R5 5600G için stok fan yeterli mi?

Khagan

Hectopat
Kullanacağım sistem şu şekilde. İşlemci için stok fan yeterli kalır mı?

IMG_20220316_142106_553.jpg

Değil. Stok fanlar bu işlemcilerin çıktığı TDP değerleri için aşırı zayıf. Stok fan ile 2 gün sonra "5600G işlemci oyunlarda 90 derece oluyor" diye konu açarsınız.

Değil. Stok fanlar bu işlemcilerin çıktığı TDP değerleri için aşırı zayıf. Stok fan ile 2 gün sonra "5600G işlemci oyunlarda 90 derece oluyor" diye konu açarsınız.

Hocam peki önerebileceğiniz bir F/P soğutucu var mı?. Bazı kaynaklarda Snowman M200 diye bir soğutucu gördüm iyi midir sizce?.

Kendimde 3200G'de bu stok fan kullanıyorum. Hiç bir sıkıntıda yaşamadım.
Kaldı ki; koskoca AMD koyduğu stok fanın soğutamayacağını öngöremiyor siz aşırı zayıf diyorsunuz. Her okuduğunuza inanmayın hocam, bir konu hakkında da tam emin değilseniz yanlış yönlendirme yapmayın.
Stok fan yeterli olur hocam. Sadece kasanın hava akımı iyi olsun yeter.

yeterli. ben 2 ay gibi bir süre stok fanlı kullandım. hoi4 ve l4d2 oynadım 64 dereceyi geçmedi

Kendimde 3200G'de bu stok fan kullanıyorum. Hiç bir sıkıntıda yaşamadım.
Kaldı ki; koskoca AMD koyduğu stok fanın soğutamayacağını öngöremiyor siz aşırı zayıf diyorsunuz. Her okuduğunuza inanmayın hocam, bir konu hakkında da tam emin değilseniz yanlış yönlendirme yapmayın.
Stok fan yeterli olur hocam. Sadece kasanın hava akımı iyi olsun yeter.
3200g ve 5600g? :D. 3600'ün default TDP'si 65W. Fakat boost ile 85-100W aralarında oynuyor. 3600x'te 95W default, boost ile 125W kullanım değerini gördüm CPB açıkken. Bahsettiğimiz işlemci 3200G değil 5600G. Birinci Ryzen 3 değil 5, ikincisi bir üst nesil. Çekirdek ve izlek sayısı daha fazla. Yetmiyormuş gibi boost clock değeri de öyle. Yani kalkıp 3200G ile kıyaslamadan önce başka değerlere de bakın. Ayrıca AMD ve Intel stok fanını iyi soğutsun diye koymuyor. 3 farklı stok fana sahip AMD. Wraith Prism hariç herhangi biri yeterli soğutmayı sağlayamıyor.
Her okuduğunuza inanmayın hocam, bir konu hakkında da tam emin değilseniz yanlış yönlendirme yapmayın.
Her okuduğuma da inanıyor değilim.
1647508205935.png

2020 yılında stok soğutucusuyla birlikte bu işlemciyi aldım. Kutulu alınca Wraith Spire ile geliyor. Sistemi kurdum, soğutucuyu taktım. Oyunlara girmeye başladım CPB açıkken. 85-90 derecelere fırlıyordu işlemci. Sonrasında CPB kapattım, performansım ciddi oranda düştü ama sıcaklıklarda hala 80-85 derecelerde geziyordu. Dedim UV yapıp, clock yükselteyim. Sıcaklık ancak 75 derecelere düştü 4GHz'de. Sonrasında soğutucu değiştirdim. Şuan 4.4 OC ile çalışıyor 1.25 voltta. Oyunlarda 65 derece üstünü görünce şaşırıyorum.
Bir de Wraith Spire, Stealth'ten daha iyi bir soğutucu. Stealth gerçekten çok zayıf bir soğutucu. İstersen konu aç. Wraith Stealth nasıldır diye.

Son düzenleme:
3200G ve 5600G? :D. 3600'ün default TDP'si 65W. Fakat Boost ile 85-100W aralarında oynuyor. 3600X'te 95W default, Boost ile 125W kullanım değerini gördüm CPB açıkken. Bahsettiğimiz işlemci 3200G değil 5600G. Birinci Ryzen 3 değil 5, ikincisi bir üst nesil. Çekirdek ve izlek sayısı daha fazla. Yetmiyormuş gibi Boost clock değeri de öyle. Yani kalkıp 3200G ile kıyaslamadan önce başka değerlere de bakın. Ayrıca AMD ve Intel stok fanını iyi soğutsun diye koymuyor. 3 farklı stok fana sahip AMD. Wraith Prism hariç herhangi biri yeterli soğutmayı sağlayamıyor.

Her okuduğuma da inanıyor değilim. Eki Görüntüle 1334388
2020 yılında stok soğutucusuyla birlikte bu işlemciyi aldım. Kutulu alınca Wraith Spire ile geliyor. Sistemi kurdum, soğutucuyu taktım. Oyunlara girmeye başladım CPB açıkken. 85-90 derecelere fırlıyordu işlemci. Sonrasında CPB kapattım, performansım ciddi oranda düştü ama sıcaklıklarda hala 80-85 derecelerde geziyordu. Dedim UV yapıp, clock yükselteyim. Sıcaklık ancak 75 derecelere düştü 4GHz'de. Sonrasında soğutucu değiştirdim. Şu an 4.4 OC ile çalışıyor 1.25 Volt'ta. Oyunlarda 65 derece üstünü görünce şaşırıyorum.
Bir de Wraith Spire, Stealth'ten daha iyi bir soğutucu. Stealth gerçekten çok zayıf bir soğutucu. İstersen konu aç. Wraith Stealth nasıldır diye.

Şu an hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz hocam?

3200g ve 5600g? :D. 3600'ün default TDP'si 65W. Fakat boost ile 85-100W aralarında oynuyor. 3600x'te 95W default, boost ile 125W kullanım değerini gördüm CPB açıkken. Bahsettiğimiz işlemci 3200G değil 5600G. Birinci Ryzen 3 değil 5, ikincisi bir üst nesil. Çekirdek ve izlek sayısı daha fazla. Yetmiyormuş gibi boost clock değeri de öyle. Yani kalkıp 3200G ile kıyaslamadan önce başka değerlere de bakın. Ayrıca AMD ve Intel stok fanını iyi soğutsun diye koymuyor. 3 farklı stok fana sahip AMD. Wraith Prism hariç herhangi biri yeterli soğutmayı sağlayamıyor.

Her okuduğuma da inanıyor değilim. Eki Görüntüle 1334388
2020 yılında stok soğutucusuyla birlikte bu işlemciyi aldım. Kutulu alınca Wraith Spire ile geliyor. Sistemi kurdum, soğutucuyu taktım. Oyunlara girmeye başladım CPB açıkken. 85-90 derecelere fırlıyordu işlemci. Sonrasında CPB kapattım, performansım ciddi oranda düştü ama sıcaklıklarda hala 80-85 derecelerde geziyordu. Dedim UV yapıp, clock yükselteyim. Sıcaklık ancak 75 derecelere düştü 4GHz'de. Sonrasında soğutucu değiştirdim. Şuan 4.4 OC ile çalışıyor 1.25 voltta. Oyunlarda 65 derece üstünü görünce şaşırıyorum.
Kullandığın soğutucu ne?

Yeni konular

Geri
Yukarı