R5 5600 - RX 6600 XT sistem ne kadara satılabilir?

Xoenna

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
BT Takım Lideri - Gömülü Sistem Mühendisi - Yazılım Mühendisi
Merhaba,

Bu sene mayıs ayında topladığım kasamı yükseltme yapmak istediğimden dolayı satmayı düşünüyorum. Toplu veya ayrı ayrı satabilirim fakat fiyatlar konusunda her yerde ilginç rakamlar döndüğünden dolayı emin olamadım. Sistem ve ekipmanlar şu şekilde:

1. Monitör: ASUS TUF 24, 5" VG259QM IPS 1Ms 280Hz 1080p
2. Monitör: Samsung Odyssey G5 LC27G55TQWRXUF 27" VA 1ms QHD 144Hz

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
İşlemci Soğutucu: ID-Cooling Frostflow X240 (Üzerinde ekstradan 2 adet SilverStone Air Blazer 120R bulunuyor, Push & Pull çalışıyor)

Ekran Kartı: Sapphire Nitro+ Radeon 8 GB RX 6600 XT
RAM: Neo Forza MARS RGB 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4
Anakart: MSI MAG B550M Mortar AMD AM4 DDR4 Micro ATX
PSU: High Power High Power Performance Gold GD HP1-J600GD-F12S 600W
Kasa: Galax Revolution 01

M.2 SSD: Kingston 500 GB KC2500 3500MB/s-2500MB/s M.2 PCI-Express 3.0 SSD
M.2 SSD 2: Crucial 500 GB P5 Plus 6600MB/s-4000MB/s M.2 PCI-Express 4.0 SSD

1. Mouse: Logitech G PRO X Superlight
2. Mouse: Razer Basilisk V2
Klavye: ASUS ROG STRIX Scope TKL Deluxe RGB Red Switch
Kamera: Everest SC-HD03 1080p Full HD
Kulaklık: HyperX Cloud Alpha S 7.1
Hoparlör: Logitech Z506 5+1

Sizce bu sistemi bu şekilde tamamen satmayı kalkarsam ne kadar eder? Eğer ki parçaları ayrı ayrı satarsam ve yükseltmeye gidersem daha mı çok kar elde ederim?
Satma düşüncem de yükseltme için. Mesela BF1-BF5 gibi oyunlarda 280 FPS üstü alabileceğim bir sistem düşünüyorum. Saçma bir şekilde bu sistem Valorant gibi oyunlarda da 280 FPS'e sabitlesem bile çatışma anında 200'lere kadar geriliyor. O yüzden bir yükselme düşüncesine girdim. Fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Bu sene mayıs ayında topladığım kasamı yükseltme yapmak istediğimden dolayı satmayı düşünüyorum. Toplu veya ayrı ayrı satabilirim fakat fiyatlar konusunda her yerde ilginç rakamlar döndüğünden dolayı emin olamadım. Sistem ve ekipmanlar şu şekilde:

1. Monitör: ASUS TUF 24, 5" VG259QM IPS 1Ms 280Hz 1080p
2. Monitör: Samsung Odyssey G5 LC27G55TQWRXUF 27" VA 1ms QHD 144Hz

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
İşlemci Soğutucu: ID-Cooling Frostflow X240 (Üzerinde ekstradan 2 adet SilverStone Air Blazer 120R bulunuyor, Push & Pull çalışıyor)

Ekran Kartı: Sapphire Nitro+ Radeon 8 GB RX 6600 XT
RAM: Neo Forza MARS RGB 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4
Anakart: MSI MAG B550M Mortar AMD AM4 DDR4 Micro ATX
PSU: High Power High Power Performance Gold GD HP1-J600GD-F12S 600W
Kasa: Galax Revolution 01

M.2 SSD: Kingston 500 GB KC2500 3500MB/s-2500MB/s M.2 PCI-Express 3.0 SSD
M.2 SSD 2: Crucial 500 GB P5 Plus 6600MB/s-4000MB/s M.2 PCI-Express 4.0 SSD

1. Mouse: Logitech G PRO X Superlight
2. Mouse: Razer Basilisk V2
Klavye: ASUS ROG STRIX Scope TKL Deluxe RGB Red Switch
Kamera: Everest SC-HD03 1080p Full HD
Kulaklık: HyperX Cloud Alpha S 7.1
Hoparlör: Logitech Z506 5+1

Sizce bu sistemi bu şekilde tamamen satmayı kalkarsam ne kadar eder? Eğer ki parçaları ayrı ayrı satarsam ve yükseltmeye gidersem daha mı çok kar elde ederim?
Satma düşüncem de yükseltme için. Mesela BF1-BF5 gibi oyunlarda 280 FPS üstü alabileceğim bir sistem düşünüyorum. Saçma bir şekilde bu sistem Valorant gibi oyunlarda da 280 FPS'e sabitlesem bile çatışma anında 200'lere kadar geriliyor. O yüzden bir yükselme düşüncesine girdim. Fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Valorant'ta 5.600 ile 200 FPS düşme şansınız gerçekten düşük. Yayın açtığınızdan dolayı mı 200 FPS'e düşüyor yoksa sadece oynarken mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant'ta 5.600 ile 200 FPS düşme şansınız gerçekten düşük. Yayın açtığınızdan dolayı mı 200 FPS'e düşüyor yoksa sadece oynarken mi?
Oynarken hocam, drop yiyorum ilginç bir şekilde. Ne yaparsam da çözemedim.

Oynarken hocam, drop yiyorum ilginç bir şekilde. Ne yaparsam da çözemedim.
Çok çok değişik. Sistemi ne zaman topladınız? Macunu tam yapamamıs olabilirler mi? Bende 5.600X var , 400-500 fps arası alıyorum savaşlarda 350. Eeeeen düşük 300.

Yani 5 tırmanışda herkese raze ultisi versin yine 300 altına düşmüyor.

Çok çok değişik. Sistemi ne zaman topladınız? Macunu tam yapamamıs olabilirler mi? Bende 5.600X var , 400-500 fps arası alıyorum savaşlarda 350. Eeeeen düşük 300.

Yani 5 tırmanışda herkese raze ultisi versin yine 300 altına düşmüyor.
Sistemi kendim topladım öncelikle. Termal macun konusunda da senelerdir laptop ve ekran kartı macunlarını ben değiştirdim. Onda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Kullandığım macun da Zalman STC9. Termal iletkenliği yeterli diye düşünüyorum ki oyunda 60-65 dereceleri zor buluyor, çünkü fanları 60 dereceden sonra tam yüke bindiriyorum.
Hocam çok ilginçtir ki ben o FPS değerlerini göremiyorum. Boş duvara bakarsam görüyorum tabi ama valorantta çatışmalarda en düşük ayarlarda 200lere kadar düşüyor ki işlemciye de Radeon Software üzerinden OC yaparak kullanıyorum.

Kaç ghz de kullanıyorsun işlemciyi? 5.600X ile 5600 arasında gerçekten az bir fark var. Senin de 250 altına düşmemen lazım. Sistemimiz çok benzer bende de aynı monitör var ama 280 de kullanmıyorum 240 yetiyor zaten. Bence senin işlemci ayarladını düzeltmek lazım. Bios güncel mi ?

Kaç ghz de kullanıyorsun işlemciyi? 5.600X ile 5600 arasında gerçekten az bir fark var. Senin de 250 altına düşmemen lazım. Sistemimiz çok benzer bende de aynı monitör var ama 280 de kullanmıyorum 240 yetiyor zaten. Bence senin işlemci ayarladını düzeltmek lazım. Bios güncel mi ?
Bios güncel. Genel olarak 4.0 GHz üstünde çalışıyor. Oyun içi pek frekans değerlerine dikkat etmedim fakat dediğim gibi stock +0.2 GHz kullanıyorum. Sanırım pbo da açık. İşlemci OC den pek anlamadığım için direkt yapılması gerekenleri yapıp kullanmaya başlamıştım.

Core Performance Boost da kapatır mısın bi? BIOS -> F7 (Advanced Mode) > OC Settings > Advanced CPU Configuration > AMD CBS > Core Performance Boost (Disabled)

Bios güncel. Genel olarak 4.0 GHz üstünde çalışıyor. Oyun içi pek frekans değerlerine dikkat etmedim fakat dediğim gibi stock +0.2 GHz kullanıyorum. Sanırım pbo da açık. İşlemci OC den pek anlamadığım için direkt yapılması gerekenleri yapıp kullanmaya başlamıştım.
Stock+0.2 de kullanıyorsan 3.8 de kullanıyorsun demektir. Stock olarak 3.6 geliyor ryzen 5600ler. 4.0 da kullanabilirsin rahatlıkla sistemin gayet iyi. Bir de ram profillerini ayarladın değil mi?

Core Performance Boost da kapatır mısın bi? BIOS -> F7 (Advanced Mode) > OC Settings > Advanced CPU Configuration > AMD CBS > Core Performance Boost (Disabled)

Stock+0.2 de kullanıyorsan 3.8 de kullanıyorsun demektir. Stock olarak 3.6 geliyor ryzen 5600ler. 4.0 da kullanabilirsin rahatlıkla sistemin gayet iyi. Bir de ram profillerini ayarladın değil mi?
Core performance boost kapatıp denerim.
Stock dediğim olay kendi normal hızı ve boost hızı. Ekstra bios üzerinde overclock yapmayı bilmiyorum. Sadece olduğu gibi voltaj ayarları ve +0.2 GHz Radeon settingsin eklediği hız bulunuyor. 4.5 gibi değerleri gördüğümü hatırlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı