R5 3600 ve RX 5700 XT sıcaklık değerleri

Wxwx96

Hectopat
Ryzen 3600'de 10 dk'lık stres testinde 93 dereceyi gördüm, stok fan var. Oyunlarda ortalama 70-75 derece arası değişiyor. RX 5700 XT'de oyunlarda 65-73 derece arası değişiyor, sizce normal mi bu değerler yoksa işlemci fazla mı? Bana fazla gibi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu bende denemek istiyorum ancak hiçbir yerde yardımcı olabilecek rehber video bulamadım tavsiyeniz var mıdır?
Anakartınız MSI ise anlatabilirim ama gerisini bilmiyorum hocam ilk kez denedim ben de. Core Voltage yazan kısmı auto dan manuel veya aynı anlama gelen seçenekle değiştirin, değer girme kısmınada 1.250v den başlayarak 1.125v ye kadar ufak ufak indirin. Ghz ayarını da aynı şekilde auto dan manuele indirip 41 yazarsanız 4100gHz olacaktır. Her indirdiğinizde stabilite testi yapıp sonuçları değerlendirin.

Msi b450a pro max
Rx 5700XT Xfx Raw II Ultra
R5 3600
İşlemcili stock fan ile kullandığım yeni kurulmuş bir sistemim var. Ufak çaplı bir oyun indirdim (LOL) lakin işlemci kullanımım %10 civarında sıcaklığı ise 75 80 altına inmiyor. Boost özelliğini kapattığımda ise 66° kullanım miktarı yine aynı. Voltaj ayarlarıyla biraz uğraştım yapamadım. Zaten çok anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba
Msi b450a pro max
Rx 5700XT Xfx Raw II Ultra
R5 3600
İşlemcili stock fan ile kullandığım yeni kurulmuş bir sistemim var. Ufak çaplı bir oyun indirdim (LOL) lakin işlemci kullanımım %10 civarında sıcaklığı ise 75 80 altına inmiyor. Boost özelliğini kapattığımda ise 66° kullanım miktarı yine aynı. Voltaj ayarlarıyla biraz uğraştım yapamadım. Zaten çok anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, anakartınız MSI Pro Max ise doğrudan BIOS ayarlarına girip ana menüde F7 ye bastığınızda detaylı ayarlar gelir. Bu detaylı ayarların alt kısmında CPU Core Voltage yazan kısmın değeri (Auto) şeklindedir. Siz bu Auto yazan kısma tıklayıp (Override) ile değiştirin. Değiştirdikten sonra bir ''1.xxx '' şeklindeki voltaj değerini 1.200 yazıp kaydedin. Boost özelliğini yine kapalıda tutun. Ardından CPU nun mHz değerini bulun. O da CPU Frequency Ratio veya benzeri bir isimle yer alıyor. Onu da 4.100'e sabitleyebilirsiniz. Daha sonra kaydederek BIOS'tan çıkış yapın. ESC ile geri döndüğünüzde ayarları kaydetmeyebiliyor, bu yüzden sağ üstteki çarpı işaretine tıklayarak ''değişiklikler kaydedilsin mi ?'' sorusuna evet dedğinizde daha güvenli olacaktır. Bu arada size önerdiğim sayısal değerler R5 3600 işlemci ve mevcut anakartınızda stabilitenin bozulmayacağı değerler. Yani güvenli sınırların içi. İleride geliştirmek isterseniz voltaj değerini 0.025 ve katları şeklinde ufak ufak düşürerek ve mHz 4.300'e kadar çıkarabilirsiniz ancak çok anlamıyorsanız zorlamamanızı öneririm. (Ben 1.125 voltaj değeri ile 4100 mHz'e ayarladıktan sonra stok soğutucu ile 72 dereceden yukarı çıkmadı.) Elde edeceğiniz fark bilmediğiniz ayarları değiştirme riskine değmeyecektir. Sıcaklık biraz düştüyse ama yine de yeterli değilse voltajı 0.025 kadar daha düşürebilirsiniz. Voltaj miktarı az ise kapanma, siyah ekran gibi sorunlarla voltajın yetmediğini anlayıp tekrar bir miktar artırarak optimum değeri kendiniz bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı