R5 3600 ve RX 6600 XT sistemde darboğaz

PlanB

Kilopat
Daha fazla  
R5 3600 işlemcim ve RX 6600 XT ekran kartım var. Darboğaz bu ürünlerde zaten beklenen bir şey fakat işlemcinin frekansını 1.1 V'ta (1V bile testlerden geçmesine yeterliyken) ve 4GHz'ye çıkardım. Ancak oyun içinde işlemcim 3.4 ile 3.7 GHz arasında gidip geliyor. yine o performanslara çıkmıyor. Hal böyleyken darboğaz devam ediyor. Ekran kartı kullanımım en fazla %97'yi görüyor. Bu benim için tatmin edici ancak sabit kalmıyor, sürekli %70'lere 80'lere düşüyor. Bu kadar darboğaz yapması da normal değil bu parçaların. Sebebi nedir bu dalgalanmaların. Aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 3600 işlemcim ve RX 6600 XT ekran kartım var. Darboğaz bu ürünlerde zaten beklenen bir şey fakat işlemcinin frekansını 1.1 V'ta (1v bile testlerden geçmesine yeterliyken) ve 4GHz'ye çıkardım. Ancak oyun içinde işlemcim 3.4 ile 3.7 GHz arasında gidip geliyor. Yine o performanslara çıkmıyor. Hal böyleyken darboğaz devam ediyor. Ekran kartı kullanımım en fazla %97'yi görüyor. Bu benim için tatmin edici ancak sabit kalmıyor, sürekli %70'lere 80'lere düşüyor. Bu kadar darboğaz yapması da normal değil bu parçaların. Sebebi nedir bu dalgalanmaların. Aydınlatırsanız sevinirim.

1.1v verdiğiniz için işlemci Turbo Boost'lara çıkamıyor. Her işlemcinin silikon kalitesi aynı olmuyor. Kademeli olarak arttırarak test edebilirsiniz. Eğer tek kanal RAM kullanıyorsanız(1x8 veya 1x16) ondan kaynaklı'da olabilir.

1.1v verdiğiniz için işlemci Turbo Boost'lara çıkamıyor. Her işlemcinin silikon kalitesi aynı olmuyor. Kademeli olarak arttırarak test edebilirsiniz. Eğer tek kanal RAM kullanıyorsanız(1x8 veya 1x16) ondan kaynaklı'da olabilir.

AIDA64 ile test ettiğimde 4GHz'ye çıkabiliyor ama. Yani eğer ki yetmiyor olsaydı kapanma mavi ekran gibi bir hata almaz mıydım? 2×8 RAM kullanıyorum.

AIDA64 ile test ettiğimde 4GHz'ye çıkabiliyor ama. Yani eğer ki yetmiyor olsaydı kapanma mavi ekran gibi bir hata almaz mıydım? 2×8 RAM kullanıyorum.

Forumda RX 6600XT ekran kartını Ryzen 3 3300 işlemci ile kullanan biri var ve darboğazın neredeyse olmadığını söylüyordu. O zaman nedenini bende bilmiyorum ama 3,7 den fazla çıkmaması bana voltaj yetersiz kaldığı için gibi geldi ama testlerde 4GHz'e çıktığını söylemişsiniz. Umarım sorunu düzeltirsiniz ve geç yanıt verdiğim için özür dilerim.

Geri
Yukarı