R5 5600X 70 derece

Jomant67

Centipat
Daha fazla  
RAM
Crucial Ballistix 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16
Ekran kartı
Palit RTX3060 DUAL 12GB 192Bit GDDR6
Anakart
MSI B450 TOMAHAWK MAX DDR4 S+GL AM4 (ATX)
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHZ 35MB AM4 65W
Merhaba, işlemcim Ryzen 5 5600X ve ısınma problemim var. Kullandığım kasa Phantom Tempered Glass 650W 80+ Bronze Mid Tower kasa ve soğutucum Fuma 2. Stok fan ile yükte 70-75 derece alanlar varken ben bu soğutucu ile 70-75 alıyorum. Sorun nedir?

ısı.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklısınız denemek lazım ama çok tozlanır diye düşünüyorum.
Bende de aynı problem vardı stok soğutucu benimki ama stres testinde 85-90'ları görmüştü mesh paneli çıkartınca 77yi geçmemişti 30 dakika boyunca.

Devamlı öyle kullanmayacaksınız zaten. Yarım saat o şekilde deneyin, sıcaklıklara o şekilde bakın. Eğer sıcaklıklar çok düşerse sorun kasa kaynaklıdır. Hava akışı iyi kasalarda yan kapak açık/kapalı kullanmak arasında çok az sıcaklık farkı olur. Kötü kasalarda ise bu fark artar.

Fuma 2 çok iyi bir soğutucu, o değerlerde bir sorun var bence sebebi de yüksek ihtimalle kasa.

Ben amd ekran kartına o kadar kötü bir kasa tercihi yapmıştım ki, etrafı camlı falan, gram hava sirkülasyonu yoktu, en sonunda bir süre uzay montaj kullandım soğuması için, ardından yeni kasa aldım. Fanların sirkülasyonu da önemli, içeri hava mı alıyor, havayı içerden dışarı mı veriyor, onların kombinasyonları ve uyumları falan önemli

Devamlı öyle kullanmayacaksınız zaten. Yarım saat o şekilde deneyin, sıcaklıklara o şekilde bakın. Eğer sıcaklıklar çok düşerse sorun kasa kaynaklıdır. Hava akışı iyi kasalarda yan kapak açık/kapalı kullanmak arasında çok az sıcaklık farkı olur. Kötü kasalarda ise bu fark artar.

Fuma 2 çok iyi bir soğutucu, o değerlerde bir sorun var bence sebebi de yüksek ihtimalle kasa.

Ön ve yan kapakları çıkardım ve 69-71 derece arası giderken 65-66 derecede seyrediyor şu an. Oyun grafiklerini artırıp denesem yine çok ısınır diye düşünüyorum.
Ben AMD ekran kartına o kadar kötü bir kasa tercihi yapmıştım ki, etrafı camlı falan, gram hava sirkülasyonu yoktu, en sonunda bir süre uzay montaj kullandım soğuması için, ardından yeni kasa aldım. Fanların sirkülasyonu da önemli, içeri hava mı alıyor, havayı içeriden dışarı mı veriyor, onların kombinasyonları ve uyumları falan önemli.

Hazır toplanmış bir şekilde almıştım bu sistemi geçen sene sadece soğutucuyu ek alıp taktırmıştım. Acaba 1 senelik süreçte macun etkisini yitirdi mi?

Bence hala biraz yüksek o soğutucu için. Arctic MX-4 gibi bir termal macun alıp onunla denemek lazım, bilgisayarcı iletkenliği düşük bir macun kullanmıştır muhtemelen. Kapakları açık veya uzay montaj bir kasada 5600X’i yükte 60 derece altında tutar Fuma normalde.

Bence hala biraz yüksek o soğutucu için. Arctic MX-4 gibi bir termal macun alıp onunla denemek lazım, bilgisayarcı iletkenliği düşük bir macun kullanmıştır muhtemelen. Kapakları açık veya uzay montaj bir kasada 5600X'i yükte 60 derece altında tutar fuma normalde.

Macun sistemi satın aldığım yerden geldi ve kullanırken gördüm hatırlamıyorum markasını kaliteli demişti. Şu an 65-64 arası gidip geliyor. Grafikleri artırıp deneyeceğim. 1 sene boyunca işlemci sıcaklığına bakmadım hiç hep var mıydı onu da bilemiyorum.
Bence hala biraz yüksek o soğutucu için. Arctic MX-4 gibi bir termal macun alıp onunla denemek lazım, bilgisayarcı iletkenliği düşük bir macun kullanmıştır muhtemelen. Kapakları açık veya uzay montaj bir kasada 5600X'i yükte 60 derece altında tutar fuma normalde.

Ultra moda aldım grafikleri normalde ekran kartı 85 derece olurken 70 dereceyi geçmiyor ve işlemci 67-68 derecede geziyor. Çok ilginç gerçekten sorun kasadaymış. Ama işlemci ısısı biraz daha düşebilir gibi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı