R5 5500 RX 6600 sistemden 3 defa bip sesi geliyor ve görüntü gelmiyor

Samobi

Centipat
Yer
Bursa
Daha fazla  
RAM
Apacer Panther Black-Gold 16 GB (2x8) DDR4 3200 Mhz CL16
SSD veya HDD modeli
Apacer 512 GB M.2 PCI-Express 3.0
Ekran kartı
Sapphire PULSE Radeon RX 6600 128 Bit GDDR6 8GB
Anakart
MSI A520M-A PRO AMD AM4 DDR4 Micro ATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500 Altı Çekirdek 3.60 GHz
Herkese iyi günler, 28.11.2022 tarihinde gençer Gaming üzerinden bir sistem satın aldım. Bilgisayar elime ulaştı, eski bilgisayarımdaki kabloları çıkarttım, yeni bilgisayarıma bağladım ve 1-2 hafta normal, sorunsuz bir şekilde kullandım. Bir sabah açacaktım ki aniden 3 defa olacak suretiyle bip sesi geldi. Ben de eski kablolarımdan şüphelendiğim için gidip yeni bir DisplayPort kablosu satın aldım ve o şekilde, sorunsuz 1 hafta daha kullandım. Bir sabah yine açacaktım ki aynı sorun ile karşılaştım ve bu sefer bilgisayarı alıp Gençer Gaming'in Yalova'daki şubesine gittim. Sistemi genel olarak teste soktuklarını ve hiçbir sorunun olmadığını, düzgün bir şekilde görüntü verdiğini söylediler. Oh be dedim ve eve geldim, bilgisayarı bağladım ve yine aynı sorun. RAM'lerden şüphelendiğim için dün garantiye yolladım ve yeni bir DisplayPort kablosu daha sipariş verdim. Şu anda bilgisayarda eski kasamın, yeni olan 1x16 GB'lik RAM'leri takılı. Bu yeni RAM'leri taktığımda da bip sesi geldi. Aynı kabloları eski kasama takıp çalıştırıyorum sorun yok, yeni kasama takıyorum ve bip sesi geliyor. İşin garibi DisplayPort kablosu, HDMI kablosu vesaire çıkarıp takınca sistem açılıyor, kısa vadede aç kapat yapınca sorun çıkarmıyor ama gece uyuyayım, sabah kalkayım (ortalama 7 saatlik bir kapalılık süreci) bilgisayarı açmaya çalıştığımda ötüyor.

Kısacası: Uzun süreli kapalı kalma durumlarında bilgisayarı açtığımda fanlar, işlemci, ekran kartı çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor, yaklaşık 30-45 saniye sonra 3 defa bip sesi duyuyorum. DP ve HDMI kablolarından birini çıkart-tak yapınca bilgisayar açılıyor, kısa vadede bilgisayarı aç-kapat yapınca sorun çıkarmıyor.

Denediğim çözümler:
RAM'lerin uçlarını silgi ile silmek.
Satın almış aldığım şubede donanım testi.
Farklı RAM ile denemek.
Monitöre giden kabloları değiştirmek. (Bugün Paugge markasının Vesa sertifikalı DP kablosu ile deneyeceğim)
Windows bellek tanılama testi.

PSU: FSP 650-51AAC 650W

Edeceğiniz yardımlar ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim, umarım sorunu çözebiliriz ve bilgisayarımı açarken ötecek mi korkusuyla kullanmak zorunda kalmam.

Sağolun cevaplar için. İyi forumlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı