R5 3600X RTX 2070 sistem toplama

drnggr

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, bu sitede yeniyim. Bir sorum olacaktı, geleceğe dönük bir oyuncu bilgisayarı toplamak istiyorum. Aklımda bir sistem var, ama bu konularda daha yeni olduğumdan bilen birine danışmak bana daha mantıklı geldi. Bütçem yaklaşık olarak 10.000 TL civarları(monitör dahil). Aklımdaki sistem şu şekilde:
CPU: AMD Ryzen 5 3600X Soket AM4 Tray İşlemci

ANAKART: Gigabyte X570 UD AMD X570 Soket AM4 DDR4 4000 (OC) MHz ATX

RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz C16 Siyah RAM - CMW16GX4M2C3200C16

GPU: ASUS DUAL-RTX2070-O8G-Evo GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6 256Bit DX12 GAMING Ekran Kartı

SSD: Adata SU630 480GB SSD Disk

KASA: FSP CMT340 USB 3.0 ARGB Pencereli ATX Mid-Tower Gaming (Oyuncu) Kasa

PSU: FSP RA2-750 Raider 750W 80+Silver Power Supply

HDD: WD Blue WD10EZEX 1TB SATA3 7200 RPM 64 MB Harddisk

MONİTÖR: AOC C27G1 27' 1ms 144Hz Gaming Monitor

Fiyat olarak yaklaşık 12 bin TL'ye denk geliyor. F/P açısından nasıl bir sistem? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Sistemde nasıl değişiklikler yapabilriim? Geleceğe dönük bir sistem istediğimden RTX ekran kartı olmasını istiyorum. Buraya kadar okuyanlara teşekkür ederim.

Toplam 10.070 TL yapıyor. İşlemciyi düşürüp diğer parçaları yükselttim. Özellikle ekran kartı sayesinde oyunlarda sizin sisteminizden daha üstün performans verecektir. İşlemciyi tekrar R5 3600X yapmak isterseniz CPU soğutucuyu çıkarabilirsiniz.

Monitör hariç 10.000 TL civarı ve tam bir görsel şölen:

Tomahawk modelinde ARGB girişi bulunmuyor o yüzden alternatif:

Önerileriniz için teşekkürler. Oyun oynarken curved monitör mü tercih etmeliyim yoksa düz mü? Her tarz oyunu oynamayı severim ancak csgo gibi bir oyunda hangisi daha iyi kalıyor onu merak ediyorum. 10 senedir düz monitör kullanıyorum açıkçası alışmak zor olabilir ancak arkadaşımın önerisi ile curved tercih ettim. Ayrıca 3600x gibi bir işlemcinin X serisi anakartlarla uyumlu olduğunu okumuştum b450 gibi daha ucuz anakart seçmek F/P açısından daha mı yararlı olur merak ettim. Ve son olarak, önceden de belirttiğim gibi bu işlerde daha yeniyim, bu sebepten ötürü montaj yapan bir siteden alışveriş yapmayı düşünüyorum(incehesap,itopya) ve tekrardan zaman ayırıp mesaj yazdığınız için teşekkür ederim, önerileriniz benim için büyük bir önem arz etmektedir.

Ayrıca 3600x gibi bir işlemcinin X serisi anakartlarla uyumlu olduğunu okumuştum.
Böyle bir zorunluluk yok. B450 anakartlarla da gayet güzel çalışır.

İtopya'dan toplamaya çalıştım, R5 3600 stokta yok. Keza İncehesapta da yok. Tavsiyem video izleyerek montaj bilgisi edinin. Montaj yaparken de video izlerseniz bir sıkıntı olmaz.

Peki wifi,bluetooth gibi özellikleri kullanmak için anakartın bunları desteklemesi mi lazım? Yukarıda belirtilen anakartlarda wifi ve bluetooth özelliği mevcut mudur?

Yukarıdaki hiçbir anakartta Wi-Fİ desteği yok. Harici olarak adaptör almanız gerekiyor. Ya da kablo çekmelisiniz. Bluetooth hakkında bir bilgim yok.

Geri
Yukarı