R5 5600 - RTX 3060 Ti sistemde ekran kartı tam yükte çalışmıyor

dapolipa

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu an Elden Ring oynuyorum fakat FPS'im 50-55 arası gidip geliyor fakat ekran kartım %70-75 arasında çalışıyor. Hatta yer yer %60'a kadar düşüyor. Ekran kartım niye tam yükte çalışmıyor. Tam yükte çalışmadığı için ise düşük FPS alıyorum.

Ekran kartı: RTX 3060 Ti.
İşlemci: Ryzen 5 5600 3, 5GHz ( Boost kapalı )

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şu an Elden Ring oynuyorum fakat FPS'im 50-55 arası gidip geliyor fakat ekran kartım %70-75 arasında çalışıyor. Hatta yer yer %60'a kadar düşüyor. Ekran kartım niye tam yükte çalışmıyor. Tam yükte çalışmadığı için ise düşük FPS alıyorum.

Ekran kartı: RTX 3060 Ti.
İşlemci: Ryzen 5 5600 3, 5GHz ( Boost kapalı )

Açık dünya oyunları işlemciye çok yük bindirir. 1080p de oynadığını varsayıyorum, zaten işlemcide fazladan yük varken bir de işlemcinin Boost ayarının kapalı olması dar boğaza yol açıyor. Kule tipi bir soğutma alıp güzel bir PBO ayarı çek, arka plan uygulamalarını takip et gereksiz işlemciye yük bindiren şeyleri kapat.

Öncelikle tam yükte çalışma olayı her oyunda mevcut olmaz. Örneğin valorant gibi bir oyunda işlemci ön plana çıkar yahut cyberpunk vb tarzı oyunlar da ise grafik kartı önem taşır. Elden Ring oyunu da arkadasin belirttigi gibi islemci odaklidir. Bu durum cyberpunk , gta5 tarzi oyunlarda meydana geliyor mu ?

Öncelikle tam yükte çalışma olayı her oyunda mevcut olmaz. Örneğin Valorant gibi bir oyunda işlemci ön plana çıkar yahut Cyberpunk vb tarzı oyunlar da ise grafik kartı önem taşır. Elden Ring oyunu da arkadasin belirttigi gibi islemci odaklidir. Bu durum Cyberpunk, GTA 5 tarzi oyunlarda meydana geliyor mu?

Bu sistemle o oyunları deneyemedim. Fakat Metro Exodus da bazı ayarları Max'a alınca GPU %99 da çalışıyordu.

Şu an Elden Ring de CPU kullanımı iste %25-35'lerde

Bu sistemle o oyunları deneyemedim. Fakat Metro Exodus da bazı ayarları Max'a alınca GPU %99 da çalışıyordu.
Tamamdır sorun gözükmüyor. Metro exodus grafik tabanli oldugundan ötürü kullanim %99 lara dayanmis ki ağır bir oyundur. Elden Ring işlemci tabanlı bir oyundur ve bu yüzden ekran kartı kullanımı düşük olur. Unutmayın her oyun grafik kartı tabanlı değildir. Iyi günler dilerim.

Geri
Yukarı