R5 5600H ve RTX 3060 laptopun sıcaklık değerleri normal mi?

11bekir11

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, R5 5600H RTX3060 90W ekran kartına sahip bir laptopum var. Geçenlerde format atıp MSI Afterburner üzerinden FPS ve sıcaklık değerlerime baktığımda işlemcimin sürekli 90 üstü ve yer yer 97 dereceye kadar çıktığını gördüm. Bu değerler bana pek normal gelmedi haliyle araştırmaya başladım güç planlarından maksimum işlemci kullanımını 100'den 99'a çektim RDR2 gibi oyunlarda FPS'de bir fark hissedemedim ayrıca 95 derecelerde gezen işlemci sıcaklığı 85 civarlarına düştü ama kafama takıldı buraya bir danışmak istedim. Laptop Lenovo Ideapad Gaming3.
Bahsettiğim ayar bölümü ve farklar konuda ekli bazı oyunlarda ufak farklar yaratıyor sanırım kafama takıldı konuyla fikri olan bilgilendirirse teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-12-08 204152.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-08 204152.png
    21,5 KB · Görüntüleme: 28
  • işlemci 99 güçte.jpg
    işlemci 99 güçte.jpg
    315,9 KB · Görüntüleme: 25
  • işlemci 100 güçte.jpg
    işlemci 100 güçte.jpg
    338,8 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Normal cihazi altı hava alacak şekilde kullanın, RDR'de işlemcinin gücünü kistiginızda performans düşüşünü pek hissedemezsiniz zaten GPU ağırlıklı bir oyun, Valorant gibi oyunlarda görebilirsiniz onu fakat fazla etkisi yok gene.

Normal cihazi altı hava alacak şekilde kullanın, RDR'de işlemcinin gücünü kistiginızda performans düşüşünü pek hissedemezsiniz zaten GPU ağırlıklı bir oyun, Valorant gibi oyunlarda görebilirsiniz onu fakat fazla etkisi yok gene.
Geçen The Forest denedim 99 dereceye kadar çıktı bu ayarı yapmadığımda bi ilişkilendirmek acaba bi sorun mu var diye

Evet bu konuyu okudum oradaki sıcaklıklardan daha fazlasını da gördüm. Ama napmamız gerektiğini pek anlamadım

Evet bu konuyu okudum oradaki sıcaklıklardan daha fazlasını da gördüm. Ama ne yapmamız gerektiğini pek anlamadım

İşlemci'nin Turbo Boost kapatabilirseniz hem ekran kartında hem de işlemcide daha düşük sıcaklık değeleri görebilirsiniz. Çünkü hem ekran kartını hem de işlemciyi aynı soğutma bloğu sabit. FPS kaybınız olacaktır ama göz ardı edilebilir bir miktar olacaktır.

Geri
Yukarı