R5 3600 ve RTX 2070 sistem kilitlenme sorunu

Spriwex

Hectopat
Yeni aldığım ve kendim topladığım sistemde donma olduğunu fark ettim. Sistem boştayken bu sorun meydana geliyordu Apex Legends ile uzun süreler geçirdim böyle bir donma veya drop olmamıştı. 4-5 güne bir oluyor mouse imleci donuyor ve ardından sistem kitlenip ekran siyahlaşıyordu. Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyordu fakat döngüsü devam etti yaklaşık 2 hafta oldu. RAM'leri Memtest'te 4-5 saat test ettim işlemciyi 1 saat ekran kartını ise oyunlarda Full yükte kullandım ama hala sorunun hangi bileşenden çıktığını bulamadım. Bu durum yaşanırken zar zor görev yöneticisini açtım ve ekran kartı kullanımı absürt bir grafiğe bulandı onun SS'ini aşağıda atacağım.

Sistemim ise;
AMD R5 3600
B450 Aorus Elite
RTX 2070 ASUS Dual
Samsung 500GB 970 Evo NVMe. 2 M.2 SSD
Cooler Master MB511 mesh 80 Plus 650W
Annotation_2020-05-17_231926.png

Up

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak aynı sorunu yaklaşık 1 aydır ben de yaşıyorum. Ben de sistemi alalı yaklaşık 1.5-2 ay oldu Benim sistemim de imzada göründüğü şekilde. Denediğim şeyleri de aşağıya yazayım hocam.

1) Kasa hava alamıyor ve ısınıyor düşüncesiyle kasanın etrafını açarak hava giriş çıkışını kolaylaştırdım. Aynı zamanda SSD ve HDD'nin anakarta bağlanan soketlerini değiştirdim. Farklı girişlerden bağladım. Zaten kasam ısınmıyordu bundan eminim. Ekran kartımın fanı hiç açılmıyordu bile örneğin. Ama yine de denedim ve sorunu çözmedi.
2) Sistemim SSD içerisinde kurulu olduğu için SSD'yi tamamen söktüm ve HDD içine temiz sistem kurulumu yaptım. Sorunu çözmedi
3) Bu sefer belki HDD'den kaynaklıdır dedim. HDD'yi sistemden söktüm ve sadece SSD'yi kullanmaya başladım. Bu aşamada SSD içine yeni sistem kurmadım. İlk başta var olan Windows'u kullanmaya devam ettim. Sorunum yine çözülmedi.
4) Son olarak RAM'lerimin frekansını 2666 MHz'ye düşürdüm ve A2-B2 slotları yerine A1-B1 slotlarına taktım. Sorunum yine çözülmedi ve hala devam ediyor.

Yukarıda yazdıklarımın hepsini tek tek denedim ve hiçbirisi sorunumu çözmedi maalesef. Eğer bir çözüm bulabilirseniz buraya yazarsanız çok sevinirim.

Tam olarak aynı sorunu yaklaşık 1 aydır ben de yaşıyorum. Ben de sistemi alalı yaklaşık 1.5-2 ay oldu Benim sistemim de imzada göründüğü şekilde. Denediğim şeyleri de aşağıya yazayım hocam.

1) Kasa hava alamıyor ve ısınıyor düşüncesiyle kasanın etrafını açarak hava giriş çıkışını kolaylaştırdım. Aynı zamanda SSD ve HDD'nin anakarta bağlanan soketlerini değiştirdim. Farklı girişlerden bağladım. Zaten kasam ısınmıyordu bundan eminim. Ekran kartımın fanı hiç açılmıyordu bile örneğin. Ama yine de denedim ve sorunu çözmedi.
2) Sistemim SSD içerisinde kurulu olduğu için SSD'yi tamamen söktüm ve HDD içine temiz sistem kurulumu yaptım. Sorunu çözmedi
3) Bu sefer belki HDD'den kaynaklıdır dedim. HDD'yi sistemden söktüm ve sadece SSD'yi kullanmaya başladım. Bu aşamada SSD içine yeni sistem kurmadım. İlk başta var olan Windows'u kullanmaya devam ettim. Sorunum yine çözülmedi.
4) Son olarak RAM'lerimin frekansını 2666 MHz'ye düşürdüm ve A2-B2 slotları yerine A1-B1 slotlarına taktım. Sorunum yine çözülmedi ve hala devam ediyor.

