R5 5600H + RTX 3060 vs R7 6800H + 3050 Ti

whatsername21

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar böyle bir ikilem arasında kaldım. Elimdeki bilgisayarı satıp downgrade etmeyi düşünüyorum. Şu an kullanmakta olduğum cihaz Lenovo Legion 5 (R7 5800H + 3060), seçeneklerim ise Lenovo Legion 5 (R5 5600h + 3060) ve yeni çıkan ASUS TUF A15 (R7 6800h + 3050 Ti). Bu iki cihaz arasında kalmış bulunmaktayım. Biliyorum birçoğunuz 3060'lı Legion'u al, ikisini karşılaştırmaya bile gerek yok vs. diyecek ancak şöyle bir durum var ki eskisi kadar oyun oynamıyorum bilgisayarda ve 3050 Ti ekran kartının bana yeteceğini düşünüyorum. halihazırda oynadığım oyunlar da, genellikle Valorant, LoL ve Warzone oynuyorum. Bu üç oyun dışında oynadığım oyun sayısı gerçekten çok az hatta yok diyebilirim.

Arada Apex ve R6 girdiğim oluyor nadiren, bunlar haricinde %80 Valorant, LoL ve wz oynuyorum diyebilirim. Ancak yine de sizin de fikrinizi almak istedim. Arada kalmamın en büyük sebeplerinden biri öncelikle Legion'ların batarya performansı. Şu an elimde bulunan cihaz MUX Switch'li bu nedenle harici ekran kartını kapatma imkanına sahibim. Ancak, harici ekran kartını devre dışı bıraksam bile %100 şarjda; ekran parlaklığı %50'ye ve yenileme hızı 60 Hz çekmeme rağmen şarjı 3-4 saat ya gidiyor ya gitmiyor. Daha öncesinde ASUS'un TUF modelini kullanmış biri olarak batarya performansına hayran kalmıştım. Daha önce 3060 ve 11800H'lı bir ASUS TUF kullandım ve yukarıda bahsettiğim benzer ayarlarla aynı cihaz 10-11 saat gidiyordu şarjdayken.

Laptopu daha çok ders amaçlı ve okulda not tutmak için vs. kullanıyorum. Bu nedenle çantada ekstradan bir de şarj aletini koymamak benim için oldukça iyi oluyor. Kaldı ki Legion'ların şarj aletinin 300W'lık devasa bir brick olduğunu düşününce ağırlık ve kapladığı alanı siz de tahmin ediyorsunuzdur doğal olarak. Ancak şöyle bir durum da var ki almak istediğim ASUS TUF bilgisayar 56wh bataryaya sahip, yani pil ömrü ne kadar olur açıkçası pek bir fikrim yok, cihaz yeni olduğu için internette bir veriye de ulaşamadım. Aranızda kullananlar varsa pilinin ne kadar gittiğini söylerlerse güzel olur. Dediğim gibi tek derdim bataryasının uzun gitmesi, sabah okula gittiğimde akşama kadar beni idare etsin istiyorum. Eğer 56wh batarya bana bir gün yetmeyecekse boşu boşuna 3060 yerine 3050 Ti almayacağım. Fikirleriniz benim için önemli, cevaplarınızı bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı