirsin. Anlamadığın yerde veya bir şeyi yapamadığında konu açarsın. Ama sana önerim işlemci soğutucuyu daha yeni monte etmişsin o yüzden 3-4 gün normal kullan termal macun bir otursun ondan sonra düzgün performans verir. Bu arada ben de Ryzen 3600 ile aynı soğutucuyu kullanıyorum boşta 30-40 derece yük altında 50-55 arası gidip geliyor. Cinebench sırasında Max 56 dereceyi gördü kasa hava akışına göre çok farkedebilir senin değerlerin bundan çok daha iyi de olabilir kötü de olabilir ama aklında fikir oluşması açısından yazdım. Ben CPB açık kullanıyorum çünkü işlemci hep 1.4 V çalışmıyor gerektiği zaman 0.6V kadar düşüyor ve yük altında iken 1.25V civarı çalışıyor. 1.4’e yaptığı pikler gerekmese yapmaz işlemcinin çalışma prensibi o şekilde ayarlanmış. Zaten Ryzen’lerde OC değil de undervolt yapılıyor daha çok ama sen soğutucu satın aldığın için bence uğraşmana gerek yok ama yine sen bilirsin.
dostum neden anlamadım ama ben CBP yi açtığımda işlemci minimumu 1.3v altına düşmüyor. Boşta 1.4-1.45v arası yükte 1.35-1.4v çalışıyor. Ayrıca senin değerlerinden de daha sıcak çalışıyor.

Macunun kasan vs nedir carbide spec deltanın hava akışı kötü olabilir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı