R5 5600 RTX 4060 Ti vs R5 7500F RTX 4070

bilocan

Hectopat
Öncelikle herkese merhaba. Kardeşime bir sistem kurmak istiyoruz. Öncelikle mimari çizimler, 3 boyutlu modellemeler ve basit seviyede mimari renderlar alacak. Render arada sırada alınacak sürekli kullanılmayacak. Tabii ki bunun yanında oyun da oynayacak ama öyle 2K 4K oyunlar oynamayacak. Uzun ömürlü bir sistem olması önceliğimiz. Bayağıdır bilgisayar toplamadan uzak kaldığım için takip edemedim yeni işlemci, ekran kartı vs. bileşenleri.

Forumda araştırdığım kadarıyla hazır sistem almak, toplamaktan daha mantıklı deniliyor. Bu yüzden ben de 1 haftadır hazır sistemlere bakıyorum. Ama aklımı kuracalayan sorular şunlar:
  1. Konu başlığında görüldüğü üzere R5 5600 + RTX 4060 Ti mı almak mantıklı yoksa R5 7500F + RTX 4070 mi? Tabii ki çoğu kişi 2. sistemi tavsiye edecektir. Ama dediğim gibi öyle 2K 4K oyun oynamak önceliğimiz değil. İncelediğim hazır sistemlerde de aralarında neredeyse 10 bin liralık farklar var.
  2. 4060 Ti'yı forumda çok eleştirenler, şişirildiğini söyleyenler olduğunu gördüm. Bu durumda aklıma R5 + RTX 4070 opsiyonu mantıklı olur mu?
  3. 2K için kesinlikle 4070 alın tavsiyelerini gördüm. Şu an için 2K monitör gibi bir ihtiyacımız ya da isteğimiz yok.
Bu sorular bağlamında bu fiyat farkına değer mi sizce? Dediğim gibi önceliğimiz uzun ömürlü olması şöyle en az 5-6 sene bizi üzmesin :)

Son bir ricam daha olacak. Hazır sistem de önerebilirseniz sevinirim.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

mimarlık için kullanılacaksa render olayı devreye giriyor orada aynı zamanda 3d programlar için şu an 4070ti daha çok öneriliyor,, bazı farkları var 4070 ile o yüzden youtubedan bakabişirsin,

yardımcı olmak istediğim konu şu eğer 4070ti alınmayacaksa 3070ti 3080 alınabilir
4060dan daha iyidir 3070ti ve 3080 yani illede 4000 serisi olsun denmesine gerek yok
zaten 4060 ın amacı ucuza dlss 3 den yararlanmak nvida dlss3.0 ı 4000 serisine destekliyor satış yapmaık için, 3070ti alınabilir.. halen daha iş görür işlemci olarak 5600 çok beğenilen bi işlemciş oldıu o seride kendim de 5600x kullanıyorum

Ekran kartınızın işlemleri daha hızlı gerçekleştirmesi için ekran kartı hafızanızın da (Vram) yüksek olması önemlidir. Daha yüksek ekran kartı hafızası (Vram) daha hızlı render almanızı sağlayacaktır.

7500f+4070 kesinlikle daha iyi olur. Ayrica 7500f, AM5 soket ve DDR5 oldugu icin yukseltmeye daha acik. Hazir sistem onerisi suan yapamayacagim. Isterseniz linkini attigim kategoriyi takibe alin, sık sık hazir sistemler indirime giriyor ve konusu aciliyor. Uzun goturmesi konusunda soyle diyebilirim, her oyunu ultra da oynamak gibi bir takintim yok diyorsaniz, iki sistem de 5 yil rahat goturur benim tahminimce. Eger 2. sistem butcenizi zorluyorsa vazgecebilirsiniz. Bu arada 4060 Ti'nin 16GB versiyonlu modelleri asiri kazik fiyatta oluyor, o yuzden o kadar cikarsaniz 4070, cikamazsaniz 4060 Ti 8GB tercih edin.

Siz galiba 1080p istiyorsunuz.Bu işinizi görür

Hocam işimi görür fakat bugün de şöyle düşündüm. AM5'e geçmek gelecek için daha mantıklı gibi geldi. en azından r5 7500f + 4060ti yapalım diyorum ki gelecekte yükseltme falan yaparsam en azından uygun parça bulmakta zorlanmam diye düşündüm

mimarlık için kullanılacaksa render olayı devreye giriyor orada aynı zamanda 3d programlar için şu an 4070ti daha çok öneriliyor,, bazı farkları var 4070 ile o yüzden youtubedan bakabişirsin,

yardımcı olmak istediğim konu şu eğer 4070ti alınmayacaksa 3070ti 3080 alınabilir
4060dan daha iyidir 3070ti ve 3080 yani illede 4000 serisi olsun denmesine gerek yok
zaten 4060 ın amacı ucuza dlss 3 den yararlanmak nvida dlss3.0 ı 4000 serisine destekliyor satış yapmaık için, 3070ti alınabilir.. halen daha iş görür işlemci olarak 5600 çok beğenilen bi işlemciş oldıu o seride kendim de 5600x kullanıyorum

Ekran kartınızın işlemleri daha hızlı gerçekleştirmesi için ekran kartı hafızanızın da (Vram) yüksek olması önemlidir. Daha yüksek ekran kartı hafızası (Vram) daha hızlı render almanızı sağlayacaktır.
hocam dediğiniz kartları araştırdım ama hazır sistem bulamadım bu kartların olduğu. o yüzden 4060ti ya da 4070 düşünüyorum şimdilik

7500f+4070 kesinlikle daha iyi olur. Ayrica 7500f, AM5 soket ve DDR5 oldugu icin yukseltmeye daha acik. Hazir sistem onerisi suan yapamayacagim. Isterseniz linkini attigim kategoriyi takibe alin, sık sık hazir sistemler indirime giriyor ve konusu aciliyor. Uzun goturmesi konusunda soyle diyebilirim, her oyunu ultra da oynamak gibi bir takintim yok diyorsaniz, iki sistem de 5 yil rahat goturur benim tahminimce. Eger 2. sistem butcenizi zorluyorsa vazgecebilirsiniz. Bu arada 4060 Ti'nin 16GB versiyonlu modelleri asiri kazik fiyatta oluyor, o yuzden o kadar cikarsaniz 4070, cikamazsaniz 4060 Ti 8GB tercih edin.

hocam dediğiniz gibi 7500f gelecekte daha işime yarar diye düşünerek 4060ti'lı sistemlere baktım. 31-32 bin liralara çıkıyor fiyat 16gb versiyonunda. ona da o parayı vermektense 3-4 daha koyar 4070 alırım daha mantıklı olur gibi duruyor.

bence bu sistemde anakart upgrade ile alınabilir.
anakartta var mı bir tavsiyeniz hocam

Son düzenleme:

Geri
Yukarı