Yukarıda yazdıklarımın hepsini tek tek denedim ve hiçbirisi sorunumu çözmedi maalesef. Eğer bir çözüm bulabilirseniz buraya yazarsanız çok sevinirim.
Ram veya SSD sıkıntısı olduğunu sanmıyorum. Anakartlarımız da farklı sorun ya işlemci ya da ekran kartı ama bu görev yöneticisi grafiği büyük ihtimalle sıkıntının ekran kartından olduğunu belli ediyor önümüzdeki boş bulunduğum günde garantiye göndereceğim. Eğer sorun çözülürse size de haber ederim iyi forumlar.

Tekrar merhaba, bir durum güncellemesi yapmak için yazıyorum. Ekran kartımı, ASUS ROG Strix 1080 A8G, ekran kartıyla idareten değiştirdim. 3 gündür bu ekran kartıyla bilgisayarımı çalıştırıyorum. Normalde ben 1-2 günde bir bu takılma olayını yaşıyordum. 3 gündür herhangi bir sıkıntım yok. 2 gün daha bu şekilde deneyeceğim. Eğer bu iki günde de sorun yaşamazsam, problemin ekran kartından kaynaklandığına kanaat getirip, kendi ekran kartımı (GTX 2070 SUPER) servis göndereceğim.

Herhangi bir gelişme olursa tekrar yazarım. Sizin tarafınızda da bir gelişme varsa, ekran kartının son durumu, sorun çözüldü mü vs. buraya yazarsanız çok sevinirim.

İyi forumlar.

Tekrar merhaba, bir durum güncellemesi yapmak için yazıyorum. Ekran kartımı, ASUS ROG Strix 1080 A8G, ekran kartıyla idareten değiştirdim. 3 gündür bu ekran kartıyla bilgisayarımı çalıştırıyorum. Normalde ben 1-2 günde bir bu takılma olayını yaşıyordum. 3 gündür herhangi bir sıkıntım yok. 2 gün daha bu şekilde deneyeceğim. Eğer bu iki günde de sorun yaşamazsam, problemin ekran kartından kaynaklandığına kanaat getirip, kendi ekran kartımı (GTX 2070 SUPER) servis göndereceğim.

Herhangi bir gelişme olursa tekrar yazarım. Sizin tarafınızda da bir gelişme varsa, ekran kartının son durumu, sorun çözüldü mü vs. buraya yazarsanız çok sevinirim.

İyi forumlar.
Son durum nedir ?

İki yıldan fazla bir süre geçti ama yine de belki benzer problemi yaşayan birisine faydası olabilir diye yazmak istedim. Kendi problemimi çözdüm arkadaşlar.
Sorun donanımsal değil yazılımsalmış aslında. Kesin nokta atışı yapamayacak olsam da şu işlemlerden sonra problem kalmadı.
Öncelikle sorun ekran kartından kaynaklanmıyordu. Çünkü yukarıda yazdığım üzere ekran kartını ASUS ile değiştirdikten sonra da aynı problemler devam etti.
Sırasıyla önce BIOS'u güncelledim. Sonrasında bilgisayarıma format attım ve temiz bir kurulum yaptım. Yalnız buradaki önemli nokta şu. Ben önceden hep KMSpico gibi üçüncü parti yazılımlar ile Windows'u etkinleştirerek kullanıyordum ve yabancı forumlarda bunun çeşitli problemlere sebep olduğunu okuyunca, internetten orijinal bir Windows ürün anahtarı satın aldım ve sistemi bu ürün anahtarı ile etkinleştirdim. Ne olduğunu bilmediğim lisansız herhangi bir yazılım kesinlikle sisteme kurmadım kısacası. Bu şekilde kurulum yaptıktan sonra hiçbir şekilde aynı sorunla karşılaşmadım. Sanıyorum ki kullandığım yazılımın yerel ürün anahtarı sunucusu (key management server) bir takım zararlı yazılımlar da içeriyordu ki bilgisayarıma bu sorunu yaşatıyordu. Sağlıklı bir Windows ve güncel bir BIOS sorunumu çözdü.

Geri
Yukarı