R5 5600 render alırken 80 derece

5600 için 70 watt güç 82 derece normal değil

Normal hocam. Emin olun normal.

Ben full mesh kasada %100 pompa hızı ile kullanıyorum Render alırken 70'leri görüyor, Corsair Spec-Alpha için 80 bence normal. Bu işlemcilerin huyu böyle 70-80 dereceye kadar frenlemiyorlar kendilerini.

Son düzenleme:
Normal hocam. Emin olun normal.
5600x kullanıyorum. 5600 ile die size ı aynı ve tek ccxte 6 core var. Yani tüm özellikleri aynı sana bir ss atacağım şimdi normal olmadığını anlayacaksın. LF240 kullanıyorum. (prime95 smallfft testi)

5600'ün 70 watta 82 derece olması normal

5600x'in 160 watta 79 derece olması ne peki

1650466083065.png

5600x kullanıyorum. 5600 ile die size ı aynı ve tek ccxte 6 core var. Yani tüm özellikleri aynı sana bir ss atacağım şimdi normal olmadığını anlayacaksın. LF240 kullanıyorum. (prime95 smallfft testi)

Eki Görüntüle 1365552
Az önce bu smallfft testini yapmaya çalıştım. İşlemci 94 dereceye fırladı. Direkt kapattım.

Eki Görüntüle 1365552

Farklı sıvı soğutma,pompa devri, oda sıcaklığı, kasa içi sıcaklık, kasanın hava akışı, termal macun, montaj baskısı, fan devri, PBO ayarları, sıvı soğutma pozisyonu... Hangisini bilerek normal değil kanısına varıyorsunuz?

Neye göre kime göre normal? Soğutma yetmiyorsa ve herhangi bir limit koymadan PBO açtarsan sıcaklıklar fırlar, evet yani bu gayet normal bir durum. Sıvı soğutma almakla bitmiyor ki iş...

Farklı sıvı soğutma,pompa devri, oda sıcaklığı, kasa içi sıcaklık, kasanın hava akışı, termal macun, montaj baskısı, fan devri, PBO ayarları, sıvı soğutma pozisyonu... Hangisini bilerek normal değil kanısına varıyorsunuz?

Neye göre kime göre normal? Soğutma yetmiyorsa ve herhangi bir limit koymadan PBO açtarsan sıcaklıklar fırlar, evet yani bu gayet normal bir durum. Sıvı soğutma almakla bitmiyor ki iş...
Reyis dediğim şey 70 watt için 82 derece çok fazla ama sana bunu anlatamıyorum. Pompa ve fan hızım %30 da olsa bile 70 watta 50 derece felan görürüm :D

Reyis dediğim şey 70 watt için 82 derece çok fazla ama sana bunu anlatamıyorum. Pompa ve fan hızım %30 da olsa bile 70 watta 50 derece felan görürüm :D

Şimdi sizin sıvı soğutma piyasadaki tartışmasız en iyisi, Cooler Master için ise kötünün iyisi desek övgü olur.
Kendim 240MM CM kullanıyorum

Fakat ona rağmen sıcaklıklar fazla mı? Evet fazla. Neden fazla peki? Neden ben buna normal diyorum? Çünkü PBO'nun doğası böyle. Bunu kendiniz test edebilirsiniz limitleri yükselttikçe performans farkı bir noktadan sonra olmuyor fakat sıcaklıklar tavan yapmaya başlıyor, bu arkadaşın anakartı sanırım 1000W PPT limiti vermiş (70W tüketirken PPT %7 diyor), diğerlerini hesaplamaya girişmedim bile.

Yani şimdi Prime95 testi yapıyorsunuz çok güzel, ama undervolt kaldırın, o limitleri göklere çekip tekrar test edin, birde öyle bakın.

Burada sorunu neyin yarattığını test etmek kolay, PBO limitlerini kısmayı ya da PBO'yu kapatmayı deneyip sıcaklıklar düşüyor mu diye bakılır, düşmüyorsa o zaman soğutma kontrol edilir.

Şimdi sizin sıvı soğutma piyasadaki tartışmasız en iyisi, Cooler Master için ise kötünün iyisi desek övgü olur. Fakat ona rağmen sıcaklıklar fazla mı? Evet fazla. Neden fazla peki? Neden ben buna normal diyorum? Çünkü PBO'nun doğası böyle. Bunu kendiniz test edebilirsiniz limitleri yükselttikçe performans farkı bir noktadan sonra olmuyor fakat sıcaklıklar tavan yapmaya başlıyor, bu arkadaşın anakartı sanırım 1000W PPT limiti vermiş (70W tüketirken PPT %7 diyor), diğerlerini hesaplamaya girişmedim bile.

Yani şimdi Prime95 testi yapıyorsunuz çok güzel, ama undervolt kaldırın, o limitleri göklere çekip tekrar test edin, birde öyle bakın.
Kanka ya sana şöyle diyeyim bak anlatamadığım kasanın hava akışını vesaire pompayı AIO'yu mounting pressure'ı geç. Ciddi anlamda 70 watta 82 derece görülmesi abnormal.

Onu da ettim kanka 5600x'imi 220 watta kadar çıkarttım. 6 core işlemciyle 12 core işlemci powerı ürettim. + Undervolt yok kanks Smallfft AVX2 testi yaptığım için otomatikmen düşürüyor. Şimdi sana all core OC prime95 atıyorum bır sanıye. Bu forumda 5600x'i 200 watt üstüne çıkarabilecek varsa(1 dakika boyunca stress test=) 1x8 crucial ram vereceğim.

1650467552298.png

Geri
Yukarı