R5 3600X sistem için B450 anakart yeterli mi?

XxmrfirexX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba bir yazılımcı dostumuz anakartımın sistemim için çok yetersiz olduğu ve alt kısımda belirttiğim sorunların onunla alakalı olduğunu söyledi. Sizlerin düşüncesini almak istedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Anakartımı aşağıda belirteceğim. Sorun anakart kaynaklı mı gerçekten?

Arkadaşlar merhaba. Ben de şöyle bir sorun var. Stutter sorunum var. Oyun hiç akıcı oynanmıyor. 120 FPS'de sanki 60Hz 60FPS oynuyormuşum gibi, sanki kasıyormuş gibi, 120FPS'de oynasam bile yayına geçince daha beter oluyor. Yayını ekran kartımdan veriyorum. Bu durum oynayışımı çok etkiliyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz.
MSI Ventus RTX 2070 Super.
Gigabyte Aorus B450 AMD soket 3200MHz mATX anakart.
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz RAM.
Thermaltake 750W RGB Smart series 80+ Bronze.
Samsung 850 Evo 250GB SSD.
Kingston 240GB SSD.

1. ekran Acer 165Hz 0.5 ms.
2. ekran Philips 234E 60Hz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yetersiz demesini anlarım ama çok yetersiz gereksiz bir anlatım tarzı olmuş. 3600 veya 3600 X ile birlikte B450 anakart kullanan çok fazla kişi var. Ayrıca bu kişiler Gigabyte S2H, ASUS B450 PRIME veya bunun gibi giriş seviyesi anakartlar kullanıyor, sizinki biraz daha üst segment bir model. Tabi ki B550 veya X570 çipsetli bir anakart daha güzel olur bu sisteme ama anakart kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Anakart ile ilgili değil. Monitör 165hz ama o 120fps alabiliyor. Bundan dolayı. Bunu arkadaşınıza atın:

Anakart ile ilgili değil. Monitör 165hz ama o 120fps alabiliyor. Bundan dolayı. Bunu arkadaşınıza atın:

peki ben bu sorunumu nasıl çözebilirim çok sinirlerimi bozmaya başladı yok mu bir yolu?
Anakart ile alakası olduğunu hiç sanmıyorum. Bu serilerle neredeyse herkes benzer anakartları kullanıyor zaten.
peki sorun neyden kaynaklı olabilir acaba?

şuan atma şansım yok lakin bana biraz olayı açıklar mısınız rica etsem nasıl çözüm üretebilirim?

Son düzenleme:
peki ben bu sorunumu nasıl çözebilirim çok sinirlerimi bozmaya başladı yok mu bir yolu?

peki sorun neyden kaynaklı olabilir acaba?
Ayarlar dan hz değerini 120hz yaparak çözebilirsin. Eğer dediğim sebepten ise ki ondan büyük ihtimalle. Anakartla ilgisi yok.

Ayarlar dan hz değerini 120hz yaparak çözebilirsin. Eğer dediğim sebepten ise ki ondan büyük ihtimalle. Anakartla ilgisi yok.
ama örnek vereyim arkadaşım'da bu sorun olmuyor yani onun monitörü de 165hz o da 120-130 fps lerde oynuyor ama onda böyle bir sorun yok niye bende var? :(
Ayarlardan HZ değerini 120Hz yaparak çözebilirsin. Eğer dediğim sebepten ise ki ondan büyük ihtimalle. Anakartla ilgisi yok.

Bir de ayarlardan 120Hz yapmak derken NVIDIA Control paneldan mı? 165 Hz'i 120Hz'de kullanacağım değil mi?
bu arada 120hz ye ayarladıktan sonra vsync veya gsync açıkcak mıyım?
Ayarlardan HZ değerini 120Hz yaparak çözebilirsin. Eğer dediğim sebepten ise ki ondan büyük ihtimalle. Anakartla ilgisi yok.

Ayrıca NVIDIA ayarlarından 120Hz'ye geçiremiyorum 165Hz'ye geri atıyor geçirdikten sonra örnek vereyim 165 Hz'den 144Hz'ye geçirip apply diyorum sayfadan çıkıp girince 165Hz'ye dönüyor anlamadım :(

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı