R5 5500 ve A320M Pro sistem açılmıyor

Gerekli sürüm yüklü değilse açılmaz. Önce anakartın mevcut BIOS sürümünü destekleyen bir işlemci ile bilgisayarı çalıştırıp BIOS güncellemesi yapman lazım. Ondan sonra asıl işlemcini takıp çalıştırabilirsin.

Yanlış bilgi. İşlemci için gereken minimum BIOS versiyonunu kurmazsan o işlemci ile bilgisayarı çalıştıramazsın. Herhangi bir anakart modelinin resmi üretici sitesine gidip bakabilirsin. Her işlemci modeli için gereken minimum BIOS versiyonu yazar. O versiyona güncellemezsen de görüntü alamazsın doğal olarak. 2019'da çıkmış anakart 2022'de çıkmış işlemciyi tanıyamayacağına göre BIOS güncellemesi şart. Senin bahsettiğin şey chipset güncellemesi muhtemelen.

Benim anakartım B550 2023 kasımda da güncellenmiş Ryzen 5 işlemcileri desteklemediği halde R5 5600 kullanabiliyorum. Yani bilgi yanlış değil.

1713975550716.png

1713975563515.png

Benim anakartım B550 2023 kasımda da güncellenmiş Ryzen 5 işlemcileri desteklemediği halde R5 5600 kullanabiliyorum. Yani bilgi yanlış değil.

Eki Görüntüle 2177703
Eki Görüntüle 2177705
Kankam bu benim kişisel fikrim değil sabit bir şey. B550 zaten A320 kadar eski bir seri değil. Varsayılan olarak çoğu Ryzen işlemciyi destekliyor. Sadece bu forumda bile sayısız konu bulabilirsin bununla ilgili. Eski model AM4 soketli anakartla yeni nesil bir Ryzen işlemci alıp görüntü alamayan, eski nesil Ryzen işlemci arayan çok adam vardı. Hatta satıcılardan BIOS güncellemesi yapılıp gönderilmesi rica ediliyordu uyumluluk sorunu yaşamamak için. Anakartların uyumluluk ve destek kısmında hangi işlemci için hangi BIOS sürümünün gerektiği boşuna liste halinde yazılmıyor.

Geri
Yukarı