R5 5600 ve RX 7800 XT darboğaz yapar mı?

Mikata

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bilindiği üzere bugün 7700XT ve 7800XT kartları satışa sunuldu. Ryzen 5 5600 işlemci ile kullanmak üzere 7700XT almayı düşünüyordum ama aradaki farkı ödeyip çok 7700XT'den daha güçlü olan 7800XT almak daha cazip geldi. Lakin 5600 işlemci ile 7800XT arasında darboğaz olup olmayacağı konusunda bir bilgim yok. Bilgili arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilirse çok sevinirim ve şimdiden teşekkür ederim.

Şu anlık 1080p 144Hz ile oynayacağım ve sistem özelliklerim şu şekilde;
-FSP Hyper +80 Pro.
-ASUS Prime B450M K
-2X Crucial Ballistix 8 GB DDR4 3000MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hafif oyunlarda kesin olur. Ağır oyunlarda ayarları dibine kadar köklerseniz (ekran kartı yettiğince) çok problem olmaz bence.

Yapar tabii ki. Ama ileride DDR5 sisteme geçme planın varsa al düşünmeden, çünkü ekran kartını ne kadar yüksek alırsan ileride o kadar yükseltme yapabilirsin.

Yapar tabii ki. Ama ileride DDR5 sisteme geçme planın varsa al düşünmeden, çünkü ekran kartını ne kadar yüksek alırsan ileride o kadar yükseltme yapabilirsin.
3-4 yıl içerisinde GPU hariç çoğu bileşeni değiştirme fikrim var lakin bu 3-4 yıl boyunca acaba darboğaz aşırı derecede olur mu? Olursa sistem bileşenlerine zarar verir mi?

3-4 yıl içerisinde GPU hariç çoğu bileşeni değiştirme fikrim var lakin bu 3-4 yıl boyunca acaba darboğaz aşırı derecede olur mu? Olursa sistem bileşenlerine zarar verir mi?

Zararı olmaz aksine kart yorulmaz bile tam gücüne ulaşamadığı için.

Online ve İşlemci ağırlıklı oyunlarda olabilir, diğer türlü AAA ve AA oyunlarda Ekran Kartına yük bindirdiğiniz sürece sorun olacağını pek sanmıyorum.
Aşırı rekabetçi oyunlar oynamıyorum, geleceğe dönük olarak GTA veya RDR için, şu an ise Starfield, Baldurs Gate 3, Cyberpunk, RDR2 gibi oyunlar için kullanacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı