R5 3600X + RTX 2070 uyumu

Kasım ortasında aldığım kasa ve monitör 9.300 liraydı. Sonradan aldığım wi-fi adaptör ve fare ile düz hesap 9.500 lira diyebiliriz. Şimdi aynısını almaya kalksak 11.5 k ediyor galiba. Zaten o günden bugüne kadar dolarda 1,10 lira artış oldu. (5,75 > 6,85) Bu da %19 artış demek oluyor. iyi ki aceleci davranmışım diyorum.

Güç kaynağı konusunda çok derinlemesine bilgi sahibi değilim. Yani marka/model iyidir tam emin değilim. Ancak güç tüketimi konusunda ipucu olması için şunu söyleyeyim:

Kendi sistemimdeki ekran kartı tam yüklü iken 225-230 watt civarında geziyor. 65 watt TDP değerine sahip işlemcimin de 90-95 watt seviyelerine çıktığını gördüm. Bendeki PSU güç olarak önerilen seviyedeydi. (650 watt 80+ verimlilik) Minimum gerekli olan 550 watt idi. Benzer güç tüketimi sizin yazdığınız işlemci ve ekran kartı ikilisi için de geçerli. İşlemci 95 watt TDP olması biraz daha fazla tüketime işaret ediyor. Ekran kartı için örnek olarak Msi Gaming X Trio modelini alırsak, üreticinin kendi sitesinde kartın 215 watt gücü olduğu ve 650 watt PSU önerildiği görülüyor. Bu öneri muhtemelen 95 watt ve 105 watt TDP değerli işlemcileri de düşünülerek verilmiştir. Kaliteli bir PSU alınırsa size 650 watt yeter bence. Düz 80+ yerine bronze veya gold da düşünülebilir.

Overclock konusunda içim rahat olsun veya benim ileride daha güçlü ekran kartı/işlemci alma ihtimalim var diyorsanız o zaman 750 watt alın.
Yani ilerde yükseltme yapmayı pek düşünmüyorum zaten benim ihtiyacım olan bir sistem olacak bu

O zaman 650 watt 80+ bronze veya üzeri şeklinde tercih edebilirsiniz. Bütçenizi zorlamazsa daha fazlasının bir zararı olmaz tabi. Elektrik tüketimi sistemin çektiği miktara ve PSU verim oranına göre olacaktır ne de olsa.

Darboğaz konusunda da şunu ekleyeyim. Sözünü ettiğiniz ikili normalde darboğaza sebep olmaz. Ancak durumlar oyundan oyuna değişiyor ve neticesi rahatsız edici olmasa da küçük darboğazlar oluyor.

Ben sistemi aldığımdan beri 10-15 farklı oyun oynadım. 2 haftadır Euro Truck Simulator 2 de oynuyorum. Tüm grafik ayarları en yüksek değerde ve %400 ölçekleme ile oynuyorum. Haritada detayların yükseldiği yerlerde, bilhassa İskandinavya taraflarında bir miktar FPS düşüşü oluyordu. Dikkat ettiğim kadarıyla CPU geneli kullanım oranı en fazla %12-13 oluyordu. Bendeki 16 izlekli Ryzen 7 3700x işlemcinin sadece 2 izleğini kullandığını anladım. Bu da bir miktar darboğaza sebep oldu yani. Darboğaz azalsın, birazcık da kalite yükselsin diye AMD'nin VSR özelliğini açıp 1080p monitörde 1440p olarak oynamaya başladım. Artık hemen her yerde ekran kartı tam güç çalışıyor.

Bu durum az sayıda çekirdek kullanan oyunlarda -ki genelde eski oyunlar oluyor- az da olsa darboğaz olabilir. Benzer durum CS:GO için geçerli. Şayet bunlar daha fazla çekirdek kullansa darboğaz olmazdı. Sözünü ettiğim oyunlar aynı zamanda eski oyunlar olduğundan dolayı çok fazla grafik kartı da istemiyorlar. Bu sebeple ortaya çıkan darboğaz rahatsız edici olmuyor. CS:GO 500 yerine 400 FPS almak yada ETS 2'de 150 yerine 120-125 FPS almak rahatsız edici olmuyor.

Uzun lafın kısası güncel oyunlarda işlemcinin daha fazla çekirdeğinin kullanılması darboğaza sebep olmayacaktır. Eski oyunlardaki darboğaz da asla oyun tecrübesini bozacak kadar olmaz.

O zaman 650 watt 80+ bronze veya üzeri şeklinde tercih edebilirsiniz. Bütçenizi zorlamazsa daha fazlasının bir zararı olmaz tabi. Elektrik tüketimi sistemin çektiği miktara ve PSU verim oranına göre olacaktır ne de olsa.

Darboğaz konusunda da şunu ekleyeyim. Sözünü ettiğiniz ikili normalde darboğaza sebep olmaz. Ancak durumlar oyundan oyuna değişiyor ve neticesi rahatsız edici olmasa da küçük darboğazlar oluyor.

Ben sistemi aldığımdan beri 10-15 farklı oyun oynadım. 2 haftadır Euro Truck Simulator 2 de oynuyorum. Tüm grafik ayarları en yüksek değerde ve %400 ölçekleme ile oynuyorum. Haritada detayların yükseldiği yerlerde, bilhassa İskandinavya taraflarında bir miktar FPS düşüşü oluyordu. Dikkat ettiğim kadarıyla CPU geneli kullanım oranı en fazla %12-13 oluyordu. Bendeki 16 izlekli Ryzen 7 3700x işlemcinin sadece 2 izleğini kullandığını anladım. Bu da bir miktar darboğaza sebep oldu yani. Darboğaz azalsın, birazcık da kalite yükselsin diye AMD'nin VSR özelliğini açıp 1080p monitörde 1440p olarak oynamaya başladım. Artık hemen her yerde ekran kartı tam güç çalışıyor.

Bu durum az sayıda çekirdek kullanan oyunlarda -ki genelde eski oyunlar oluyor- az da olsa darboğaz olabilir. Benzer durum CS:GO için geçerli. Şayet bunlar daha fazla çekirdek kullansa darboğaz olmazdı. Sözünü ettiğim oyunlar aynı zamanda eski oyunlar olduğundan dolayı çok fazla grafik kartı da istemiyorlar. Bu sebeple ortaya çıkan darboğaz rahatsız edici olmuyor. CS:GO 500 yerine 400 FPS almak yada ETS 2'de 150 yerine 120-125 FPS almak rahatsız edici olmuyor.

Uzun lafın kısası güncel oyunlarda işlemcinin daha fazla çekirdeğinin kullanılması darboğaza sebep olmayacaktır. Eski oyunlardaki darboğaz da asla oyun tecrübesini bozacak kadar olmaz.
yani hocam ben ultra ayar delisi değilim şayet cpu yada gpu kullanımı fazla olursa gerek gpu gerek cpu azaltıp arttırırım bütün oyunları ultra ayarda oynamam fakat csgo da pubg de apex de oynayacak bir insanım şimdi csgo ya girdiğimde cpu %70 ama ekran kartı %10 20 olcak büyük ihtimalle ben bu durumda ekran kartını zorlarım onu da %60 70 lere çekerim cpu da aynı kalır zaten veya buna benzer bir durum cpu da olursa . şimdi ben hem csgo gibi oyunlar hemde pubg gibi oyunlar oynayacağım gerekli ayarları yaparak bu darboğazı engelleyebilirmiyim
sonuçta %5 ile %0 arası darboğaz gerçekten lazım
Hocam bir sorum daha olacak 80 Plus sertifikası olmayan bir güç kaynağı benim toplayacağım sisteme zarar verirmi evet son zamanlarda elektrik faturası çok artıyor ama ben prizden çekeceği miktarı çok önemsemeyeceğim bunuda belirteyim yani prizden ne kadar çektiği pek fazla dikkatimde değil 80Plus sertifikasına boşuna para vermeme gerek var mı?

yani hocam ben ultra ayar delisi değilim şayet cpu yada gpu kullanımı fazla olursa gerek gpu gerek cpu azaltıp arttırırım bütün oyunları ultra ayarda oynamam fakat csgo da pubg de apex de oynayacak bir insanım şimdi csgo ya girdiğimde cpu %70 ama ekran kartı %10 20 olcak büyük ihtimalle ben bu durumda ekran kartını zorlarım onu da %60 70 lere çekerim cpu da aynı kalır zaten veya buna benzer bir durum cpu da olursa . şimdi ben hem csgo gibi oyunlar hemde pubg gibi oyunlar oynayacağım gerekli ayarları yaparak bu darboğazı engelleyebilirmiyim
sonuçta %5 ile %0 arası darboğaz gerçekten lazım
Hocam bir sorum daha olacak 80 Plus sertifikası olmayan bir güç kaynağı benim toplayacağım sisteme zarar verirmi evet son zamanlarda elektrik faturası çok artıyor ama ben prizden çekeceği miktarı çok önemsemeyeceğim bunuda belirteyim yani prizden ne kadar çektiği pek fazla dikkatimde değil 80Plus sertifikasına boşuna para vermeme gerek var mı?

80+ verimlilikteki güç kaynağına verilecek para boşuna değildir bence. Prizden çekeceği az elektrikle zaten o fiyat farkı zamanla kapanır. Elektrik ziyan etmemek gerekli aynı zamanda. 80+ olmaması durumunda hangi verimlilikte çalışacağını da kestiremiyoruz genelde. %79 da olabilir %60 50 de olabilir.

Ancak ilk sırada düşünülmesi gereken tabiki de parçalara yeterli gelmesi. Karar size kalmış.

80+ verimlilikteki güç kaynağına verilecek para boşuna değildir bence. Prizden çekeceği az elektrikle zaten o fiyat farkı zamanla kapanır. Elektrik ziyan etmemek gerekli aynı zamanda. 80+ olmaması durumunda hangi verimlilikte çalışacağını da kestiremiyoruz genelde. %79'da olabilir %60 50'de olabilir.

Ancak ilk sırada düşünülmesi gereken tabii ki de parçalara yeterli gelmesi. Karar size kalmış.

Hocam 650W parçalara yeterli gelecek mi şöyle diyeyim ben bu sisteme upgrade yaparım ekran kartı ve işlemci ilerde Ryzen 7'ye 2080 ekran kartına falan çıkabilir o yüzden 750W almam daha mı mantıklı olur.
ve hem kasa hem psu önerinizi alayım psu (700w-750w arası)

Hocam 650W parçalara yeterli gelecek mi şöyle diyeyim ben bu sisteme upgrade yaparım ekran kartı ve işlemci ilerde Ryzen 7'ye 2080 ekran kartına falan çıkabilir o yüzden 750W almam daha mı mantıklı olur.
ve hem kasa hem psu önerinizi alayım psu (700w-750w arası)

Daha önce dediğim gibi, bu konuda çok detaylı bilgiye sahip değilim. Ancak daha önce kendim için yaptığım araştırmalarda Corsair, Gigabyte, FSP, Coolermaster, Thermaltake ve Highpower gibi markalar ön plana çıkmıştı. Örnek olarak şöyle birşey verebilirim:

Corsair Builder VS serisinde coil whining ve gürültülü (tıkırtı şeklinde) fan şikayetleri vardı. Bu seriyi elden geçirmişler. Revizyonlu (gri etiketli) olanlarda sorun yok demişlerdi. Bende buna güvenerek hazır sistemde olan güç kaynağını değiştirmeden almıştım. Şimdilik sorun yok.

Bir de Gigabyte vereyim:

Kasa konusunda çok birşey diyemeyeceğim maalesef. Kendi kasamın havalandırmasından memnunum. (İmzada yazan Corsair Carbide Spec Delta)

Size tavsiyem, ne alırsanız alın ön tarafta yeterince geniş ızgaraların bulunmasına dikkat edin. Tabi içerisinde iyi fanlar yoksa bu da bir yere kadar fayda edecektir. Bu konudaki tavsiyeleri diğer üyelere bırakıyorum.

Arkadaslar R5 3600X RTX 2070 ile 1080P'de darboğaz olur mu olursa RTX 2060 Super alsam nasıl olur arada.
Çok fark var mıdır.

Geri
Yukarı